Birleşmeye metreler kaldı

Birleşmeye metreler kaldı

29 Şubat 2016 Pazartesi 11:54
1401 Okunma
Birleşmeye metreler kaldı

 Asya ve Avrupa yakalarını 3. kez birbirine bağlayacak üçüncü köprü inşaatında sona yaklaşıldı. İki yakının buluşmasına son 50 metre kaldı.


3.köprüAsya ve Avrupa yakalarını üçüncü kez birbirine bağlayacak üçüncü köprü inşaatında sona yaklaşıldı.

Son 50 metre


Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün birleşmesine son 50 metre kaldı. Karşılıklı olarak son 3 tabliyenin de birleştirilmesi ile köprünün ağustos ayında açılması planlanıyor.

59 tabliyeden 56 tanesi asıldı


Köprüde toplam 59 adet çelik tabliye yer alacak. Tabliyeler, üç farklı fabrikada bin 500 işçinin çalışması ile üretildi.  Güney Kore'den gelen çelik saçlar,  İzmit  Gebze'deki imalathanede panel üretimine hazır hale getiriliyor; ardından  İstanbul  Tuzla'daki fabrikada panel üretimine geçiliyor.

Panellerin üretimi sonrası, çelik tabliyelerin oluşturulması için  Yalova  Altınova'ya sevk ediliyor. En ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 56'sının montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. Çelik tabliye montaj ve kaynak işlemlerinde artık 'Lifting Gantry' adı verilen dev bir vinç kullanılıyor.

Kuleler arası açıklığı en fazla köprü


ucuncu-koprüDünyada kuleler arası açıklığı en fazla köprü özelliğine sahip olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu'nun 60 kilometresi otoyol, 35 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 95 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesiminde yer alıyor.

Dünyanın en yüksek kulesine sahip


Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığıyla üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun, 320 metreyi aşan yüksekliğiyle ise dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü olacak.


Son Güncelleme: 29.02.2016 11:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol