SARIYER'E İKİNCİ GÖZETLEME KULESİ YAPILACAK!

SARIYER'E İKİNCİ GÖZETLEME KULESİ YAPILACAK!

29 Kasım 2016 Salı 14:00
1267 Okunma
SARIYER'E İKİNCİ GÖZETLEME KULESİ YAPILACAK!
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından Sarıyer'in ardından İstanbul'da Büyükada'da, klasik metotların yanında teknolojinin de kullanılacağı yeni yangın gözetleme kulesi yapılacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sarıyer'de de ikinci bir kulenin yapılacağını belirtti. 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından Sarıyer'in ardından, İstanbul Büyükada'da, klasik metotların yanında teknolojinin de kullanılacağı yeni yangın gözetleme kulesi yapacak.

MODERN YANGIN GÖZETLEME KULESİ YAPILACAK
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, ormanlarda, klasik yöntemler yerine çağın getirdiği tüm imkanların kullanıldığı modern gözetleme sistemlerine geçiliyor.
Daha önce inşasına başlanan Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi'nin ardından, adalarda da yeni ve modern gözetleme kulesinin yapımı planlanıyor. Büyükada'da taşıyıcı çelik konstrüksiyon sisteminde zamanla oluşan korozyonlarla kullanılamaz hale gelen mevcut gözetleme kulesi, yenisinin yapılmasının ardından yıkılacak. İzinleri alınan 6 katlı yeni kule, Büyükada'nın genel mimarisine uygun inşa edilecek ve son teknolojiyle donatılacak.
ORMANLARIN GÖRÜNÜRLÜĞÜ YÜZDE 10 ARTACAK
Yeni kulede, kameralarla, internet bağlantısı aracılığıyla Yangın Koordinasyon Merkezinden 7/24 ve 360 derece gözetleme yapılabilecek. Eski kulede 12,6 metreden gözetleme yapılırken, bu seviye 15,75 metreye yükseltilecek. Böylece ormanlık alanın görünürlüğü yüzde 10 artacak. Katlarında ziyaretçilere ormancılığı tanıtan sosyal etkinliklerin yapılacağı kulede, basın toplantıları düzenlenebilecek, orman teşkilatının çalışmaları hakkında kuş bakışı örnekler verilebilecek. Toplam kapalı alanı 252 metrekare olacak yeni kulede, insanlı gözetlemeye de devam edilecek. Kulede ilk müdahale ekibi kalacak.
SARIYER’DE DE YENİ BİR KULE YAPILACAK
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yeni kulenin dışının tabii görünümlü olacağını, burada her tür hava şartlarına dayanıklı kaplama malzemelerin kullanılacağını bildirdi. Eroğlu, "Kamuoyunun beğenisini de alacağını düşündüğüm kule, adaların mimarisine uygun olacak ve tarihi bir yapıyı andıracak. İçinde teknolojinin bütün imkanları kullanılacak ve en etkin görüş sağlanacak." ifadelerini kullandı.
Sarıyer'de de yine teknolojik imkanların sonuna kadar kullanılacağı yeni kulenin inşasının sürdüğünü belirten Eroğlu, "Bu kulelerle yangın gözetlemede yeni bir bakış açısı getiriyoruz. Geçmişten miras, geleceğimizin emaneti ormanları en iyi şekilde korumak için her türlü teknolojik imkanı kullanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


Son Güncelleme: 29.11.2016 14:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol