Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli vatandaşın gözü kulağı bugün yapılacak olan zam görüşmelerinde. Komisyonda bu yıl bir ilk de olacak. Asgari ücretli bir çalışan yapılacak olan görüşmeye katılıp, isteklerini dile getirecek. İşte haberin detaylar...

7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmaları çerçevesinde ilk toplantı bugün gerçekleştirecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında geçerli olacak asgari ücreti ve zam oranlarını belirleyecek. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), hükümeti ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk temsil edecek.

“İşverenlerin yüzde 99’u artış yapmadı”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada konfederasyonun asgari ücretin taraflarından biri olduğunu hatırlatarak, “Biz iki aydır asgari ücretin hemen 2 bin TL olması, Aralık ayındaki görüşmelerde de 2 bin TL’nin üzerinde görüşmelerin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bugüne kadar 35’e yakın işveren asgari ücreti 2 bin TL’ye yükseltti ama işverenlerin yüzde 99’u artış yapmadı” ifadelerini kullanmıştı.