Liseliler görme engelliler için sesli test kitabı yaptı

logo

Liseliler görme engelliler için sesli test kitabı yaptı

Liseliler görme engelliler için sesli test kitabı yaptı

ASarıyer Vehbi Koç Vakfı Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ‘Sesimle gör’ projesi, görme engelliler için büyük bir ışık oldu.

Öğrencilerin yanı sıra velilerin de destek verip, içinde yer aldığı proje Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Beyhan Aksop’un liderliğinde gerçekleştirildi.

SESLİ KİTAP SAYESİNDE GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİ KPSS VE ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANDI

CGörme engellilerin üniversite ya da KPSS gibi sınavlara hazırlanması için herhangi bir test kitabı bulunmadığını söyleyen Beyhan Aksop yaşama geçirilen proje ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Geçtiğimiz yıl okulumuzdan mezun olan, görme engelli öğrencimiz Oğuzhan Erdaş, sesli üniversite hazırlık kitabına ihtiyaç duyuyordu. Ancak, bugüne kadar seslendirilmiş kitaplar kültürel nitelikliydi. Liselerde akademik alana ve üniversite hazırlığına yönelik sesli kitap bulmak çok güç hatta olanaksızdı. Öğrencimize yardımcı olabilmek amacıyla, Alo 183 hattındaki yetkililer ve Kilyos-Veysel Vardal Görme Engelliler okulu yöneticileriyle yaptığım görüşmeler sonucunda herhangi bir kaynağa ulaşamadım. Bunun üzerine, okulumuz Bbünyesinde, öğrencilerimle el ele vererek, bir çalışma yapmaya karar verdim ve  ‘Sesimle Gör’ projesi doğdu. Bilişim teknolojilerini iyi kullanan, gönüllü öğrencilerimiz, hatta velilerimizle birlikte elimizdeki test kitaplarını seslendirdik. Gelen ses kayıtlarını da bilişim ekibindeki öğrenciler birleştirdi ve Tarih, Edebiyat, Dil Anlatım, Felsefe Grubu, Coğrafya derslerine ait sesli test kitapları ortaya çıktı. Öğrencilerimiz ve velilerimiz böyle bir sosyal sorumluluk projesinde yer almış olmaktan dolayı çok mutlu oldular.”

Beyhan Aksop hazırlanan sesli test kitaplarıyla çalışan Oğuzhan Erdaş’ın KPSS sınavından 82 puan aldığını ve Sarıyer Kaymakamlığı’nda Dmemur olarak çalışmaya başladığını belirtti. Erdaş’ın üniversite sınavını da kazanarak Açıköğretim Fakültesi’nde okuduğunu ifade etti.

Bu arada sesli test kitaplarının, Milli Kütüphane ve görme engelliler okullarıyla paylaşıldığı, Sarıyer Belediyesi Demirtaş Ceyhun Kütüphanesi’nde açılan görme engelliler arşivine de konulduğu belirtildi.

2581 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.