YAŞAR KEMAL İLE LİVANELİ HEYKELİ DİKİLDİ!

logo

YAŞAR KEMAL İLE LİVANELİ HEYKELİ DİKİLDİ!

YAŞAR KEMAL İLE LİVANELİ HEYKELİ DİKİLDİ!

Sarıyer Belediyesi, ünlü sanatçı Zülfü Livaneli’nin 50. sanat yılında yakın dostu Yaşar Kemal ile birlikte heykelini yaparak, Kültür Merkezi önüne koydu! Livaneli’nin duygulandığı heykelinin önünde, “Öldüm mü ben?” diye espri yaptı!

Sarıyer Belediyesi, sanatçı Zülfü Livaneli’nin 50. sanat yılına özel bir program düzenledi. Önce ‘Barış ve Özgürlüğe Adanmış Bir Yaşam’ adıyla gerçekleşen sempozyum ardından kişisel eşya, fotoğraf ve eserlerinden olan sergiyle 50. Sanat Yılı’na merhaba diyen Livaneli’nin bir de heykeli dikildi! Yaşar Kemal Kültür Merkezi önünde yakın dostu Yaşar Kemal ile birlikte heykeli dikilen Zülfü Livaneli duygulandığı heykel karşısında, “Öldüm mü ben?”dedi.

HEYKEL AÇILIŞI YAPILDI

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen sergi açılışında bir de sürpriz gerçekleşti. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in “20-25 günde yapıldı” dediği Yaşar Kemal-Zülfü Livaneli heykeli Yaşar Kemal Kültür Merkezi önüne koyuldu. Belediye Başkanı Genç, daha önce ‘Nikah Dairesi’ olması nedeniyle binanın önünde nişan yüzüğü heykeli bulunduğunu belirtirken, “O zaman Yaşar Kemal Kültür Merkezi ismi yoktu. Bu heykel buraya çok yakıştı.”diyerek yeni yapılan heykelin isabet olduğunu vurguladı.

ÖLDÜM MÜ BEN!

Heykel açılışında konuşan ünlü sanatçı Zülfü Livaneli ise, yakın dostu Yaşar Kemal ile birlikte heykelinin yapılması karşısında duygulandı. Heykel açılışında konuşan Livaneli, “Şimdi gazeteciler soracak ne düşünüyorsunuz diye?  Öldüm mü ben diye düşündüm.”dedi. Livaneli, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e Yaşar Kemal Kültür Merkezi önünde yaşayacak olan heykeli nedeniyle teşekkür etti.

Heykel açılışına, sempozyuma da katılan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) attığı napalm bombasından kaçarken, çekilen fotoğrafıyla Vietnam Savaşı’nın sembolü olan, 53 yaşındaki BM iyi niyet elçisi Kim Phuc’da katıldı.

BAŞKAN YEŞİLBAŞ İSTİFA ETTİ

Haber/Abdulhamit ALBEZ

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
1284 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.