Eygören'den sağlıklı beslenme önerileri

Eygören'den sağlıklı beslenme önerileri

22 Şubat 2016 Pazartesi 17:44
3042 Okunma
Eygören'den sağlıklı beslenme önerileri

Tarabya Tıp Merkezi diyetisyenlerinden Eda Canan Eygören, gazetemize sağlıklı beslenmeyle ilgili açıklamalarda bulundu.


Sağlıklı beslenme konusunda gazetemize değerlendirmelerde bulunan Diyetisten Canan Eygören, tüketmemiz gereken yiyecekler ve faydaları hakkında bilgi verdi.

İşte Eygören’in bağışıklık sistemiyle ilgili o açıklamaları:


Bağışıklık sistemi, vücudumuzu hastalıklara neden olan bulaşıcı bakteriler, virüsler ve mantarlara karşı koruyan etkili bir sistemdir. Ayrıca vücudu istila eden bulaşıcı mikroorganizmalarla da savaşmaktadır. Yani bağışıklık sistemi vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemimizin desteklenmesi ve güçlendirilmesi bizleri özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sık görülen gribal enfeksiyonlara yakalanma oranımızı önemli derecede azaltmaktadır. Beslenme programımıza yapacağımız küçük eklemelerle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek mümkün. İşte sizlere bağışıklık sistemimizi güçlendirecek on yiyecek ve içecek

Yoğurt ve kefir; İçerdikleri yararlı bakteriler olarak bilinen probiyotik bakteriler sayesinde bağırsak florasını güçlendirerek bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca son zamanlarda yapılan çalışmalarda probiyotiklerin bağışıklık sistemimizi güçlendirerek birçok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Sarımsak; Dünyada hemen hemen her mutfakta bulunan sarımsak doğal bir antibiyotiktir. İçerdiği kükürtlü bir bileşik olan allisin sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olan sarımsak sadece enfeksiyonlarla savaşmakla kalmaz, bununla beraber ilk etapta hastalıkları önlemeye yardımcı olmaktadır.

Karnabahar ve brokoli; Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar, C vitamini, mineraller ve lif içerir. Ayrıca sağlıklı bir diyet için gerekli olan kolin içerir. Kolin vücut hücrelerimizin düzgün çalışmasını sağlar ve aynı zamanda gastrointestinal bariyeri destekleyerek yararlı bakterilerin korunmasına yardımcı olur. Karnabahar ve brokoli özellikle hasta olduğumuzda tüketebileceğimiz faydalı bir besindir. Çünkü güçlü bir antioksidan olan ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan glutatyon içerir.

Turunçgiller; (mandalina, portakal, limon, kivi, greyfurt) içerdikleri C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. C vitamini vücudumuz tarafından üretilmediğinden ve depolanmadığından günlük alımı sağlığımızın devamlılığı ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için son derece önemlidir.

Kırmızı Biber; Turunçgillere oranla daha yüksek miktarda C vitamini içerirler. C vitamini soğuk algınlığı ve gripten kurtulmakta yardımcı olduğu gibi ilk etapta bu hastalıklardan korunmamıza yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. C vitamini enfeksiyonlara karşı mücadeleye yardımcı antikor ve beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır.

Ispanak; İçerdiği yüksek oranda C, E vitamini, folat ile güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olur. Hücre ve dokuların yenilenmesini sağlar.

Tarçın;  Antiviral ve antibakteriyel bir baharattır. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra hastalığa neden olan bakteriler ve virüslere karşı savaşmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücuttan toksik maddelerin atılmasına ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Zencefil;  Vücutta antioksidan olarak rol oynar, antibakteriyel, ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir. Karaciğer fonksiyonlarını, sindirimi geliştirmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Kusma ve bulantının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca C vitamini gibi bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.


Son Güncelleme: 22.02.2016 17:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol