VETO KRİZİ İSTİFA GETİRDİ, Sarıyer Posta Gazetesi

logo

VETO KRİZİ İSTİFA GETİRDİ

VETO KRİZİ İSTİFA GETİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yaşanan ‘veto krizinin’ ardından Başkan Kadir Topbaş, 13 yıldır sürdürdüğü Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti. AK Parti tarihine geçen Topbaş, görevinden istifa eden ilk belediye başkanı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan veto krizi, istifa depremiyle son buldu. Topbaş’ın “Eksikler, hatalar var. Yarın aldığı karardan dolayı bu meclis sorgulanır” diyerek tekrar görüşülmesi için veto ettiği 5 madde, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde değişikliğe uğramadan tekrar geçirildi. AK Partili Kadir Topbaş ve CHP’li üyelerin muhalefetine rağmen AK Partili üyelerin oylarıyla geçen 5 maddenin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevinden istifa etti.

TARİHE GEÇTİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde veto ettiği maddeler, kendi partisi üyelerince dikkate alınmayan adeta ‘vetosu veto yiyen’ Kadir Topbaş, 13 yıldır bu görevi sürdürüyordu. Daha önceki dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’yle ters düştüğü haberleri basına yansıyan Kadir Topbaş, görevinden istifa eden ilk AK Partili belediye başkanı olarak tarihe geçti.

DAMADI FETÖ’DEN TUTUKLU

2016 Askeri Darbe Girişimi’nden bu yana AK Parti’nin en çok tartışılan isimlerinden biri olan Kadir Topbaş, damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın FETÖ operasyonları kapsamında tutuklanmasıyla gündeme gelmişti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

5216 Sayılı Belediye Kanunu’na göre 10 gün içinde valinin çağrısıyla toplanacak meclis üyeleri arasından, her parti kendi başkan adayını belirleyecek. Oylamayla yeni başkan seçilecek. Kulislerde yer alan iddialara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın geçeceği konuşuluyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
677 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.