Baltalimanı Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Aslan, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’na imar barışı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aslan, ayrıca mahalleye yeni okul binası ve spor kompleksi yapılacağının müjdesini verdi.

Gazetemizin 112. sayısında gündeme getirdiğimiz Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar değişikliği planı kentsel dönüşüm projesi kapsamında riskli alan ilan edilen Baltalimanı Mahallesi, İmar Barışı Yasası ile birlikte yeniden tartışma konusu oldu.

“İmar barışı kapsamında İstanbul’un en sıkıntılı bölgesi Baltalimanı Mahallesi’dir” diyen Aslan, “İmar yasası mahalle mahalle farklılık gösteriyor. İnsanları kandırmasınlar” ifadelerini kullandı.

“En sorunlu bölge Baltalimanı Mahallesi”

İmar barışının Baltalimanı Mahallesi’ne bir fayda getirmediğini söyleyen Aslan, “Kanun kapsamında verilen yapı kayıt belgesi, tapusu olmasına rağmen fazla kat yapmış olanlar için bulunmaz bir nimet. Fakat bizim için bu durum söz konusu değil. Baltalimanı içerisinde 2 farklı konum var. Özellikle 1. derecede sit alanı olan bölge imar barışından yararlanamıyor” şeklinde konuştu.

Aslan’dan çarpıcı ifadeler

İmar barışından Baltalimanı Mahallesi’nin yararlanamadığını, buna rağmen başvuru alımının devam ettiğini söyleyen Aslan, “Yapı kayıt belgesi kentsel dönüşüm başlayana kadar geçerli olduğunu söylüyor. Fakat şöyle bir şey var. Bu mahalle 2014’te riskli bölge ilan edilmişti. Riskli bölge olarak ilan edilmesi fiilen olmasa bile kentsel dönüşümün başladığını gösterir. Bu durumu göz önüne alıp yetkililere burada yaşayan vatandaşların başvurusunu nende kabul ediyorsunuz diye sorduğumuzda yapı sahiplerinin beyanı üzerine kabul ettiklerini belirtiyorlar. Mahalleliye ne anlatacağımız sorduğumuzda ise bize karışmamamız gerektiği ve insanları kendilerine yönlendirmemiz gerektiğini söylüyorlar” dedi.

“Üniversitelerde aynı kararı uygularsa ne olacak?”

Geçtiğimiz aylarda vakıfların yayınladığı genelgeyi hatırlatan Aslan, “Mahallede İBB’ye, Kızılay’a, vakıflara, üniversiteler ve şahıslara ait araziler var. Yaklaşık 2 ay önce burada vakıflar bir genelge yayınladı. Vakıf arazileri üzerinde oturanlar beyanda bulundularsa o beyanları iptal olacak ve yatırdıkları paraları da iade edilmeyeceği belirtildi. İlerleyen dönemlerde üniversite veya Kızılay’da o genelgeyi emsal gösterip aynı kararı alırsa ne olacak? Baltalimanı Mahallesi olarak bu yasadan yararlanmamız için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, üniversiteler, vakıflar ve Kızılay ile masaya oturup anlaşması gerekiyor. Eğer bu yapılmazsa bizim bu yasadan yararlanmamız mümkün değil” diye konuştu.

“İnsanları kandırmasınlar”

“İnsanları bu konuda kandırmaya gerek yok” çıkışı yapan Aslan şöyle devam etti: “Eğer bunlar yapılmazsa Baltalimanı bu imar affından faydalanamayacak. İnsanlarımızda hiç uğruna paralarını yatırmasınlar. Yasa kapsamında yapı kayıt belgesi vereceklerini söylüyorlar. Burada yaşayan birçok yapı sahibinin tapu tahsis belgesi var. Vatandaş imar barışı ofislerine gidip başvuru yaptığı zaman bazı bölümleri kayıt altına almıyorlar. Fakat internet üzerinden yaptığınız başvuruda bütün yerleri kayıt altına alıyorlar. Burada da büyük bir çelişki var.”

“Öğrenciler sıkıntı çekiyordu”

Mevcut okulun mahallenin nüfusunu taşıyamadığını ve yetersiz olduğunu söyleyen Aslan, “1990’lı yıllarda işadamı Hacı Mehmet Şalgamcı tarafından mahallemize ilkokul yaptırıldı. Şuanda da 11 bin civarında nüfusu olan mahallemizde ortaokul olarak hizmet veriyor. Okulumuzun mevcut durumunda sınıflarımızın yetersiz olması nedeniyle yıllardır arayış içerisindeydik. Özellikle öğrencilerimiz büyük sıkıntı yaşıyorlardı. İşadamı Hacı Mehmet Şalgamcı’nın torunu Mehmet Serdar Şalgamcı’nın sponsorluğunda ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yardımlarıyla yeni okul binası inşaatına başlandı. Toplamda 6 dersliği olan ve 3 katlı binamızın kaba inşaatı sona erdi” dedi.

Aslan’dan, Şalgamcı’ya ve Genç’e teşekkür

Yeni okul binasının Mehmet Serdar Şalgamcı’nın ve Şükrü Genç’in destekleriyle yapıldığını ifade eden Aslan, “Okul sorunumuzun dışında en büyük sıkıntımız spor kompleksimizin olmamasıydı. Mahallemizde çocukların oynayacağı ve spor yapacağı alanı yoktu. Sponsorumuz Mehmet Serdar Şalgamcı’nın katkılarıyla ve Şükrü Genç’in destekleriyle halı saha, basketbol sahası ve yürüyüş alanı yapılıyor. Yaklaşık 1 ay içerisinde bu çalışmaları neticelendirmeyiz düşünüyoruz. Sizlerin de aracılığıyla kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.