BBCHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 19 Mayıs’ta bayram kutlaması yapan korteje yapılan saldırıyla ilgili açıklamada bulundular.

Mehmet Deniz İlçe Başkanlığı’nda parti yönetimi ve üyelerinin de katıldığı basın toplantısında yaptığı açıklamada saldırıyı kınayarak, “Ne olursa olsun kimse bizi ulusal kurtuluş mücadelesinde kanla canla başla kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’ni korumaktan yaşatmaktan alıkoyamayacaktır. Bu konudaki mücadelelerimiz ülkemizin her noktasında devam edecektir” dedi.

Belediye Başkanı Şükrü Genç ise basın bürosu aracılığıyla yazılı bir açıklama yaparak, “Yapılan bu çirkin saldırı, sadece partimizin İlçe Başkanı Mehmet Deniz ve arkadaşlarımıza değil, onların şahsında Sarıyer halkının huzurunu bozmaya yönelik beyhude bir girişimdir” dedi.E

CHP ilçe Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısına İBB ve Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Gökan Zeybek, Sarıyer Belediye Meclis Üyeleri Erol Aydın, Muzaffer Abdaloğlu, Nasuh Aşantuğrul, Hacı Mehmet Bayraktar, Ekrem Tekçe ve olayı bizzat yaşayan partililer katıldı. İlçe Başkanı Mehmet Deniz, basın açıklamasını okuduktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplarken, saldırıda yaralanan bazı partili kadınlar da yaşadıkları olayı anlattılar. Deniz basın açıklamasında şunları söyledi:

“19 Mayıs Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Bayramı yürüyüşünde Sarıyer ilçemizde partimize çirkin ve haince saldırıda bulunulmuş olup, bu konudaki düşüncelerimizi siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızla paylaşmak istiyorum.CC

Kutlamalar sabah saat 09:00 da Sarıyer Belediyemiz tarafından yenilenen Atatürk heykelinin açılışı, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelenk sunumu ile başladı.  Atatürk anıtı açılışı Sarıyer Belediye Başkanımız,  MHP İlçe Başkanı, DSP İlçe Başkanı,  muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve Sarıyer halkı ile  gerçekleşti.

Daha sonra Zekeriyaköy Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kutlamaları, Emirganı Sevenler  Derneği’nin Sanat Sokak’taki sanatsal etkinliği ile devam edildi. Saat 15:00’te mahallelerden araçlar kalktı ve Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda toplanıldı. Süslenmiş deniz motorlarına çoluk çocuk, yaşlı genç binerek temsili olarak Marmara’dan Karadeni’ze deniz yolu ile hareket edildi. Katılım o kadar yoğundu ki bir çok vatandaşımız motorlara binemedi. Karada kalan vatandaşlarımız yürüyüş korteji oluşturarak Büyükdere Liseliler Parkı’na yürüyerek deniz yolu ile geri dönecek vapurları beklemeye başladılar.

Saat 18:30 civarında denizden gelenler Liseliler Parkı’na vapurların yanaşması ile indiler. Dün Marmara’dan Karadeniz’e açılan vapurlar o kadar güzel bir görüntü oluşturdular ki içlerinden birisi ise ulu önderimizin Samsun’a giderken bindiği Bandırma vapurunu temsil ediyordu.DD

Partili Gençlerimiz Türk Bayrakları ile süslenmiş bisikletlerle  kortejde idiler, üzerlerinde CHP Sarıyer Gençlik yazan, Türk Bayrağı, Atatürk resmi ve CHP amblemi bulunan tişörtlü gençler bisikletlere bindiler, Atatürk anıtına yürüyen yürüyüş kortejine 16-25 yaş grubunu oluşturan bisikletlerle eşlik ettiler. Bisikletli gençlerimizin hemen arkasında Atatürk resimleri taşıyan küçük çocuklarımız, önlerinde ise  CHP Sarıyer ilçemizin  10. Yıl Marşı’nı çalan aracı vardı.

Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ve CHP bayrakları ile Sarıyer’in merkezine gelen topluluğa, Sarıyer esnafı  karanfiller atarak sevgi gösterilerinde bulundu.  Kültür Merkezi’nden alana dönüşte, minübüs durağına, trafik lambalarının yanına gelene kadar her şey mükemmeldi.

Ben, Sarıyer gençliği çok görkemli bir şekilde alana girecekken bisikletli gençlerin 200 metre gerisinden yönetici arkadaşlarla yürüyordum. İleride bir kargaşa olduğunu gördüm, bisikletler birbirine girmişlerdi, sakallı olarak gördüğün birisi elinde sopayla sağa sola sallıyor, çocuklarımıza vuruyordu. Hemen fırlayıp, öne çıktım birkaç kişi olarak gördüğüm bu saldırganların birinin elinden sopayı alarak, arbedeyi önlemek için bir dükkana girmesini sağladım.  Olay esnasında kısa bir süre içinde başlangıçtan beri ortalıkta görünmeyen ve yürüyüşü izlemeyen bazı TV kanallarının aniden ortaya çıkması ise bu kişilerin önceden planlayarak bu provokasyonu gerçekleştirdiği ihtimalini güçlendirmektedir. Aynı saldırgan kişiler olayı izleyen ve önlemek isteyen güvenlik güçlerine de saldırmış ve bu saldırı emniyet kuvvetlerince kamerayla saptanmıştır.me

Bu yaşadığımız olumsuz olayda, Gürkan Kadık (Gençlik kolu Başkanı 1989 doğumlu), Hatay Delibaş (1963 doğumlu), Saadet Kaya (1987 doğumlu), Sadık Doğan Yalçın öğrenci (1997 doğumlu),  Can Berk  Aydemir öğrenci (1994), Ebru Doğan (1988 doğumlu) ve Mustafa Candener milli bisikletçi (1979) 7 kişi yaralanmış tedavileri hastanelerde gerçekleşmiştir. Başlangıçta yaralı gençlerimiz, Sarıyer Devlet Hastanesi’ne kabul edilmek istenilmemiş ve saldırgan bir grup tarafından hastane önünde tehditlere maruz bırakılmışlardır. Bütün kardeşlerime göstermiş oldukları sağduyulu davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatük’ün ‘’Bütün umudum siz gençliktedir’’ sözüne sadık kaldınız, olaylar karşısında soğukkanlı sağduyulu olduğunuzu gördüm. Yürüyüş anındaki o güzel görüntünüz ve sonrası yaşanan provokatör saldırıya karşı sakin  duruşunuz için sizleri  tekrar kutluyorum.

Şimdi gelelim olayın diğer yüzüne: Saldırganlar kimdir? Saldırı Ne için yapılmıştır? Kimlere hizmet etmektedir? Tanımadığımız bu küfürlü ve sopalı saldırıyı gerçekleştirenler, 16-25 yaş aralığında olan Türkiye’de milli mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs’ı kutlayan bu gençlerimizden ne istediler?

Bu durumu anlamak çok güç. 10 yıl önce birisi Atatürk posterleri, Türk Bayrakları ile böyle bir kutlama kortejindeki çocuklarımıza, gençlerimize böyle bir saldırı olduğunu söyleseydi inanamazdık. ‘Olmaz böyle bir şey’ derdik. Maalesef dün oldu. Bu durum çok içimizi acıtıyor. Neye hizmet ettiklerini bilmediğimiz bu saldırıyı şiddette kınıyoruz. Örgütümüz gençlerimizin yanındadır.

Ancak  ne olursa olsun kimse bizi Ulusal kurtuluş mücadelesinde kanla canla başla kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’ni korumaktan, yaşatmaktan alıkoyamayacaktır. Bu konudaki mücadelelerimiz ülkemizin her noktasında devam edecektir.

Bu çirkin saldırıyı gerçekleştiren vatandaşlardan da, kimsenin oyununa gelmemelerini, yapılmak istenenleri iyi tahlil etmelerini, toplumu kutuplaştırma ve ayrıştırmaktan kimsenin bir yarar sağlayamayacağını, bizim CHP olarak kavgadan yana olmadığımızı, aksine  her türlü fikre saygılı olduğumuzu, karşıtlarımıza sopayla, küfürle değil, düşüncelerimizle cevap  verme arzusu taşıdığımızı, çağdaş ve medeni bir ortamda tartışarak, konuşarak bir sonuca gidebileceğimize inanan bir partinin mensupları olduğumuzu belirtmek isteriz.

Bizler çözümü oluşturmak için elimizden gelen gayreti gösteririz. Bu toplumda yaşanan her sorun bizim sorunumuzdur.

Gençlerimizi, çocuklarımızı yaralayan bu şahıslarla yargı önünde meşru haklarımızı kullanarak mücadele edeceğiz ve konunun adli makamlar nezdinde ısrarla takipçisi olacağız.

Buradan bizi geçmiş olsun dileklerinde bulunan  MHP İlçe Başkanı Sayın Erdal Çoban’a, AKP İlçe Başkanı Sayın Hüseyin Özdemir’e, bütün Sarıyerlilere,  emniyet teşkilatımıza, partililerimize  teşekkür eder,  siz gençlerimize geçmiş  olsun dileklerimizi sunarız.

Atatürkçüyüz, laikiz diyen, Türk Bayrağı taşıyan gençlere saldıranları, CHP Sarıyer İlçe örgütü olarak kınıyoruz, onlarla adalet önünde hesaplaşacağız.”AAA

ŞÜKRÜ GENÇ'DEN BİRLİK VE BERABERLİK ÇAĞRISI

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de, yüzlerce tekne ve binlerce Sarıyerli'nin katılımıyla başlayan 19 Mayıs kutlamalarının ardından Sarıyer'de yürüyen korteje yönelik saldırıyı kınadı.
Şükrü Genç yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi;
“İstanbul Boğazı'nda tekneler eşliğinde büyük bir coşkuyla başlayan 19 Mayıs kutlamalarının ardından Şehit Mithat Yılmaz Caddesi’de  Atatürk anıtına doğru yürüyen, aralarında kadın ve çocukların olduğu Cumhuriyet Halk Partisi kortejine yönelik saldırı, Sarıyer'de yakaladığımız barış, hoşgörü, ve kardeşlik sürecine asla gölge düşüremeyecektir.
Sarıyer'de ektiğimiz barış tohumları bu türden çirkin saldırılara rağmen boy vermeye devam edecek, sağduyulu Sarıyer halkı ilçemizin huzurunu bozmaya yönelik bu çirkin oyunun tuzağına düşmeyecek, "Barış, Huzur ve Hoşgörü" ilçesi olan Sarıyer ve Sarıyer halkı provokasyona yönelik bu çirkin oyunlarının birer piyonu olmayacaktır.
Sarıyer'de barış, huzur ve hoşgörü sahip çıktığımız ve çıkmaya devam edeceğimiz en temel değerlerimizdendir. Bu değerlerin yok edilmesine biz de Sarıyer halkı da fırsat vermeyecektir.
Hiçbir zaman şiddet dilini kullanmadık. Kimseyi ayrıştırmadık. Ayrıştırmayacağız. Bu saldırı birlik ve beraberliğimizi dünden daha fazla birbirimize bağlamıştır.
Bu saldırıların sadece bize değil kime yapılırsa yapılsın dün olduğu gibi bugün de aynı duyarlılıkla karşısında olduk. Olacağız.
Bu ve buna benzer saldırılar Sarıyer'in geleceğine ve yaşamın her alanına yönelik çalışmalarımızda düşünülenin aksine bize daha büyük bir cesaret vermiştir.

Yapılan bu çirkin saldırı, sadece partimizin ilçe başkanı Sayın Mehmet Deniz ve arkadaşlarımıza değil, onların şahsında Sarıyer halkının huzurunu bozmaya yönelik beyhude bir girişimdir.

Bu çirkin saldırıyı kabul etmemiz, susmamız, asla mümkün değildir. Saldırıyı şiddetle kınıyor yaralanan arkadaşlarıma acil şifalar diliyorum."

(Haber: Tuncay DAĞLI)