Bilgi Tel: 0212 346 43 45

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin, kişilik, tutum ve muhakeme gibi özelliklerini bilgisayar destekli testler ile ölçen Maslak Psikoteknik Değerlendirme Merkezi, İstanbullulara kapılarını açtı.

Ticari araçları kullanmak isteyen için zorunlu hale gelen psikoteknik raporunu almayan sürücülere 26 Haziran 2020 yılından itibaren ağır para cezaları gelecek. Bu kapsamda ceza yemek istemeyen vatandaşlar, Maslak Psikoteknik Değerlendirme Merkezi’ne yoğun ilgi gösteriyor.

AĞIR PARA CEZASI GELECEK

26 Haziran’dan itibaren psikoteknik raporu almayan sürücülere ve çalıştığı kurumlara ağır para cezası gelecek. Buna göre, kuruma bin 83 TL, sürücüye ise 429 TL ceza kesilecek. 2018 yılında yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 12. Maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ‘birinci fıkranın (a)’ ibaresinden sonra b,c, ç ve e ibaresi de eklendi. Aynı zamanda söz konusu kanunun 26. maddesinin 1 bendine istinaden idari para cezası uygulanıyor.

RAPOR ZORUNLU HALE GELİYOR

Sarıyer Posta’ya konuşan Maslak Psikoteknik Değerlendirme Merkezi Sahibi Çetin Süslü, “Psikoteknik raporu, ayrım olmaksızın ticari araç kullanmak isteyen sürücülerin almak zorunda olduğu bir belgedir. Sağlıklı araç kullanabileceğini gösteren rapordur. Her yıl artan trafik kazaları ve yaşanan can kayıplarının önüne geçmek amacıyla yakın zamanda bu rapor zorunlu hale gelecek. Hafif ticari panelvandan taksiye, kamyondan çekiciye kadar bu araçları kullanan herkes Psikoteknik raporu almak zorunda. Şuandan itibaren bu zorunluluk geçerli. Ayrıca 26 Haziran’dan itibaren de cezai uygulamalar hayata geçti” ifadelerini kullandı.

“SÜRÜCÜ 12 AYRI TESTTEN GEÇİYOR”

Çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Süslü, “Maslak Psikoteknik Değerlendirme Merkezi olarak sürücülerin araç kullanma refleksleri, güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmeleri için bilgisayar destekli ve uzman psikolog ekibimizle birlikte makine üzerinde testler yapıyoruz. Bu testler sonucunda kişinin sağlıklı bir şekilde araba kullanıp kullanamadığı, trafikte ne kadar verimli ve iyi sürücü olup olmadığı ile ilgili analizler yapılıyor. Sürücü burada 12 ayrı testten geçiyor. Ayrıca bu testlerin en az yüzde 80’ninde başarılı olmak zorunda. Ardından psikiyatri onayı ile ortaya çıkan sonuçlar raporlanıyor” diye konuştu.

Maslak Mah. Atatürk Oto Sanayi 52. Sk. No:2/1 Sarıyer

www.maslakpsikoteknik.com

SARIYER POSTA GAZETESİ