Zekeriyaköy Forum'dan ağaçları yola kurban giden ormanda ‘foto safari’

logo

Zekeriyaköy Forum’dan ağaçları yola kurban giden ormanda ‘foto safari’

Zekeriyaköy Forum’dan ağaçları yola kurban giden ormanda ‘foto safari’

SSS17 FOTO SAFARI (2)Y (1)Zekeriyaköy Forum üyeleri ve doğaseverler, inşaatı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’na kurban giden ormanlık alanları fotoğraf makineleri ve kameralarla kayıt altına aldı. Gerçekleştirilen etkinliğe katılan çok sayıda doğasever fotoğraf ve konuşmalarıyla ormanlık alanların yok edilmesine seyirci kalınmaması gerektiğini vurguladılar.

Zekeriyaköy Forum’dan yapılan açıklamada, “Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun verdiği rakama göre daha şimdiden 250 bin,
STK’ların verilerine göre 1 milyon ağacı katleden ve 1 milyon 610 binini de katledecek olan ‘3. Rant Köprüsü Projesi’ne dur’ demek istiyoruz” denildi.

21146007Köprü ve otoyola kurban edilen ormanlara dikkat çekmek için önceki gün düzenlenen foto safaride amatör ve profesyonel onlarca fotoğraf tutkunu bir araya geldi. Demirciköy ve Uskumruköy’deki ormanlık arazi içerisindeki inşaat yerleri gezilerek fotoğraflandı. Orman içinde açılan yollarda yapılan gezinin ardından tekrar Zekeriyaköy Parkı’na dönen grup, burada çektikleri görüntüleri paylaştı.

135 BİN HEKTAR ORMANIN 50 BİN HEKTARI YOK OLACAK

İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, foto-safari SSS17 FOTO SAFARI (4)Ysonunda yaptığı açıklamada, “İstanbul’daki 135 bin hektarlık ormanlık alanın 50 bini 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu, yeni havaalanı, Kanal İstanbul gibi projelere gidiyor. Orman varlığımız yüzde 30‘a kadar düşecek” dedi.

National Geographic için çalışan fotoğrafçı Ali İhsan Gökçen ise, “Bir köprünün ihtiyaç olduğunu anlayabilirim ama bunun yapılmasıyla alakalı hiçbir bilimsel gerçeklik yok. Burası ikinci bir Kavacık, ikinci bir Ümraniye olacak” diye konuştu.

DOĞAL HAYATIN KORUNMASI GEREĞİNE DİKKAT ÇEKTİLER 

HZekeryaköy Forum üyeleri otoyol ve bağlantı yollarının yapıldığı güzergahta fotoğraf çektikten sonra Zekeriyaköy Meydanı’nda çekilen fotoğrafların kayıtları alındı. Zekeriyaköy’lü kadınların yaptığı yiyeceklerden oluşan açık büfe ikramından sonra canlı müzik dinletisi gerçekleştirildi. Daha sonra ise Doç Dr. Zeynel Aslan tarafından ‘Kuzey Ormanlarında Yaban Hayatı’, NG Türkiye Editörü, Buğday Derneği İletişim ve Yayınlar Koordinatörü Oya Ayman tarafından ‘Kuzey Ormanları ve Ekolojik Dönüşüm’ ve Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Başkanı Abdulkadir Bilge tarafından da ‘Belgrad Ormanı Endemik Yapısı’ konulu, konuşmalar yapıldı. Ardından da müzikli fotoğraf gösterisi gerçekleştirildi.

Bu arada tüm etkinlik boyunca çocuk atölyeleri oluşturulup seramik, resim, duvar boyama çalışmaları gerçekleştirildi.

 

 

1959 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.