Beklenen torba yasa kanunlaştı

Beklenen torba yasa kanunlaştı

12 Eylül 2014 Cuma 13:26
1062 Okunma
Beklenen torba yasa kanunlaştı
Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nin en kapsamlı yasası olan torba yasa, dün meclisten geçerek kanunlaştı.

Aylardır görüşülen ve hazırlanan torba yasa tasarısı dün milletvekili oylarıyla meclisten geçerek onay aldı. Yeraltı işçileri, bürokratlar, memurlar, sigara tiryakileri, MTV ve SGK borçluları, öğretmen adayları gibi geniş bir yelpazede olan torba yasa yürürlüğe giriyor. Torba yasa maddeleri neler? Torba yasa kimleri etkileyecek kimleri teğet geçecek?

Torba yasada memurlar için kötü ama öğretmenler ve yeraltı işçileri için güzel gelişmeler olacak.
Türkiye Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı kanunu olarak lanse edilen torba yasa, emekliden sigara tiryakisine kadar milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Torba Yasanın kabulündeki ilk oturumda, yasanın 126 maddesi kabul edilmişti, 2. Oturumda ise 21 madde daha kabul edilerek torbanın ağzı kapatılmış ve yürürlüğe girmişti.

Milyonlarca kişiyi etkileyecek
Tarihin en kapsamlı yasası olan torba yasa, yaklaşık 20 milyon kişiyi etkileyecek. Torba yasa kapsamında öğretmenler atanacak, yeraltı işçilerinin şartları düzeltilecek, vergi borcu olanların cezalarının faizleri silinecek.

Öğretmenler dört gözle atamaları bekliyor
Torba yasa ile birlikte 35 bin öğretmen atamaları bekliyor. Yasanına kabulüyle birlikte bugün MEB tarafından öğretmen atamalarına ilişkin kontenjan listesi açıklanacak. Öğretmenler bu listeyi dört gözle bekliyor. Öğretmen adayları için kontenjan listesinin açıklanması hayati öneme sahip. Kontenjan listesinden branş sıralamalarını takip edebilecek olan öğretmen adayları böylece sıralamalarına uygun yerleri tercih edebilecek. 35 bin öğretmen atamasının önümüzdeki haftadan itibaren yapılması ve eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi bekleniyor.

İşte torba yasanın öne çıkan maddeleri:
-SGK ve MTV borçlarının faizlerine düzenleme getirilecek
-120 Türk Lirası’nın altında ceza ödemek zorunda kalanların borçları silinecek
-35 bin öğretmen atanacak
-Yeraltı işçilerinin çalışma koşulları düzenlenecek
-Emeklilerin faiz borçları silinecek


Son Güncelleme: 12.09.2014 13:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol