'Bir an önce ses panellerinin konulması lazım'

'Bir an önce ses panellerinin konulması lazım'

21 Aralık 2016 Çarşamba 16:33
2857 Okunma
'Bir an önce ses panellerinin konulması lazım'

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne Giden Viyadüklere Yakın Oturan Vatandaşlar Ses Perdeleri İstiyor4 ay önce
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılmasının ardından özellikle Zekeriyaköy, Uskumruköy ve Demirciköy’de yaşayan vatandaşlar Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki viyadüklere, araçlardan oluşan gürültü nedeniyle ses perdelerinin konulmasını istiyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılmasının ardından özellikle Zekeriyaköy, Uskumruköy ve Demirciköy'de yaşayan vatandaşlar Kuzey Marmara Otoyolu'ndaki viyadüklere, araçlardan oluşan gürültü nedeniyle ses perdelerinin konulmasını istiyor.

Boğazın 3. gerdanlığı olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun trafiğe açılmasının ardından otoyolundaki viyadüklere yakın bölgede yaşayan vatandaşlar, araçların yaptığı gürültüden şikayetçi. Bilindiği üzere ağır vasıta araçların kullanacağı köprünün viyadüklerinden geçen araçların oluşturduğu sesten bölgede yaşayan vatandaşlar rahatsızlık duydu. Vatandaşlar, ses perdelerinin yapılması için imza kampanyası da başlattı. Şehrin gürültüsünden kaçmak için bölgeye yerleşen ancak viyadükle birlikte oluşan araç gürültüsüne maruz kalan vatandaşlar, viyadüğe ses perdesi yapılmasını istiyor.

"Özellikle viyadüklerin geçtiği noktalarda ses problemi yüksek"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sarıyer ilçesi Zekeriyaköy Muhtarı Semra Özkaya, "Boğazımızın 3'üncü incisi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Trafiğin bölgeye akması bir takım sorunları da beraberinde getirdi. İnsanlar burayı sakinliği ve sessizliği için tercih etmişlerdi. İster istemez yapılaşmanın ve trafiğin bu tarafa aksamasıyla beraber problemler arttı. Açıkçası biz Zekeriyaköy yerleşkesi olarak sesten fazla etkilenmiyoruz ama viyadüğe yakın olan sitelerin ve yerleşim bölgelerinin etkilendiğini duyuyoruz. Ses bariyerleri tamamen olmasa da kısmen bu problemi çözebilir. İnsanları ürkütmez ve burada hep birlikte yaşarız diye düşünüyorum. İnsanlar problemleri yaşadıkça görmeye başladılar. Böyle bir problem olacağı kanaatinde değildik. Herhangi biriyle birebir karşılaşmadım ama sosyal medya üzerinden çok ciddi bir problem oldu. Bu işin mühendislerinin çözüm bulacağına inanıyorum. Ses bariyerleri olmazsa, başka bir formül de üretilebilir. Halkın etkilenmeden önlem alınması bizleri mutlu eder. Köprünün özellikle viyadüklerin geçtiği noktalarda bu problemler yüksek" dedi.

"Bir an önce ses panellerinin konulması lazım"

Ses perdesi konulmasının bilinen bir konu olduğunu ifade eden Sarıyer ilçesi Demirciköy Muhtarı Nebahat İmamoğlu da, "Muhtarlık olarak ses panelleriyle ilgili önceden beri karayollarına dilekçe vermiştim. Köyümüz vadide olduğu için vadi altında 5-6 tane site vardır. Asıl yerleşim yeri olan siteler olduğu gibi vadiye bakıyor. Gerçekten çok büyük bir gürültü var. Akşam sakin ortamda da baktım ki, TIR'lar geçtiği için çok ses geliyor ve camlarımızı kapatmak zorunda kalıyoruz. Bu konuda halk tabi ki mağdur, vatandaşlar bu konuda şikayetlerini bana bildirdiler. Bir an önce ses panellerinin konulması lazım. Köprü açıldıktan sonra ölçümleme yapılacağı söylendi ama Avrupa'da olduğu gibi devletimizin de bunu yapacağına inanıyorum. Sessiz ve doğal hayat bir anda kuş cıvıltıları gitti. Tahmin ediyorduk ama bu kadarını beklemiyorduk, 3-4 gündür kötü bir gürültü var. Sesten dolayı uyuyamıyoruz, rahatsız oluyoruz diyorlar ve haklılar" ifadelerini kullandı.

"Biz gürültüden evde, arılarda burada uyuyamayacak"

Demirciköy'de ikamet eden ve arıcılık mesleğiyle uğraşan Mustafa İmamoğlu da, "Arılarımızı yol yapılırken ormanın içinde daha uzak bir yere taşıdık ama ses halen duyuluyor. Bu gürültüde bu hayvanlar kışlayacaklar. Kuşlar rahatsızlar. Eşek arıları da doldu, onlardan korumaya çalışıyoruz. Şimdi ise biz gürültüden evde, arılar da burada uyuyamayacak. Artık gidecek yerimiz de kalmadı. Ses panellerinin yapılmasını istiyoruz. Fakat çözümü ne kadar olacak, nasıl bir ses panelleri koyacaklar. Sade ses paneli değil, oradan dökülen partiküller, lastik ve balata aşınmaları ormanın içine uçuşuyor. Hayvanları da koruyacak panellerin yapılması lazım" şeklinde konuştu.

17 senedir Demirciköy'de oturduğunu ifade eden Bedriye Kotiloğlu ise "Eskiden yazları kuş cıvıltılarıyla, yaprakların hışırtılarıyla uyanıyorduk. Şu anda 3 gündür ağır vasıtaların motor sesleriyle uyanıyoruz ve giderek artıyor. Trafik tam başlamadı, hafif şekilde artıyor ve bundan sonrasından korkuyorum. Bundan sonra nasıl bir gürültü olur bilemiyorum. Viyadük bizim sitemize çok yakın, zannedersem yaklaşık 200 metre uzaklıkta. 3 sene önce böyle bir durum olacağını düşünerek ses perdesi için karayollarına başvurmuştuk. Yani açılmadan önce ses perdesi yapılsaydı çok daha iyi olacaktı. Bundan sonrada yapılmasını acil bekliyoruz. Ses perdelerinin konulmasıyla birlikte gürültü muhtemelen azalır. Desibeli fazla gelmiyor ama biz sessizliğe alıştığımız için bize çok ters geliyor" diye


Son Güncelleme: 21.12.2016 16:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol