Y. Sultan Selim Köprüsü ve Marmara Otoyolu'na yerden ve uzaydan bakış

logo

Y. Sultan Selim Köprüsü ve Marmara Otoyolu’na yerden ve uzaydan bakış

Y. Sultan Selim Köprüsü ve Marmara Otoyolu’na yerden ve uzaydan bakış

AAİstanbul Boğazı’nın Sarıyer – Garipçe ile Beykoz – Poyrazköy arasında yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ayak yükseklikleri 100 metreye yaklaştı, köprü güzergahındaki yolların açılması için kesilen ağaçların fazlalığı da uzaydan net bir şekilde görünüyor.

Köprünün yapımına başlanılmadan önceki görüntüler ile şuan elde edilen görüntüler karşılaştırıldığında 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projelerinin yapımının sürdüğü bölgedeki değişiklik tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün, Garipçe- Poyrazköy arasında yapımı 5devam ederken Kuzey Marmara Otoyolu için yol yapımı çalışmaları her iki yakada aralıksız sürüyor. 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu güzergahının uydudan çekilen fotoğrafları ise ağaç kesimlerinin boyutunu açıkça ortaya koyuyor. Bölgede 3 yıl arayla çekilen fotoğraflarda ormanlık alanda büyük fark olduğu görülüyor. 2010 ve 2011 yıllarında çekilen fotoğraflarda 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu güzerhanının yeşille kaplı olması dikkat çekiyor. Yeni çekilen uydu fotoğraflarında ise aynı alanda ağaç kesilerek geniş yollar açıldığı görülüyor.

 

 

1685 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.