Zekeriyaköylü sanatçılardan yerel yöneticilere çağrı

logo

Zekeriyaköylü sanatçılardan yerel yöneticilere çağrı

Zekeriyaköylü sanatçılardan yerel yöneticilere çağrı

Zekeriyaköy Sanat Grubu tarafından 6.’sı düzenlenen Zekeriyaköy Açık Atölye Sanat Etkinliği’nde Sarıyer Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Levent Phlivanoğlu’na özel açıklamalarda bulunan Sarıyer’in sevilen simalarından Sarıyer Kent Dayanışması Sözcüsü Emin Turan ve Zekeriyaköy Komşuluk Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nesteren Davutoğlu, Zekeriyaköy’ün sanat açısından önemine değindi.

Kültürel, sanatsal ve sosyal sorumluluk projeleriyle sürekli gündeme gelen Zekeriyaköy, son olarak Zekeriyaköy Sanat Grubu tarafından 6.’sı düzenlenen Zekeriyaköy Açık Atölye Sanat Etkinliği’ne imza attı. Sanatçılar burada hem eserlerini sergileme fırsatı buldu hem de sanatçı ve sanatseverler arasında köprü vazifesi görmüş oldu. Yoğun ilginin olduğu etkinlikte, sanatçılar Sarıyer Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’na önemli değerlendirmelerde bulundu. Sarıyer Kent Dayanışması Sözcüsü Emin Turan ve Zekeriyaköy Komşuluk Birliği Yönetim Kurulu Yöneticisi Nesteren Davutoğlu, sanatın Zekeriyaköy’de önemli bir noktada olduğuna dikkat çekerek, yerel yönetimin ve siyasetçilerin sanat ve sanatçıyı daha çok desteklemesi gerektiğinin altını çizdi.

“Türkiye’de sanatçıya değer verilmiyor”

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Sarıyer Kent Dayanışması Sözcüsü Emin Turan, Sanatçının toplumda ve yönetimler tarafından gereken önem verilmediğini söyleyerek, “Son zamanlarda zor günler yaşıyoruz. Bir taraftan karanlık günler geliyor ama diğer taraftan sanatçılar onu elleriyle, nefesleriyle, gözleriyle aydınlığa çıkartmaya çalışıyorlar.  Bütün sanatçılar bir araya geliyor. Gerek burada gerek İstanbul dışında sergilerimiz oldu ve devam edecek. Ayrıca sergi dışında arkadaşlarımız 6 yıldır kendi atölyelerinde çalışıyorlar. Sergi bağımsız. Atölyeler kendi çalışma alanlarında açılıyorlar. Bence bütün sanatçılar ellerinden geleni yapıyorlar. Ama sanatçıların çalışma alanları daha düşüncelerinden başlayarak sınırlandırılıyor. Daha bir karikatür çizdiği için insanlar cezalandırılabiliyor. Daha dün İzmir metrosunda bir sanatçının yaptığı heykel acayip bir kafa tarafından parçalanmak istendi. Sorun sanatçılarda değil, sanatçılar en değerli insanlar ama yönetimler tarafından sınırlandırılıyorlar.  Hatta zaman zaman cezalandırılıyorlar. Sarıyer içinde şunu söyleyebilirim; Sarıyer’imiz çok güzel bir yer gerçekten de ülkemin sanatçılarını çekiyor herhalde. Ama bakın Sarıyer’e bir tane heykel göremezsiniz sokaklarda. Sanatçılarımız üretiyor ama sergi yapacakları alan yok. Buna acilen tedbir alınmalı yerel yönetim sanatçıların hem üretme koşullarını hem sergileme koşullarını hem de sahiplenmesini sağlayacak mekanlar ve olanaklar sunmalı” dedi.

“Sarıyer Belediyesi’ni dost canlısı görüyorum”

5Sarıyer Belediyesi’nin sanata bakış açısını ele alan Zekeriyaköy Komşuluk Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nesteren Davutoğlu ise şu tespitlerde bulundu: “Yerel yönetim birazcık Zekeriyaköy’ü garanti sayarak daha başka hizmetlere ve daha farklı kitlelere hitap etmeyi öne çıkartıyor. Eleştirmiyorum çünkü bizim elimiz gitmez başka bir dünya görüşüne oy vermeye. Dolayısıyla biz sosyal demokrasiye, eşitliğe, paylaşıma oy vermeye mahkumuz ve yerel yönetimin arkasındayız. Onları anlıyorum daha ciddi işleri var. Sarıyer Belediyesi’ni dost canlısı görüyorum. Kaldı ki Edebiyat Günleri gibi gidemesem de takdir ettiğim şeyleri yapıyorlar. Bizim hayalimizde ilkokullarda sanat atölyeleri yapmak var. Çevremizde 4-5 tane pırıl pırıl ilkokul ve sanatsal açıdan ilgiye ihtiyaçları var. Böyle bir çalışmayı belediyeyle ortak yürütmeyi çok isterdim. Ben belediyeden bir şeyler almak koparmak değil de beraber ortak bir iş yapmaya ve işe yaramaya hevesliyim. Vaktimiz olduğu kadar, gönüllülüğün el verdiği kadar faydalı işler yapmak isteriz. Belediyeden beklediğimiz sanat konusundan bizden yararlanması ve bize de alt yapı hizmetlerinde hakkımız olan şeyi sakınmadan vermeleridir.”

Etiketler: » » » »
2976 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.