Davutoğlu'ndan kritik ateşkes açıklaması

Davutoğlu'ndan kritik ateşkes açıklaması

25 Şubat 2016 Perşembe 11:50
1199 Okunma
Davutoğlu'ndan kritik ateşkes açıklaması

Başbakan Davutoğlu, Suriye'de anlaşmaya varılan ateşkesle ilgili, "Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği imza ve gong töreninde" gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD ile Rusya'nın uzlaşmaya vardığı Suriye'de ateşkes anlaşmasıyla ilgili bir soruya yanıt veren Davutoğlu, "Bu ateşkes Suriye'nin içinde savaşan taraflar için söz konusudur.  Türkiye için bir tehlike söz konusu olursa Türkiye için ateşkes söz konusu değildir" dedi.

"Rusya hava harekatına devam ederse ateşkesin anlamı kalmaz"


"Sağlanan ateşkesle bir tarafta rejim,  Rusya,  İran, Hizbullah gibi taraflara herhangi bir muhalefetten gelen saldırı durdurulmuş oluyor. Tamam, bu Özgür Suriye Ordusu'nun ılımlı muhalefetin üzerinde bir sorumluluk. Ama onların muhalefete yönelik saldırılarında ise DEAŞ ve Nusra deniyor bu da doğru. Ama zaten Rusya son 5 ayda sürdürdüğü bombardımanı ılımlı muhalefete karşı yapıyor, Nusra'ya karşı yapıyorum diyor. Bayırbucağı bombalıyor, Bayırbucak'ta tek bir DEAŞ yok tek bir Nusra yok orası Türkmen bölgesidir. DEAŞ, Nusra bahane esas itibariyle sivillere saldırıyor.  Rusya sorumsuzca bir argümanla hava harekatına devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz."

“Bu ateşkes bizim için bağlayıcı değil"


"Bizim için YPG, aynı DEAŞ ve El Nusra gibi bir terör örgütüdür" diyen Davutoğlu ateşkeste YPG'ye böyle bir terör atfı olmadığını söyledi. Davutoğlu "Ama şu bilinsin ki; bu ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir,  Suriye içerisinde çatışan taraflar için.  Türkiye'ye herhangi bir taraf tehdit teşkil ettiğinde,  Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir."

"Hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormayız"


"Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormaz, gereğini yaparız çünkü o andan itibaren mesele Suriye meselesi olmaktan çıkar,  Türkiye meselesi haline gelir. Dolayısıyla YPG, PKK unsurları da, buradan açık bir şekilde ifade ediyorum, sakın "burada ateşkes oldu, nasılsa Türkiye bize bir şey yapmaz" diyerek  Türkiye'deki terörü destekleyen tutumlarına devam etmesinler. Ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir.  Türkiye'nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise karar verecek yer sadece Ankara'dır."


Son Güncelleme: 25.02.2016 11:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol