Yeniköy balıkçıları: Mağdur edildik!

logo

Yeniköy balıkçıları: Mağdur edildik!

Yeniköy balıkçıları: Mağdur edildik!

Milli Emlak Müdürlüğü’nün kooperatife kiraladığı alanda balık satan esnafın barakalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasından sonra hem balıkçı esnafı hem de vatandaşlar mağdur oldu.

 

Yeniköy’deki balıkçı tezgâhlarına yıkım kararı alınan balıkçılar mağdur edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü, Sarıyerlilerin büyük bir kısmının yıllardır balık almak için tercih ettiği Yeniköy’deki balıkçı tezgâhlarını yıktı. Balıkçı ilçesi olarak bilinen Sarıyer’de yıkımın yaşanması hem balıkçılar hem de halka şok etkisi yarattı. Alanda bulunan balıkçı tezgahlarından kooperatife bağlı sadece bir tezgah bırakılarak, diğer bütün tezgahlar yıkılmasına tepkiler dinmiyor.

“Ekmek teknemizi yıktılar”

Tezgahları yıkılan balıkçılar tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: “Biz burada hem evimize ekmek, hem de halka hizmet ediyorduk. Buradan onlarca aile geçimini sağlıyordu. Bu uygulama sadece tezgahlarımızı değil, evimizi de yıktılar.”

Vatandaşlar da tepkili

Karara tepki gösteren vatandaşlar; “Yıllardır buradan taze balık alıyorduk. Buraya gelinceye kadar İstanbul Boğazı’nda yıkılacak birçok yer var. Ama oralara ses çıkartmayıp burada halkın faydalandığı balıkçı tezgâhlarına göz diktiler. Burası Yeniköy’de artık simge haline gelmişti. Buraların yıkılması çok yanlış bir karar oldu” diye konuştular.

Haber: Nevzat Temel

Etiketler: » » » » » » »
2008 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.