CHP Grubu'nda Soma Çatlağı

CHP Grubu'nda Soma Çatlağı

17 Ocak 2015 Cumartesi 10:37
894 Okunma
CHP Grubu'nda Soma Çatlağı

Şişli sınırlarından çıkarılarak Sarıyer'e bağlanan Maslak ve çevresi ile ilgili hazırlanan uygulama İmar Planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nden AK Parti ve CHP gruplarının onayı ile geçerken, CHP'li üyeler Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam, plana ret oyu verdiler.


Ret oyu kullanan CHP'li üye Hüseyin Sağ, oylama öncesi"Bu plazaların en önemlisi Soma Holding'in binası olan Spine Towers olduğunu bilmiyor musunuz? Eminim Soma Holding'in binasının olduğu bir plan değişikliğine oy vermezsiniz. Tüm plazaları bir tarafı bırakın Soma Holding'in Spine Towers binası var burada. Şirketin sahibi rant uğruna 301 kişinin ölümüne sebep oldu" ifadelerini kullandı.

Soma Holding binasının olduğu Plan ahlı bir plandır


srıyerposta-ibb-chp-meclisSağ, Spine Towers'la ilgili suç duyurusunda bulunduğunu da hatırlatarak, 'Bu plan ahlı bir plan değişikliğidir. Bu ah herkesi yakar, 301 şehidin, çocuklarının, anne ve babalarının ahı, kanı varö dedi. Meclis üyelerine seslenen Sağ, 'Lütfen bu plan değişikliğine 'hayır' diyelim. 301 kişinin şehit olduğu bir madenin sahibi olduğu gökdelenin içinde olduğu plana 'evet' demeyin, bırakın leke kalsın" şeklinde konuştu.

Bir yerde suç işlediyse başka alanlarda cezalandırmak mı lazım?


Sağ'ın itirazlarından sonra söz alan AK Partili Ömer Lütfi Arı, planın ajite edilmek istendiğini belirterek, şunları söyledi:

'Uygulama bölge planını ajite etmek anlamına gelen, gündemde olan bir iki konu üzerinden tartışarak bir şeyler söylemek çok yanlış. Eğer bir kişi bir yerde suç işlediyse bu suçtan dolayı başka alanlardan sıkıştırıp cezalandırmamız mı lazım' Burada imar planı konuşuluyor. Planlama açısından anlam ifade etmeyen konuları, kamuoyu oluşturmak için ifade edilmesini doğru bulmadığını ifade ediyorum."

Maslak bölgesinin plansız bırakılamayacağını savunan CHP grubu, hazırlanan üst ölçekli plana "ayrıcalıklı parseller yaratma amacı güttüğü" gerekçesiyle ret oyu vermişti. Grup uygulama planına, çekincelerinin düzeltilmesi halinde plana olumlu oy vereceklerini belirtmişti. "Kat ve emsal oranlarının düşürülmesi, yol genişliklerinin arttırılması, bodrum katlarının emsale dahil edilmesi, her 30 metrekarelik alan için en az 1 adet otopark" gibi değişiklikler yapılınca plan, AK Parti ve CHP'nin oyları ile kabul edildi. CHP'li üyeler Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam ret oyu verdiler.

CHP İBB Grup Sözcüsü Tonguç Çoban ise, Sağ ve Sağlam tutumlarıyla ilgili olarak, "Arkadaşlarımızın kişisel görüşleridir, CHP grubunun kararı komisyon görüşü doğrultusundadır" dedi.


Son Güncelleme: 17.01.2015 10:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol