Sosyal odaklı küresel eğitim

Özel Mürüvvet Evyap Okulları Genel Müdürü Nurettin Demirci, Türkiye'nin eğitim çıtasını yükseltmek ve rahmetli Mürüvvet Evyap Hanımefendi'yi sevgiyle anmak amacıyla kurulan Özel Mürüvvet Evyap Okullarının, 2008-2009 eğitim öğretim yılında başlayan eğitim yolculuğunu gazetemize değerlendirdi.

Sosyal odaklı küresel eğitim

Özel Mürüvvet Evyap Okulları Genel Müdürü Nurettin Demirci, Türkiye'nin eğitim çıtasını yükseltmek ve rahmetli Mürüvvet Evyap Hanımefendi'yi sevgiyle anmak amacıyla kurulan Özel Mürüvvet Evyap Okullarının, 2008-2009 eğitim öğretim yılında başlayan eğitim yolculuğunu gazetemize değerlendirdi.

19 Şubat 2018 Pazartesi 10:43
1028 Okunma
Sosyal odaklı küresel eğitim
Özel Mürüvvet Evyap Okulları Genel Müdürü Nurettin Demirci, Türkiye'nin eğitim çıtasını yükseltmek ve rahmetli Mürüvvet Evyap Hanımefendi'yi sevgiyle anmak amacıyla kurulan Özel Mürüvvet Evyap Okullarının, 2008-2009 eğitim öğretim yılında başlayan eğitim yolculuğunu gazetemize değerlendirdi.


Okulun ticari beklentilerden uzak, sosyal sorumluluk düşüncesiyle faaliyetlerine devam ettiğini anlatan Demirci; “Kurumumuz; ilçe, il, ulusal ve uluslararası düzeyde akademik, spor, sanat, müzik, çevre, sosyal sorumluluk vb. alanlarda birçok başarıya imza atmaktadır. Yaklaşık bin 100 öğrenci ve 210 çalışanıyla 10’uncu yılında eğitim öğretim çalışmalarına ilk günkü heyecanla devam etmektedir. Kampüste eğitim gören öğrencilerin yaklaşık %35’i burslu eğitim görmektedir. Özü sözü doğru, hayata pozitif bakan; vatanına, milletine, bayrağına, ailesine sevgi ve saygı duyan, Atatürk İlke ve İnkılaplarını benimseyen, koruyan ve bu ilkelerle yaşayan, sahip olduğu değerlerin kıymetini bilen bireyler yetiştirme amacında olan kurum yıllardır hizmet vermeye devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Tabiatla iç içe çağdaş eğitim


Genel Müdür Demirci, yüksek teknoloji ve çağdaş eğitimin tabiatla iç içe olduğu bir ortamda verildiğini kaydederek şöyle devam etti: “Okulumuzun amacı; birden fazla yabancı dili en iyi şekilde kullanan, kendi kültürünü yaşayan ve yaşatan, aynı zamanda farklı kültürlerle etkileşim içinde olan, toplumsal ve evrensel değerlere sahip çıkan, bilimi, sanatı, kültürü ve sporu yaşamının bir parçası olarak benimseyen, pozitif düşünceye sahip, etkili iletişim kuran örnek insanlar yetiştirebilmektir. Bizler bireysel farklılıkları zenginlik olarak benimseyen, Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında topluma lider ve model olabilecek, ulusal ve uluslararası eğitim dünyasındaki kurum ve örgütlerle işbirliği yüksek, kurumsal kültürü ve kimliği güçlü, eğitimdeki tüm yeniliklere açık, yeni modeller üreterek öncülük eden lider bir eğitim kurumu olmak istiyoruz.”

“Yeni ilkokul binasıyla hizmet vereceğiz”


Kampüs içerisinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında faaliyete geçirmek üzere yeni ilkokul binasının inşaatına başladıklarını belirten Demirci, “Çağımızın gerektirdiği becerileri öğrencilerimize kazandırmak,  onları yarınlara daha nitelikli taşımak için eğitim ortamlarında revizyonlar yapıyoruz. Toplam 7 bin metrekarede inşa edilecek binamızda 16 derslik, 7 adet laboratuvar ve çeşitli atölyeler,  konferans salonu, cep sineması, kütüphane, yemekhane ve kapalı otopark yer alacaktır” diye konuştu.

Türkiye ve dünyada önemli dereceler


Okulun kazandığı önemli başarıları anlatan Demirci, “Öğrencilerimizi, başarılarından dolayı takdir ediyor ve aynı zamanda her eğitim dönemi sonunda düzenlediğimiz ödül töreniyle onurlandırıyoruz. Başarılarımızdan bazıları; Uluslararası Inepo Eurosia Proje Olimpiyatı Dünya Birinciliği, 2013 Liselerarası Erkek Basketbol Takımı Dünya Şampiyonluğu, Uluslararası AB Iyipo Proje Yarışmasında Matematik ve Mühendislik Alanında Dünya Birincilikleri, 26. Uluslararası Mostratec Bilim ve Teknoloji Proje Olimpiyatı Dünya Birinciliği ve Dünya İkinciliği, Septo Sanat Eğitimi ve Proje Tasarımı Dünya İkinciliği, Sanat Eğitimi Tasarım Olimpiyatı Pandomim Kategorisi Dünya İkinciliği, Sanat Eğitimi Tasarım Olimpiyatı Kaligrafi Kategorisi Dünya Üçüncülüğü, 10. Uluslararası Infomatrix Bilgisayar Proje Yarışması Dünya Üçüncülüğü, 2014 Basketbol Türkiye Şampiyonluğu, 2014 Askeri Liseler Sınavı Türkiye Üçüncüsü, İstanbul Üniversitesi 1. Liselerarası İşletme ve Ekonomi Yarışması Türkiye Birinciliği, 7. E-Dream Ulusal Bilgisayar Proje Olimpiyatı Türkiye Birinciliği, International Destination and Imagination Türkiye ve Avrasya Birinciliği, TÜBİTAK Proje Yarışması Marmara Bölge Finalistliği” dedi. Ortaokul ve lise düzeyinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında elde ettikleri derecelerden söz eden Genel Müdür Nurettin Demirci, şöyle devam etti: “2017 LYS’de Türkiye 12’nciliği, Türkiye 15’inciliği, ilk 100’de 19 derece, ilk 1000’de 41 derece elde ettik. 2016-2017 2. TEOG Sınavında 17 öğrenci 120 doğru, 12 öğrenci 119 doğru, 14 öğrenci 118 doğru, 9 öğrenci 117 doğru yaparak bizleri ve ailelerini gururlandırdı.”

Sosyal sorumluluk projeleri


Özel Mürüvvet Evyap Okullarının, sosyal sorumluluk projelerine imza attığını dile getiren Genel Müdür Nurettin Demirci, “Öğrencilerimizin duyarlılık kazanması ve sorumluluk bilinçlerinin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda Van'da bulunan Ulubeyli İlkokulu için yardım kermesi düzenledik. Öğrencilerimiz daha önce görmedikleri, kendilerinden yaşça küçük kardeşleri için gün boyu emek verip başkaları için karşılıksız iyilik yapmanın ne demek olduğunu yaşayarak öğrenmiş oldular” dedi. Öğrenci ve öğretmenlerle birlikte Kilyos Veysel Vardal Görme Engelliler Okuluna ziyaret gerçekleştirildiğini kaydeden Demirci, “Yapılan ziyaretin akabinde görme engelli öğrencilerin spor salonuna malzemeleri almak amacıyla okulumuzda kermes düzenlendi. Kermes sonunda görme engelli öğrenciler için zilli top, özel saat gibi öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun spor malzemeleri alındı” diye konuştu.

Yardımlaşma ve işbirliği


Nurettin Demirci, öne çıkan diğer sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “2’inci sınıf öğrencileri hayvanlar teması kapsamında bir proje başlattılar. Hayvanların eşyaların üretiminde materyal olarak kullanılmasına dikkat çekmek için posterler hazırlayıp hayvanlar yararına kermes düzenlediler. Elde ettikleri gelirle Sarıyer Veteriner İşleri Müdürlüğüne bağlı hayvan barınağına ilaç bağışı yaptılar. Yapılan geziyle hem barınak ziyaret edildi hem de yardıma muhtaç hayvanlara ilaçları ulaştırıldı. Özel Mürüvvet Evyap Fen Lisesi 9. sınıf öğrencileri de yakın zamanda depremden zarar gören Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yukarıköy mevkiindeki depremzedeler için, velilerimizden temin edilen kıyafet, kırtasiye ve çeşitli eşyalardan oluşan yardımları ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı. Özel Mürüvvet Evyap Anaokulu grubumuz ise 'Paylaş Kurtul' sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi. Öğrenciler evde kullanmadıkları oyuncak, eşya ve kırtasiye malzemelerini başkaları ile paylaşabileceklerini söylediler. Bunun üzerine araştırma yaparak Hobbit House Yardım Evi ile irtibata geçtik. Öğrenciler getirdikleri yardım eşyalarını araçlara yükleyerek yardım bekleyenlere gönderdiler.”

Onlar sizden kitap bekliyor!


Özel Mürüvvet Evyap Okulları tarafından düzenlenen ‘Onlar sizden kitap bekliyor’ kampanyasına tüm öğrenci ve velilerin büyük ilgi gösterdiğini aktaran Genel Müdür Nurettin Demirci, “İlköğretim okullarına verilmek üzere beş yüz kitap topladık. Toplanan beş yüz kitap öğrencilere ulaştı” dedi. Demirci, bir diğer sosyal sorumluluk projesini Soma için hayata geçirdiklerini belirterek, şöyle devam etti: “Okul öğrenci meclisi ve PDR servisi öncülüğünde, Soma’ya destek ve paylaşım mektupları göndermek üzere bir araya geldik. Yaşanan faciada hayatını kaybeden maden işçilerinin yokluğunda en çok da manevi desteğe ihtiyaç duyan ailelerine mektuplar yazarak acılarını paylaşmak ve onların zor günlerinde yanlarında olduğumuzu ifade etmek istedik. Özel Mürüvvet Evyap Koleji, Suriye’de evsiz kalan ve yemek bulamayan çocuklar için de öğrencileriyle beraber kermes düzenledi. Kermeste toplanan parayı Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere ilgililere teslim ettik.”

LÖSEV’e anlamlı destek


Genel Müdür Demirci, Türkiye’de 2-8 Kasım tarihlerinin LÖSEV Haftası olarak kutlandığını anımsatarak, “Özel Mürüvvet Evyap Koleji ve Fen Lisesi olarak LÖSEV ile alakalı, öğrencilerimize bir seminer düzenlendik. Seminerimizden sonra LÖSEV’li çocukların annelerinin yaptıkları el emeği eşyaları okulumuzda sergiledik” şeklinde konuştu. Çemik İlköğretim Okulu ile kardeş okul olduklarını belirten Demirci, okul aile birliği görevlilerinin desteğiyle kardeş okul adına bir kermes düzenlediklerini söyledi. Nurettin Demirci, “Kermes sonrası öğrencilerimiz, kardeşlerine destek vermek için ‘Dilek Ağacı’ projesi kapsamında çekilişe katıldı. Çekiliş sonrası öğrencilerimiz hediyelerini bizlere getirdiler. Okul ihtiyaçları için kırtasiye malzemeleri, bilgisayar, kitaplar; hediyelerimizle birlikte kardeş okulumuza gönderildi” dedi.

Dünya insanı olabilecek bireyler


Özel Mürüvvet Evyap Okulları’nın gelecek planları hakkında açıklamalarda bulunan Genel Müdür Demirci, “Hayırsever ve yardımseverliği ile toplum tarafından bilinen kurucularımız, ilerleyen süreç içerisinde okulumuzun yeni şubelerini, öncelikli olarak İstanbul içinde ve ülkemizin farklı şehirlerinde hayata geçirip ülkemizin eğitimine katkı sağlamayı düşünmektedirler. Ayrıca, üstün potansiyelli öğrenciler için ilkokul düzeyinden başlayarak ortaokul, lise ve üniversite seviyesinde özel bir eğitim kampüsünü hayata geçirme düşüncesindeyiz. Sınırların hızla ortadan kalktığı, her gün biraz daha küreselleşen dünyamızda, evrensel düşünen ve dünya insanı olabilecek nitelikte bireyler yetiştirmenin gerekliliğine yürekten inanmaktayız. İnsan hakları ve özgürlükleri ancak demokratik, laik ve çağdaş bir eğitim yoluyla gerçekleşebilir” diyerek sözlerine son verdi.

www.evyapokullari.k12.tr
0212 342 43 33

 

banner69
Son Güncelleme: 23.02.2018 04:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
<