Elif Şafak Baileys Prize'ın Jüri Üyesi Oldu

Elif Şafak Baileys Prize'ın Jüri Üyesi Oldu

10 Mart 2016 Perşembe 17:42
1662 Okunma
Elif Şafak Baileys Prize'ın Jüri Üyesi Oldu

Türkiye edebiyatının dünyaca tanınan isimlerinden Elif Şafak, İngiltere'nin kadın yazarlara saygı duruşunda bulunduğu prestijli edebiyat ödülü Baileys Prize'ın jüri üyesi oldu.


İngiltere'nin kadın yazarlara saygı durusunda bulunduğu saygın edebiyat ödüllerinden Baileys Prize, uzun aday listesi açıklandı. Jüri üyeleri arasında  Türkiye edebiyatının dünyaca tanınan isimlerinden  Elif Şafak'ın da yer aldıgı organizasyonda bu yıl  Kate Atkinson ve  Anne Enright gibi usta yazarların eserleri de yer aldı.

''BÜYÜK YAYINEVLERİNE İHTİYAÇ DUYULMUYOR''


Jüri üyesi  Elif Şafak uzun aday listesinin açıklandığı panelde "Uzun aday listemizin çoğunluğunu ilk roman yazarları oluşturuyor. Listede aynı zamanda usta kalemler de bulunuyor. Ama bu liste, edebiyat dünyasına giriş yapan eserlerin büyük yayınevlerine ihtiyaç duymadığını gösteriyor." diye konuştu.

170'DEN FAZLA ROMAN DEĞERLENDİRİLECEK


170'den fazla romanın jüri tarafından değerlendirildiğini açıklayan Şafak, "Baileys Prize'a edebiyat alanında kadın-erkek eşitliğine vurgu yapması açısından ihtiyacımız olduğuna inanıyorum." yorumunu yaptı. Toplam 20 yazar ve eserinin yer aldığı uzun aday listesinde yarışa 11 yazar, ilk romanlarıyla adlarını yazdırdı.

MİLLET FARKI GÖZETİLMİYOR


Kadın yazarları teşvik amacıyla verilen ödülde kitapların  Britanya'da basılması ve İngilizce yazılması gibi koşullar aranıyor ancak millet farkı gözetilmiyor. Baileys Prize'ı önceki yıllarda kazanlar arasında Zadie Smith, Lionel Shriver ve Eimear McBride gibi önemli isimler bulunuyor.


Son Güncelleme: 10.03.2016 17:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol