Sitelerde başlayan imar barışı bilgilendirme toplantılarına mahallelerde devam eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Ayazağa Mahalle sakinleriyle bir araya geldi.

Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, Şükrü Genç’in teknik ekibi ve Ayazağa Mahallesi’nde ikamet eden çok sayıda vatandaş katıldı.

Geçtiğimiz yıl hak sahibi vatandaşların tapularına kavuştuğuna dikkat çeken Başkan Genç, yaptığı konuşmada Ayazağa’da yeşil alan, okul, hastane ve donatı alanında kalan kısımlarında hazırlanan imar planlarıyla hak sahibi olduğunu, kimsenin mağdur olmayacağını belirtti.

“2981 sayılı yasa ile bağlantısı yok”

Yasaya karşı çıkmadıklarını söyleyen Genç, kanunun aceleye getirildiğini ifade etti. 2981 sayılı yasa ile imar barışının örtüşmediğinin altını çizen Genç şöyle konuştu: “Bir yasa hazırlanırken mutlaka diğer yasalarla bağlantısı olur. Bu yasanın gecekondu bölgelerinin çözümü olan 2981 sayılı yasa ile en ufak bir bağlantısı yok. Bu işin çözümü tapu tahsis belgesiyle olur.”

“Kimse dışarıda kalmayacak”

Planlarda vatandaşın dışarıda kalmasının söz konusu olmadığını anlatan Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, bölgenin dönüşüm projesinin hazır olduğunu fakat inşaat sektöründe sorun olmasından dolayı riske atmak istemediklerini söyledi. Atalay, “Bölgenin tamamının etaplar halinde dönüşüme gitmesi gerektiğini düşünüyoruz. 2 yıldır inşaat sektöründe ciddi sıkıntılar var. Bu aşamada Ayazağa’yı riske atmak istemedik” dedi.

“Tapu için süre uzatıldı”

Tapu tahsis belgesi olmasına rağmen ekonomik sıkıntılar nedeniyle tapularını alamayan vatandaşlara sürenin uzadığını söyleyen Atalay, “Tapularınızın üstüne düşmelisiniz. Bu bedellerle almalısınız. 4706’ya göre de almanız gereken mülkler varsa onları da alın” dedi.