SARIYERLİ ÖĞRENCİLER ONLİNE TÖRENLE ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

İstanbul Valiliği, TURMEPA, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğinde yürütülen 'Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu' projesi kapsamında Sarıyerli öğrenciler tarafından üretilen 42 proje arasından 12 projen ödüle layık görüldü. Dereceye giren öğrenciler madalyalarını online tören üzerinden aldı.

SARIYERLİ ÖĞRENCİLER ONLİNE TÖRENLE ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

İstanbul Valiliği, TURMEPA, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğinde yürütülen 'Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu' projesi kapsamında Sarıyerli öğrenciler tarafından üretilen 42 proje arasından 12 projen ödüle layık görüldü. Dereceye giren öğrenciler madalyalarını online tören üzerinden aldı.

Levent Pehlivanoğlu
Levent Pehlivanoğlu
11 Kasım 2020 Çarşamba 15:19
743 Okunma
SARIYERLİ ÖĞRENCİLER ONLİNE TÖRENLE ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

İstanbul Valiliği, TURMEPA, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğinde yürütülen 'Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu' projesi kapsamında Sarıyerli öğrenciler tarafından üretilen 42 proje arasından 12 projen ödüle layık görüldü. Dereceye giren öğrenciler madalyalarını online tören üzerinden aldı.

TURMEPA’nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında aldığı hibe ve Clariant Türkiye’nin sponsorluk desteğiyle 2018 yılından bu yana yürüttüğü 'Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu' farkındalık projesinde sona gelindi.

STEAM LABORATUVARI SARIYER’E ARMAĞAN EDİLDİ

24 ay süren “Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu!” Projesi’nin pek çok kazanımı oldu. Sarıyer 'deki 28 okulda öğrenim gören 5’inci ve 6’ncı sınıf öğrencilerinden oluşan 5 bin çocuğa ve 400 öğretmene denizler ve su kaynaklarının önemi anlatılırken, 60 öğretmene de STEAM eğitimleri verildi. Proje hibesi ile Sarıyer Mehmet Akif Ortaokulu’nda atıl durumda olan bir alan çocuklar ve gençler için yaratıcılık ve teknoloji odaklı bir STEAM laboratuvarına dönüştürüldü. Böylece çocuklar teknoloji odaklı bilgisayar oyunu geliştirme, mobil uygulama yazılımı, veri mühendisliği, robotik ve yapay zeka, nanoteknoloji, biyoteknoloji gibi geleceğin meslek alanlarına ilişkin farkındalıkları artırılarak kariyer gelişimine yönlendirilmiş oldular. TURMEPA ve diğer paydaşların birlikte inşa ettiği ve 30 bilgisayarın kullanıma sunulduğu laboratuvar Sarıyer’deki öğretmen ve öğrencelere armağan edildi.

ÖĞRENCİLER ONLİNE ŞENLİKTE ATÖLYELERE KATILDI

Covid-19 salgını öncesi projenin kapanış etkinliğinde gerçekleştirilmesi planlanan atölyeler, online ortamda uygulanabilecek şekilde revize edilerek hazırlandı. Yedi atölyeden oluşan online şenlikte, öğrenciler için maket yapımından kodlamaya, tecrübe aktarımından robotiğe kadar birçok konuda atölyeler yapıldı. Mentör öğretmenler için de “Yaratıcı Problem Çözme” atölyesi gerçekleştirildi.

ÖDÜLLER 4 KATEGORİDE VERİLDİ

Çocukların aldığı eğitimler sonunda öğretmenleri ile birlikte ürettiği 42 proje arasından kazananların ödüllendirildiği online törene katılım oldukça yoğundu. Projede Özgünlük, Bilimsellik, Uygulanabilirlik ve Sürdürülebilirlik olmak üzere 4 kategoride verilen ödüller sahiplerini buldu.

MADALYALAR 3 BOYUTLU YAZICIDA HAZIRLANDI

Geçtiğimiz mart ayında gerçekleştirilmesi planlanan fakat Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen ödül töreni online olarak düzenlendi. Dereceye giren öğrencilere 3 boyutlu yazıcıda hazırlanmış olan madalyaları gönderildi.

"TEKNOLOJİ ODAKLI DÜŞÜNME BİÇİMİ KAZANDIRILMAYA ÇALIŞILDI"

Online ödül töreninin açılış konuşmasını yapan TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, "“2018 yılında tohumlarını attığımız Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu! projemizin nihayete ermesine tanıklık etmekten son derece mutluyum. İstanbul Kalkınma Ajansı başta olmak üzere projenin tüm paydaşlarıyla çok önemli bir projeye imza attığımıza inanıyorum. Çocuklarımıza ve dolayısıyla geleceğimize yaptığımız bu yatırım ülkemiz için son derece kıymetli. Hepimiz çok önemli bir amaç için yola çıktık. 24 ay üren projede, İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki 28 okulda öğrenim gören 5’inci ve 6’ncı sınıf öğrencilerinden oluşan 5 bin çocuğa ve 400 öğretmene denizler ve su kaynaklarının önemi anlatılırken, 60 öğretmene de STEAM eğitimleri verildi. Proje hibesi ile Sarıyer Mehmet Akif Ortaokulu’nda atıl durumda olan bir alan çocuklar ve gençler için yaratıcılık ve teknoloji odaklı bir STEAM l laboratuvarına dönüştürüldü. Çocuklarımıza denizleri korumayı öğretirken, çağın koşullarına uygun olarak teknoloji odaklı düşünme biçimi kazandırılmaya çalışıldı. Birlikte inşa ettiğimiz, 30 bilgisayar, 3D Yazıcı, Arduino setler, elektronik ve mekanik ölçüm aletleri, televizyon ve daha pek çok teknik ekipmanla donatarak kullanıma sunduğumuz bu laboratuvar, artık Sarıyer ilçemizin, öğretmen ve öğrencelerimizindir. Bizim bir sivil toplum kuruluşu olarak görevimiz ülkemize, geleceğimize değer katmak, iyi örnekler kazandırmak. 25 yıldır bunun için çalışıyoruz. Bunu başardığımızı görmek de büyük bir mutluluk ve gurur" ifadelerini kullandı.

"GİRİŞİMCİ BİREYLER OLARAK YETİŞMELERİNİ AMAÇLIYORUZ"

İstanbul Kalkınma Ajansı adına konuşma yapan Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Dr. Fatih Pişkin, "TURMEPA’nın ajansımız desteğiyle yürüttüğü bu eğitim ve farkındalık projesini, çocuklarımızın denizlerin ve suyun yaşamımızdaki önemini kavramaları ve deneysel STEAM çalışmalarıyla yaşayarak öğrenmeleri amacıyla desteklemiş bulunuyoruz. Çocuklarımızın sosyal fayda yaratan girişimci bireyler olarak yetişmelerini amaçlıyoruz. Bu projemizle çevresel duyarlılığı yüksek, sorumluluk sahibi bireylerin yetişmesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

"SİZLERLE BİRLİKTE OLMAK BİZİM İÇİN HEYECAN VERİCİYDİ"

İstanbul Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu’ndan Abdulcelil Gök, "Bu projenin fikri hazırlık aşamasından son anına kadar sizlerle birlikte olmak bizim için heyecan vericiydi. Projenin bizim için bir diğer anlamı da, hem bilimsel anlamda pek çok projenin doğmasına, yeni fikirler oluşmasına öncülük etmesi hem de gelişen teknolojiyle birlikte bilimsel araştırmaların artmasıyla gözden kaçırdığımız çevre konusuna duyarlı bir dokunuş yapması. Emeği geçen herkesi ve tüm proje paydaşlarını tebrik ederim" şeklinde konuştu.

"EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER"

Başlangıcından itibaren projede aktif bir şekilde rol alan Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Melek Yaşar ise şunları söyledi: "Çocuklar Suyu Kodluyor. H2Okullu Oldu”, gerçekten çok emek verilen, fikir aşamasından finaline kadar hem TURMEPA ekibi, hem öğretmen ve öğrencilerimiz hem de diğer paydaşların titizlikle çalıştığı bir proje oldu. Bugün bu finali yaşamak çok güzel bir duygu. Projeyi duyduğumuzda çok heyecanlanmıştık. Çünkü Sarıyer denizle ve yeşille çevrili bir ilçe ve bu proje mutlaka burada tapılmalıydı. TURMEPA’nın ortaokullarımıza verdiği çevre ve STEAM eğitimleri çok değerliydi. Bugünü yaşamaktan dolayı çok mutluyuz. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler."

12 PROJE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

28 Ağustos’ta gerçekleşen jüri buluşmasında öğrenciler, online ortamda oluşturulan özel odalarda projelerini jüriye sundular. Dört saat süren toplantının ardından jüri son kararını verdi. Öğrenciler tarafından üretilen toplam 42 proje arasında 12 proje ödüle layık görüldü.

İŞTE DERECEYE GİREN OKUL VE PROJELER

Özgünlük kategorisinin kazananları: “Sessiz Çığlık” ile Sarıyer Osman Saçmacı Ortaokulu,“Kirlilik Ölçer” ile Sarıyer Kocataş Barbaros Ortaokulu “Atık Kabuklardan Su Arıtımı” ile Sarıyer Mehmet Akif Ortaokulu.

Bilimsellik kategorisinin kazananları: “Otobot” ile Sarıyer Mehmet İpgin Ortaokulu, “Sahil Robotu” ile Sarıyer Kumköy Ferhan Bedii Feyzioğlu Ortaokulu, “DetectandWarning” ile Sarıyer Recaizade Ekrem Ortaokulu oldu.

Uygulanabilirlik kategorisinin kazananları: “Su MuhafızlarıOyunu’’ ile Sarıyer Mehmet İpgin Ortaokulu, “Suya Kucak Aç” ile Sarıyer Orgeneral Emin Alpkaya Ortaokulu, “Deniz Kalkanı” ile Bahçeköy Türkan Efe Ortaokulu.

Sürdürülebilirlik kategorisinin kazananları: “Sulamatik” ile Sarıyer Şehit Muharrem Kerem Yıldız İmam Hatip Ortaokulu, “Debi Ölçer” ile Sarıyer Mehmet İpgin Ortaokulu, “Dalgıcım Gölleri Temizliyor” ile Sarıyer Süleyman Çelebi Ortaokulu.

Her kategoride dereceye giren birinci, ikinci ve üçüncüler ile kendi dallarında gelecek vaat edenlere de Mansiyon Ödülü verildi.

SARIYER POSTA GAZETESİ


Son Güncelleme: 11.11.2020 15:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol