Ortak acıyı paylaşan aileler bir araya geldi

Ortak acıyı paylaşan aileler bir araya geldi

19 Mart 2016 Cumartesi 14:51
780 Okunma
Ortak acıyı paylaşan aileler bir araya geldi

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Rusya’da çocukların şehitlerin anma gününde, gazilere sarılarak minnetlerini gösterdiklerini belirterek, Türkiye’de aynı bilincin sağlanmadığını kaydetti.


18 Mart 1915 yılında Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde Sarıyer Belediyesi, ilçede yaşayan gazi ve şehit ailelerini bir yemekte buluşturdu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ev sahipliğinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemekte, ortak acıyı paylaşan aileler bir araya geldi.

635939200972671040101 yıl önce Gelibolu Yarımadası’nda bir destan yazan Çanakkale Şehitleri için düzenlenen anma programı kapsamında verilen yemekte "Çanakkale'yi unutursak en büyük suçu işlemiş oluruz" sözleriyle konuşmasına başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Yolda rahat yürüyebiliyorsak, yatağımızda güven içerisinde uyuyabiliyorsak tüm bunlar şehitlerimiz sayesindedir. Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır” dedi.
"Çanakkale umutsuzluğun toprağa gömüldüğü yerdir!"


Çanakkale Savaşı’nın bitmişliğin, umutsuzluğun o topraklara gömüldüğü bir dönem olduğunu belirten Başkan Genç, "Umutsuzluk, ancak ve ancak biz el ele olduğumuz zaman kaybolur. Bu ülke tarih boyunca birlik ve beraberlik ile ayakta kaldı. Bizim bugün burada bulunmamızın ana nedeni, şehit ve gazilerimize olan minnet duygusunu hep birlikte dualarımızla birlikte sunmaktır. SantaWorks08cmTürkiye'nin, yarın ve ilelebet daha güçlü olması için de mücadele içinde olmalıyız. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimize minnetlerimi sunuyorum" dedi.


“Çanakkale dünya tarihini değiştirmiştir”


Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Çanakkale Savaşı’nın, kurşunun kurşunla çarpıştığı dünya savaş tarihindeki tek savaş olduğunu ifade ettiği konuşmasında, "Çanakkale'de 250 bin şehit verdik. Bu savaşların taraflarından biri toprağını, vatanını, bayrağını savunurken diğer taraf ne için geldiğini bile bilmiyordu.Çanakkale Zaferi gerçekleşmeseydi, Çarlık Rusyası yıkılmayacak, belki dünya tarihi değişecekti.


635939201136733540Bu yüzden 2014 yılında bakanlar kurulu bir karar alarak 18 Mart'ı Şehitler günü olarak anmaya başladı. Gönül arzu ediyor ki artık şehit haberi almayalım. Belediyemiz bugün bizleri buluşturup bir aile olarak bir araya getirdi. Bu vesileyle Belediye Başkanı Şükrü Genç'i ve çalışanlarını da tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.


Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ev sahipliğini yaptığı yemeğe, Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Sarıyer Belediyesi Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, Sarıyer İlçe Garnizon Komutanı,  polis ve asker şehit aileleri ile gaziler katıldı.

 


Son Güncelleme: 19.03.2016 14:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol