AVRUPA’NIN MONOBLOK ALANINDA EN BÜYÜK SİTESİ

2 milyon metrekareye varan inşaat alanıyla Avrupa’nın en büyük yaşam kompleksi olan Maslak 1453, konut, ofis, alışveriş ve sosyal alanlarıyla dikkat çekiyor. Ağaoğlu Yönetim Hiz. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, TRFMA (Tesis Yönetim Derneği) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Komitesi Başkanı İbrahim Bozan, projeyle ilgili Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi Levent Pehlivanoğlu’na özel açıklamalarda bulundu.

AVRUPA’NIN MONOBLOK ALANINDA EN BÜYÜK SİTESİ

2 milyon metrekareye varan inşaat alanıyla Avrupa’nın en büyük yaşam kompleksi olan Maslak 1453, konut, ofis, alışveriş ve sosyal alanlarıyla dikkat çekiyor. Ağaoğlu Yönetim Hiz. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, TRFMA (Tesis Yönetim Derneği) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Komitesi Başkanı İbrahim Bozan, projeyle ilgili Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi Levent Pehlivanoğlu’na özel açıklamalarda bulundu.

Sarıyer Posta
Sarıyer Posta
26 Haziran 2020 Cuma 10:11
1220 Okunma
AVRUPA’NIN MONOBLOK ALANINDA EN BÜYÜK SİTESİ

2 milyon metrekareye varan inşaat alanıyla Avrupa’nın en büyük yaşam kompleksi olan Maslak 1453, konut, ofis, alışveriş ve sosyal alanlarıyla dikkat çekiyor. Ağaoğlu Yönetim Hiz. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, TRFMA (Tesis Yönetim Derneği) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Komitesi Başkanı İbrahim Bozan, projeyle ilgili Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’na özel açıklamalarda bulundu.

Maslak 1453 projesinde,5258 bağımsız bölüm bulunuyor. 1+0, 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 daire tipleri yer alıyor. Projede 4 bin 203 konut ve bin 55 ticari birim bulunuyor. A, B ve C bloklar olmak üzere 3 farklı tipte 32 adet kuleden oluşan Toplu Yapı’da Cadde 1453’ten kulelere direk bağlantı imkanı, ve otoparklara doğrudan asansörler aracılığı ile bağlanma imkanı bulunuyor. Maslak 1453 ayrıca 26 bin metrekarelik açık alan üzerinde konumlandırılmış olan restoran ve kafeler ile dünyanın mutfağından farklı lezzetleri tatma fırsatı sunuyor.

İSTANBUL’UN MODA MERKEZİ

Ağaoğlu Maslak 1453 İstanbul içinde yer alan moda merkezi muhteşem defilelere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca ünlü modacıların seçkin butiklerinin yanı sıra genç modacılara yönelik atölye ve butikler de yer alıyor. Genç modacıların tartışılmaz cevherlerini ortaya çıkarmak, moda konusunda yeni bir çekim odağı oluşturmak amacı ile moda merkezi ve defile alanı Ağaoğlu Maslak 1453 İstanbul’da.

SANAT MERKEZİ VE TİYATROLAR

Maslak 1453’te yer alan tiyatro salonları, uluslararası ekipleri de misafir edebilecek şekilde dünyanın en gelişmiş teknolojisiyle donatılacak olup, alışveriş merkezinin içinde bulunan sinema izleyicilere yakın zamanda hizmet verecektir. Açık hava gösteri ve konserleri için bir amfi tiyatro ayrıca çocuklar için özel bir sahne de yer alıyor.

“AVRUPA’NIN MONOBLOK ALANINDA EN BÜYÜK SİTESİ”

Maslak 1453 ile ilgili bilgiler veren İbrahim Bozan, “Projede ilk kazma 2011’de vurulurken, ilk teslimlere de 2017 yılının Haziranayında başladık. 2019 ve 2020 yılında da tam kapasiteli çalışıyor. Maslak 1453, Ağaoğlu’nun en büyük projelerinden bir tanesi. Ayrıca Avrupa’nın da monoblok alanında en büyük sitesi. 250 dönüm parsel üzerinde 13 ayrı yapı grubundan oluşan ve yaklaşık 2 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan bir proje. Burası konut, ofis, ticaret, eğlence merkezleri, homeofis, otel ve üniversite başta olmak üzere karma bir proje. Bunların yanı sıra sitenin içerisinde Nişantaşı Üniversitesi yer almaktadır.Şuan 35 bin öğrenci kapasitesi var. Bu sayıyı 50 bine çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca önemli holding merkezleri ve eğlence yerleri de yer alıyor. Diğer yandan 16 bin araç kapasiteli kapalı otoparka sahibiz. Her daireye büyüklüğüne göre 3 araç’a kadar kapalı park imkanı bulunuyor. Buranın en önemli özelliklerinden biri de yeni havalimanından sonra ülkemizin en büyük ısı merkezine sahip. Merkezi ısıtma sisteminde 2 bin ton su sadece soğutma işlemi için kullanılıyor. Sirkülasyon sisteminde yaklaşık 13 kilometre uzunluğunda garaj sistemi var.  Sitemiz ayrıca doğa ile uyumlu bir proje. Asansörlerin değerlendirilmesi kabin değil, durak sayısı ile olur. Bu kapsamda yeni havalimanında 3 bin civarı durak varken, Maslak 1453’te ise 320 ünite, 5 binin üzerinde durak var. Yani biz Türkiye’nin en fazla asansör durağına sahip projelerinden biriyiz” diye konuştu.

“PROJE YAKLAŞIK 6 YILDA HAYATA GEÇTİ”

“Bu proje 3 ana temel de oluşuyor” diyen Bozan, “Bunun ilki finansman ayağı. İkincisi organizasyon ve üçüncüsü de iş planlaması, iş akışı ve vatandaşa teslim süreci. Ağaoğlu’nun dışındaki etkenlerden dolayı her ne kadar bazı aksamalar olsa da bu kadar büyük bir proje yaklaşık 6 yılda hayata geçti. Ülkemizde böyle bir projeyi bu kadar kısa bir zamanda tamamlamak herkesin harcı değil” şeklinde konuştu.

“O ALGI DOĞRU DEĞİL”

Arap sermayenin ağırlıkta olduğuna ilişkin iddiaları değerlendiren Bozan, “Sitenin içerisinde 4 bin 203 adet konut bulunuyor. Burada yaşayanların içerisinde de 800 konutun üzerinde farklı milletlerden insanlar yer alıyor. Bu konuklarımızın içerisinde de yılın belli zamanlarında gelenler var. Ayrıca sürekli olarak ikamet edenler bulunuyor.  Bu sektör özellikle İstanbul’da son 10 yıl içerisinde yabancıların yaptığı alımlar ile harekete geçti. Burada altını çizmek isterim ki Arap değil, yabancı yatırımcılar. Çünkü içerisinde farklı milletlerden insanlar var. Ülkemizdeki faiz oranları, konut ve arsa fiyatlarının artması vatandaşımıza hitap etmedi ve bu döngü yabancılar sayesinde oldu. Yabancı yatırımcıların kendi içerisindeki oranına baktığımızda da karma bir yapıyı görürsünüz. Son yıllarda özellikle Rus ve İranlılar yoğun ilgi gösteriyor. Sitemizde çok sayıda İran vatandaşı da var ve onların açtığı 2 tane İran restoranı bulunuyor. Bunun yanı sıra blok olarak satın alan yabancılar var. 326 dairelik bir bloğu satın alan yabancı orayı yatırım için aldı. Dolayısıyla daireleri satıyor. Alanlarda Türkler. Bu tarz bazı yatırımcılar olunca Araplara satılıyor algısı oluşuyor. Zaten yanlış olan bu algıyı 4 bin 200 dairenin sadece 800 tanesinin yabancılara ait olmasından görebiliriz. Ayrıca o insanların olmasından da kesinlikle rahatsız değiliz” dedi.

“SARIYER HALKI DA BURADAN YARARLANIYOR”

“1453 Maslak tam kapasite çalıştığında günlük sirkülasyon 80-100 bin arasında değişiyor” diyen Bozan,“Burada yaşayan insanların yanında çalışan personel, servis veren tedarikçiler, üniversite öğrencileri, ticaret yapanlar başta olmak üzere herkes bu devasa rakamı ortaya çıkarıyor. Açıkçası burası Anadolu’daki birçok yerleşim yerinden daha büyük. Konsept olarak kapalı bir site değiliz. Burası ticari merkezlerinde olmasından dolayı halka açık bir yer. Parsel içi yollar bize ait olmasına rağmen, site dışındaki vatandaşların da kullanımına açık vaziyette. Sarıyer halkı da buradan yararlanıyor. Çünkü bu tarz yatırımları yapıp halka kapattıktan sonra bir anlamı kalmıyor” ifadelerini kullandı.

“MASLAK 1453, SARIYER’E DEĞER KATIYOR”

Maslak 1453’ün Sarıyer’e kattığı değeri değerlendiren Bozan, “Sitemizin Sarıyer’e büyük bir değer kattığını düşünüyorum. Öncelikle emlak vergisinde büyük bir kazanımı var. Bu proje Sarıyer Belediyesi’nin ilçedeki diğer projelerden arasında en yüksek vergiyi Maslak 1453’ten alıyor. Çünkü burada 1 milyon TL’nin altında daire yok. Bunun emlak vergisini düşününce nasıl bir katkı sunduğunu görebilirsiniz. Diğer yandan istihdama büyük yarar sağlıyor. 430 çalışanımızın yüzde 80’i Sarıyer bölgesinde oturuyor. İzmir’de doğdum fakat ben kendimi Sarıyerli olarak tanımlıyorum. Bu yüzden ilçemizden birilerine iş olanağı sağlamak  bizim için çok önemli. Diğer yandan servis sağlayıcılar mümkün oldukça Sarıyer’den tedarik eder. Çünkü bu bölge esnafı sipariş getirir. En önemli faydalarından biri de ilçenin tanıtımı. Bu denli büyük bir projenin Sarıyer’de olması tanınırlılığı açısından çok kritik” diye konuştu.

“HER BLOĞUN KENDİSİNE AİT BİR GÜVENLİĞİ VAR”

Sitelerde güvenliğin önemine değinen Bozan, “Tesis yönetimlerindeki mantık şudur; malın ve markanın değerini korumak. Bunun için profesyonel tesis yönetimlerine ihtiyaç duyuluyor. Bir ürünün değeri de güvenliği, temizliği, mekanik tesisatlarının doğru zamanda, en iyi şartlarda ve yüksek kalitede bakımlarının yapılmasıyla mümkün. Ağaoğlu olarak sadece 1453’ değil, 35 binin üzerinde konut, 50 binin üzerinde ticari ofis ve benzeri yerlerin yönetiminde bu şartları yerine getiriyoruz. Burada en küçük dairelerin aylık kiraları 3 bin 500 liradan başlıyor. Bu fiyatların başlangıcı da bin 500 liraydı. Siz 3 sene gibi kısa bir sürede yüzde yüzden fazla bir değer kazandırıyorsanız tesis yönetimini ne kadar doğru yaptığınızı görürsünüz. Bu da Ağaoğlu Yönetim Hizmetleri’nin bir başarısıdır. Bir sitede aranan en önemli kriterlerin başında güvenlik geliyor. Biz ilk günden itibaren burada blok bazlı güvenlik sistemleri oluşturduk. Bu sistem ülkemizde çok nadirdir. Çünkü büyük bir ekonomik yük getiriyor. Bu sisteme göre her bloğun kendisine ait bir güvenliği vardır. Onların dışında bir de devriye güvenliklerimiz var” şeklinde konuştu.

“TESİS YÖNETİMİ YETERİ KADAR BİLİNMİYOR”

Bozan, “Ülkemizde tesis yönetimi konusu genellikle AVM ve konutların idare edilmesi gibi anlaşılıyor. Fakat bu alan o kadar dar kalıplarla ifade edilemez. Oysa bu kavram çok geniş bir alanı kapsıyor. Açıkçası halkımız daire tesis yönetimi ile ilgili yeteri kadar bilgi sahibi değil. Çünkü insanların aklına tesis yönetimi deyince ilk olarak aidat geliyor. Tesis yönetim şirketleri aidat fiyatını belirlemez. Bunu devlet belirler. Aidatın 3 ana kolu var. Personel, enerji ve bakım-onarım... Elektrik, doğalgaz ve suyun fiyatını devlet belirliyor. Diğer yandan çalışanların asgari ücretini de devlet belirliyor. Sonuç olarak ülkedeki doların artışına göre gelen zamlarda bu aidat fiyatını ister istemez etkiliyor. Yönetim şirketinin belirlediği tek şey yönetim hizmet bedelidir. Onda da oturup bir orta yol bulunur. Yönetim şirketi toplanan paraları elektrik, su, doğalgaz ve diğer giderlerde kullanılıyor” dedi.

“AİDATI ZAMANINDA VERMEYİNCE SİSTEM İŞLEMEZ”

Bozan sözlerini şöyle sürdürdü: “Katıldığım televizyon programlarında veya konferanslarda insanlara dairelerde banyo ile mutfağa bakmaktan vazgeçmeleri gerektiğini söylüyorum. Bulundukları yerin nasıl ısındığı, aidat ne kadar ve bütçelerinin ne olduğu gibi konular daha önemli. Aidatı zamanında vermeyince de sistem işlemez” ifadelerini kullandı.

“PERSONELİMİZE MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRDİK”

Covid-19 salgını süreci ile ilgili de konuşan Bozan, şunları söyledi: “İçerisinde bulunduğumuz corona virüs salgını sürecinde büyük bir başarımız olduğunu düşünüyorum. Hastalığın Çin’de ortaya çıktığı andan itibaren ülkemize de geleceğini öngördük. Bu kapsamda tüm sitelerimiz için dezenfekte etmekte kullanılan ürünleri satın aldık. Türkiye’de ilk vaka 11 Mart’ta görülürken, biz tüm sitelerimizi Mart ayı başından itibaren kadar dezenfekte ettik. Ayrıca Şubat ayından itibaren personellerimize maske takma zorunluluğu getirdik.”

“BİZ SARIYER’İN BİR PARÇASIYIZ”

Sarıyer Belediyesi ile ilişkilerine değinen Bozan, şu bilgileri paylaştı: “Her ne kadar kendi güvenliğimiz olsa da teknik elemanlarımızın, hukuksal olarak avukatlarımızın, mali olarak aidatların toplanması gibi alanlar olsa da samimiyet ile söylüyorum ki biz Sarıyer’in bir parçasıyız. Belediyenin hizmetleri olmazsa olmazdır. Bu kapsamda görevde olduğum günden beri yerel yönetim ile çok iyi bir diyalogumuz var. İnanılmaz bir destek alıyoruz. En basit örneği çöplerin toplanması. Biz dairelerdeki çöpleri toplayıp bir yerde biriktiriyoruz. Eğer belediye oradan o çöpleri almazsa tüm sistem aksar. Bu yüzden çok şanslıyız. Bunun yanı sıra üst ve çevre yollarımız kamuya aittir. Sarıyer Belediyesi o yollar ile ilgili tüm çalışmaları gerçekleştirdi.”

SARIYER POSTA GAZETESİ


Son Güncelleme: 26.06.2020 13:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.