Mehmet Öz; 'Hemşeri ayrımı yapmayacak bir başkan istiyoruz'

Mehmet Öz; 'Hemşeri ayrımı yapmayacak bir başkan istiyoruz'

21 Aralık 2013 Cumartesi 19:56
1877 Okunma
Mehmet Öz; 'Hemşeri ayrımı yapmayacak bir başkan istiyoruz'
mehmet mz

SARKASDER’ in sekiz yıllık başkanı olan Mehmet Öz Sarıyer Posta’nın konuğu oldu. Aktif bir siyasi geçmişi olan Mehmet Öz, 12 Eylül öncesine kadar ülkücü olduğunu, 1995 yılına kadar ise Anavatan Partisi bünyesinde görev aldığını belirtti. Memuriyet hayatı nedeniyle aktif siyasi kişiliğini askıya alan Mehmet Öz 1999 yılında SARKASDER’ in kurulmasına öncülük etti.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi gündemimiz yine siyaset oldu. Sarıyer'de 30 bin civarında Kastamonulu hemşerisinin olduğunu belirten Mehmet Öz nasıl bir yerel yönetici istediklerini anlattı.

“Çayırbaşı’ndaki roman vatandaşlarımız da dahil olmak üzere Sarıyer’de bulunan tüm halkımızı kucaklayabilecek bir belediye başkanı istiyoruz. Biz hemşeri derneği olsak bile her kesimi, her bölgeyi bağrına basacak bir belediye başkanının Sarıyerlilere hizmet vermesini arzu ediyoruz. Hemşeri derneklerinin var olmasının sebeplerinden biri de belediye ve kurumlarında hemşericilik ayrımının ön plana çıkmasıdır. Belediyelerde personel alımında, görev ve hizmet alanlarında hemşericilik ayrımı yapılmasa zaten biz bu dernekleri kurmazdık. Bu sadece bir partiye mahsus bir olay değildir.”

SARKASDER

“ADAMA GÖRE İŞ DEĞİL İŞE GÖRE ADAM ÇALIŞTIRACAK BAŞKAN İSTİYORUZ

“Her insanda bir mensubiyet duygusu vardır, herkes kendi memleketinin insanıyla övünür ancak bir belediye başkanı adama göre iş değil, işe göre adam bilinciyle hizmet vermelidir. Hemşeri dernekleri olarak biz yaşanan kültür çatışmalarını engellemek ve bölgede yaşayan halkın kaynaşmasını sağlamakla mükellefiz. Kentte var olan hemşeri derneklerinin amaçları daha çok kendi yöre halkından olan vatandaşlarını bir araya getirmek, gelinen yöreye ait kültürel değerleri korumak ve yaşatmak, maddi manevi hemşerilerine yardımcı olmaktır. Aynı zamanda hemşerilerimizin sosyal yaşam koşullarını ve hayat standartlarını daha iyi bir hale getirmek için de öncülük etmeliyiz.”

“DEVLET KURUMLARIYLA HALK ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİNDEYİZ”

Hemşeri dernekleri, devletin kurumlarıyla halk arasında bir köprü görevi görmektedir. Yerel yönetim ve hemşeri dernekleri iyi ilişkiler içerisinde olmalı ve kentsel hizmetlerin sunumunda kalite, etkinlik, verimlilik, yönetimde saydamlık ile demokrasiye katkı sağlamalıdırlar. Bu derneklerin halkın talep ettiği etkinliklerin ve hizmetlerin yapılmasında teşvik edici ve destekleyici aynı zaman da yol gösterici işlevleri vardır.

SARKASDER Başkan’ı Mehmet Öz kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması için yapmış oldukları ve yapmak istedikleri çalışmaları anlattı. “Birbirimizin kültürünü bilirsek eğer bu bizim milli kültürümüze katkı olarak geri döner. Yörelerimizde kalmış olan değerler,  kamuyla paylaşıldığında milli kültür seviyesine çıkar” diyen Mehmet Öz konuşmasının devamında şunları söyledi:

YÖRESEL DEĞERLERİMİZ AYNI ZAMAN DA MİLLİ DEĞERLERİMİZDENDİR”

“Kastamonulular Derneği olarak yöremizde yetişmiş bir değeri örneğin Rıfat Ilgaz’ın Kastamonulu olduğunu ön plana çıkartabilirsek, tüm Türkiye’de sevilen bir yazarımız vasıtasıyla bizler de sevilen ve sempati duyulan insanlar oluruz. Bizim yöremizde yetişmiş olan yazarımız Türkiye’nin milli bir değeri olmuştur. Yine ünlü ozan İhsan Ozonoğlu da Kastamonu’da yetişmiş çok önemli bir şairimizdir. Çanakkale Türküsü bütün Türkiye’ ye mal olmuştur. Biz bu değerlerimizi öne çıkartmak ve tanıtmak istiyoruz ve buna yönelik etkinlikler düzenliyoruz.”

“BİR SEVGİ TOMURCUĞU FİLİZLENİP SEVGİ BAHÇESİNE DÖNÜŞECEK”

 Kastamonu tarihi dokusu ve değerleriyle çok önemli bir şehirdir. Anadolu’da istiklal yolunun kapısıdır. Kurtuluşumuzda Kastamonu’nun önemini anlayanlar bu yöreyi daha çok kucaklayacaklardır. Böylece bir sevgi tomurcuğu filizlenip sevgi bahçesine dönüşecektir. SARKASDER olarak biz bu değerlerimizi toplumumuza anlatamazsak sevgi tomurcuğumuz filizlenemez, solar. Sarıyer’e bu kültürü öğretmek ve yaymak istiyoruz. Bu hemşericilik değildir. Sarıyerliler olarak birbirimizi sevmemizi, anlamamızı kolaylaştıracak ve Sarıyerlilik bilincini oluşturacak olan faaliyetlerdir.

 

Kastamonuluların aktif olarak sosyal alanda görev alması için piknikler, yemekler, iftar programları, bayramlaşmalar, Kastamonu ve Çanakkale turları, kültürel turlar, konserler düzenlediklerini belirten Mehmet Öz bu çalışmalarının devamının geleceğini belirtti. Dernek olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarına inandığını belirten Mehmet Öz, bürokratlardan, siyasetçilerden ve iş adamlarından gereken ilgi alakayı göstermelerini beklediğini vurguladı.

 

Meclis üyesi aday adayı olan hemşerilerine dernek olarak nasıl destek olabilecekleri ile ilgili istişare toplantıları yaptıklarını belirten Mehmet Öz “ Ak Parti’den de CHP’ den de birçok meclis üyesi aday adayı hemşerimiz bulunmaktadır. Derneğimiz partiler üstü bir kuruluştur ancak aday adayı hemşerilerimizin çoğunluğu CHP’den aday adayı olmuştur.

CHP’nin derneğimize karşı olan tutumu ve yaklaşımı olumlu yöndedir ve biz de bu uzatılan eli geri çevirmeyebiliriz” dedi.
Son Güncelleme: 21.12.2013 19:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.