“VATANSEVER SARIYERLİLER” SOKAĞA İNDİ!

logo

 “VATANSEVER SARIYERLİLER” SOKAĞA İNDİ!

 “VATANSEVER SARIYERLİLER” SOKAĞA İNDİ!

Sarıyer’de yaşayan bir grup duyarlı vatandaş referandum sürecinde sokakta çalışma başlattı. Kendilerini referandum süresince “Vatansever Sarıyerliler” olarak tanıtan ve referandumun çok önemli olduğuna dair vurgu yapan grup. Ülkenin önemli bir dönemden geçtiği bu zamanda kendileri de bu döneme katkı yapmak istediklerini açıklıyorlar.

Kendilerine ‘Vatansever Sarıyerliler’ adını veren bir grup vatandaş, referandum sürecine katkıda bulunmak için sokağa indi. Ülke önemli bir kararın arifesindeyken oturmanın. susmanın kabul edilemez olduğunu belirten Vatansever Sarıyerliler grubu üyeleri, Ellerinde kendi imkanlarıyla bastırdıkları broşürlerle her gün Sarıyer’in farklı mahallelerinde alan çalışması yapıyor. Grup, ilk amaçlarının halkı referandumla yapılması gereken değişiklikler konusunda bilinçlendirmek olduğunu belirtiyorlar.

Alanda en çok karşılaştıkları konunun, insanların değişiklik öngörülen maddelerle ilgili bilinçsiz olması bu nedenle de nasıl bir karar verecek olmalarını bilmeleri olduğunu dile getiren Vatansever Sarıyerliler grubu,  insanları bilinçlendirerek, daha sağlıklı karar vermelerini sağlamak istediklerini dile getirdi.

Broşür dağıtımı dışında aynı zamanda yine kendi imkanlarıyla pankartlarda basan ekip, bu pankartları Sarıyer’in çeşitli yerlerine asıyor.

BUNU ONAYLAMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Bunları yaparken tercihlerini gizlemeyen ekip, “Biz belli bir araştırma ve inceleme sonrası ortak bir karar varmış bir grubuz, 1980 anayasası zaten yeterince anti demokratik ve baskıcıyken birde bu anayasa değişikliği ile bu baskı ve anti demokratik anayasa daha vahim bir hal almakta. Oysa ihtiyacımız olan yepyeni insan odaklı, uzlaşmacı, özgürlüklerin ve demokrasinin güvence altına alındığı, çevreyi koruyan, farklı görüş, anlayış ve inanışların korunduğu bir anayasaya ihtiyaç var. Yapılan değişikliklerin bunlarla uzaktan yakından alakası bulunmamakla birlikte üstelik ülkeyi fiilen tek adam rejimine götürmekte. Böyle bir değişiklik, ülkenin sorunlarını derinleştirecektir, insanları kutuplara bölecektir. Bunu kabul etmemiz onaylamamız mümkün değildir.”diyor.

EVET DEMEK FAYDA GETİRMEYECEK

Vatansever Sarıyerliler Grubu, ülkenin içerisinde bulunduğu durumun hiçte iç açı olmadığını vurgulayarak şunları dedi: “ Ekonomik sıkıntılarımız, ülkede ki terör sorunu, eğitimde yaşanan sıkıntılar, işsizlik, döviz, yatırım, sanayileşme, tarım, finans, hayvancılık gibi bir ülkenin geleceği için önemli bir sürü sorun ortada dururken böyle bir dönemde bunları ilerde yaşatacağı güvensizlikle derinleştirecek bir başkanlık anayasasına asla ülkenin ihtiyacı yoktur. Denetlemeden uzak bir başkanlık ve hükümet sistemi. Bağımsızlığını kaybetmiş bir yargı. Tüm bürokrasinin tek elden yönetileceği bir devlet mekanizması, kanun hükmünde kararnamelerle yönetilme ihtimali olacak bir ülke kabul edilemeyecek ülke geleceği için çok önemli olgulardır. İşte bu ve bunlarla dolu bir sürü nedenden dolayı bu anayasa değişikliğine ‘Evet’ demek ülkeye, vatana, millete bir fayda getirmeyecektir.”

KİMSEYİ ÖTİKELŞİTREMEDEN HAYIR

Kendilerinin ‘Hayır’ diyeceğini dile getiren grup, “Vatanımıza fayda getirmeyen bu değişikliğe hayır diyerek, ama bunu derken, kimseyi ötekileştirmeden, bilgiden mahrum bırakmadan, ülkenin gerçeklerini yok saymadan bu işte bizde varız demek istedik. Milletimize dağıttığımız broşürleri ve yaptığımız pankartları da bu anlayışla hazırladık. Umarız ki her şey vatan için hayırlı olur .”diye açıklamalarını tamamladı.

Sarıyer genelinde neredeyse her mahallede duyarlı, vatanını seven insanlar bir araya geldiğini belirten ekip. 150-20 kişilik bir ekibin Sarıyer’de farklı farklı alanlarda bu çalışmalara destek verdiğini ve kendi programlarıyla referanduma kadar tüm Sarıyer’de çalışmalarına devam edeceklerini belirttiler.

Sarıyer Gözlem

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
2662 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.