Sarıyer sahilinde ve Büyükdere balıkçı çarşısının yanında ki yolda demir korkulukların olmaması, özellikle çocukların ve görme engelli vatandaşlar için risk oluşturuyor.

Ülkemizde gün geçmiyor ki insanlar birilerinin ihmaline ya da dikkatsizliğine kurban gitmesin. Trafikte, caddelerde, kaldırımda giderken ya da işyerinde çalışırken bir kazaya kurban giden, birilerinin görev ihmali nedeniyle ortaya çıkan tehlikeden dikkatsizlik nedeniyle haberdar olmayan kişiler ne yazık ki bazen canlarından olabiliyorlar.

Yayaların hayatını tehlikeye atıyor

İnsan yaşamını riske sokan, tüm talep ve uyarılara karşı önlem alınmayan bir sorun hala varlığını sürdürüyor. Sarıyer sahilindeki ve Büyükdere’de ki balıkçılar çarşısının bulunduğu kavşaktaki kaldırıma demir korkuluğu yapılmaması özellikle orada yürüyen görme engelli vatandaşların hayatını tehlikeye atıyor.

Can kaybı durumunda hesabını kim verecek?

Özellikle de yağmurlu havalarda koşan ya da karanlıkta yaya geçidini kullanan vatandaşların bu tehlikeden kurtulma konusunda pek şansları da yok gibi. Çünkü Kazıklıyol ile kıyı arasında kalan boşluğa düşen vatandaşları kimse görmeyeceği için boğularak ölme riskleri çok fazla. Yayaların denize düşme riskine karşı kaldırıma korkuluk yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne müracaatta bulunulduğu ancak kimsenin konuyla ilgilenmediği ve herhangi bir önlem alınmadığı belirtiliyor. Vatandaşlar, “Buradan bir kişi denize düşüp boğulsa hesabını kim verecek?” diye soruyor.

Vatandaş önlem alınmasını istiyor

Geçtiğimiz yıllarda Kazıklıyolun bulunduğu Büyükdere’de ki kaldırımdan denize düşen çok sayıda vatandaş yaşamını kaybettiği için başta Mahalle Muhtarı Ali Yazıcı olmak üzere tüm mahalle muhtarları uzun süre uğraş vermiş, eylem yapmış ve İBB tarafından kaldırımın deniz tarafına korkuluk yapılması sağlanmıştı. Vatandaşlar aynı güvenlik önlemlerinin bu yollarda da alınmasını talep ediyor.