Vali Mutlu’dan Sarıyer’e hayırlı olsun ziyareti

logo

Vali Mutlu’dan Sarıyer’e hayırlı olsun ziyareti

Vali Mutlu’dan Sarıyer’e hayırlı olsun ziyareti

DSC_0224İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’nda hazır bulunduğu ziyarette Sarıyer’in tüm marka değerleri konuşuldu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ilçelere yaptığı ziyaretler kapsamında Sarıyer Belediyesi’ni de ziyaret ederek Şükrü Genç’ten belediyenin çalışmaları hakkında bilgi almanın yanı sıra Sarıyer’in doğal yapısı ve sosyal faaliyetleri üzerine sohbet gerçekleştirdiler.  

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz,Başkan Yardımcıları Sevgi Atalay, Yüksel Tutak, Mustafa Tok, İsmail Erdem, Gökan Zeybek ve Semra Kartal’ı takdim ederek Vali Mutlu’ya tanıttı. Mutlu, “İstanbul gibi bir vilayete gelip görev yapabilecek nitelikte ise her biri temsil noktasında gayet rahatlıkla yürütebilecek kişilerdir. Sarıyer’de yaptıkları hizmetleri de biliyoruz.” diyerek övgülerde bulundu.

Şükrü Genç, “Sokakların ve evlerin restore edilerek kazandırılması gerekiyor”

Sarıyer’de restorasyon ve kentsel dönüşüm konularına da değinen Başkan Genç, “Özellikle dört ilçenin Sarıyer, Beykoz, Beşiktaş ve Üsküdar’ın yasal ve mevzuat anlamda diğer ilçelerden daha farklı boyutları var. Şişli 4 yasa ile yönetiliyorsa biz 14 yasa ile yönetiliyoruz. Vatandaş sorunu olduğu zaman belediyeye geliyor. Bunu aşmaya çalışıyoruz ama aşamadığımız noktalar da var. Sarıyer’in bu güzel doğal yapılanmasının yanında çok eski binaların ayağa kaldırılabilecek şekilde projelendirilerek yapılması gerekiyor. Bu bizim yetki alanımız dışında. Sarıyer’de eski sokakların ve yapıların restore edilerek yaşama katılması gerekiyor. Sıkıntıları aşabilecek ortak çalışmaları yaşama katabilmemiz gerekiyor. Mevzuatlar nedeniyle Sarıyer’i balıkçılık merkezi yapamıyoruz” dedi.

DSC_0201Vali Mutlu,“Belediyemizin yaklaşımları bize her zaman güç verdi”

Vali Mutlu, Sarıyer’de bugüne kadar da çok güzel hizmetlere vesile oldunuz. Ve bundan sonra da Sarıyer de o güzel şehrimiz İstanbul’da Belediye hizmetleri noktasında ve diğer hizmetler noktasında güzel işler yapmanızı yürekten diliyoruz. Bugüne kadar, kamuyla ilintili müşterek yapılabilecek, birbirini desteklenecek bütün projeler çok iyi yürütüldü. Belediyemizin yaklaşımları bize her zaman güç verdi. Bizde devletimizin kaynaklarımızın imkânlarımız ölçümleri bilgi paylaşımı konusunda Sarıyer Belediyemizin yanında olacağız. Sizi kutluyoruz. Önemli bir emanet aldınız halktan. İnşallah hizmete dönüştürecek ek güzel çalışmalar yapacaksınız. Bu güzel ilçemizi daha da ileriye taşıyacaksınız. Bütün ilçelerimizin birbirinden değerli olduğunu söyleyen Vali Hüseyin Mutlu İstanbul bizim en büyük zenginliğimiz diyerek Atatürk’ün “İstanbul, milletimizin çeyiz sandığıdır” diyerek bu sandığa iyi sahip çıkmamızı ve zenginleştirmemizi gelecek kuşaklarla birleştirmektir şeklinde konuştu.

DSC_0176“İnsanların yalnız olmadıklarını hissetmeleri çok önemli”

Öte yandan ziyaret esnasında Sarıyer Belediyesi tarafından sahip çıkılan bir çocuktan gelen sevindirici haber de Vali Mutlu’ya iletildi. 6 aylıkken geçirdiği boğulma tehlikesi nedeniyle solunum sistemi duran ve makineye bağlı olarak yaşamını sürdüren babası şehit olan çocuğun Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından SGK tarafından karşılanmayan tüm masrafların üstlenildiği haberi verildi. Hüseyin Avni Mutlu, “Belediyenizin bu konudaki bakışı çok kıymetli. Bu konuda bir tıkanıklık olursa da bizleri de haberdar edin. İnsanların yalnız olmadıklarını hissetmeleri çok önemli” diyerek Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e ve ekibine duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

 DSC_0191Şükrü Genç “Sarıyer’de balıkçılık merkezi kurmak istiyoruz”

Vali Mutlu ve Başkan Genç’in sohbeti sırasında Sarıyer’in sorunlarından bahsedilirken balıkçılık ve midyecilik sorunu da masaya yatırıldı. Başkan Genç, Sarıyer’de balığın ve midyeciliğin geliştirilmesi gerektiğini altını çizerek şu şekilde konuştu; “Sarıyer’de sıkıntılarımız var. Balıkçılık merkezi yapmak istiyoruz fakat belli mevzuatlardan dolayı yapamıyoruz. Balıkçılığın geliştirilmesine gerekiyor. Biz balığı o gün yakalarız, o gün sattık sattık, satamadık gübre yaparız. Bizdeki bazı balık türleri Avrupa’da yok, balıkçılığın işlenebilir vaziyete getirilip, daha ileri boyuta taşımamız lazım. Türkiye’nin en büyük midye yatağı burada. Midyecilere midyeleri işleyebilecekleri hijyen ortamı sağlamak, daha kalıcı daha bilimsel ortamı ancak mevzuatı aşarsak yapabiliriz.”

“Sarıyer’in Böreği, balığı ve balı”

Vali Mutlu’yu makamında ağırlayan Genç, Sarıyer’de önemli değerlerden ve destek olunması gereken projelerin olduğundan bahsetti.

Sarıyer’in böreği, balıkçılık ve doğa güzellikleriyle ünlü olmasından gurur duyduğunu ifade eden Mutlu, Sarıyer’de turistlik ve tarihi değerlerin ön plana çıkarılması gerektiğini söyledi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yaptığı ziyarette Sarıyer’e dair bilmediklerini öğrendiğini söyleyerek, “Ben İstanbul valisiyim. Fakat balın Sarıyer’de meşhur olduğunu bilmiyordum. Bize de tanıtmış oldunuz. Buraya geldiğimi öğrenen bal üreticilerinin beni programlarına davet ettiler. Üreticileriniz gayretli çalışıyorlar.” diyerek, Türkiye’de 10 bin endemik türün 3500’ünün İstanbul’da olduğunu ve üretilen balın da bu bitkilere ait olduğunu belirtti. Belediye Başkanı Şükrü Genç Zekeriyaköy’deki Kirazlı Bahçe’ye değinerek Kiraz Festivali fikrinden bahsetti. Ayrıca Sarıyer’de Bilezikçi Çiftliği’nde yaklaşık 1100 yaşındaki çınar ağaçlarının yer aldığını belirten Şükrü Genç, Vali Mutlu’yu burayı görmesi için davet etti.

 DSC_0204Vali Mutlu’ya Sarıyer böreği ikram edildi

Vali Mutlu’ya Sarıyer böreği ve yeşil çay ikram edildi. Mutlu, Sarıyer böreğini özellikle Sarıyer’de tatmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek Sarıyer’in lezzetlerinin yaşatılması gerektiğini belirtti.

 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ziyaretiyle ilgili şunları söyledi:

“Ben bugün özellikle sizi yeni dönem belediye başkanlığınızı meclisinizle birlikte hayırlı görevler dileklerimi iletmek için ziyarete geldim. Sizi yürekten kutluyoruz. Sarıyer’de bugüne kadar hep çok güzel çalışmalara vesile oldunuz. Bundan sonra da inşallah Sarıyer’e ve güzel şehrimiz İstanbul’a belediye hizmetleri ve diğer hizmetler konusunda güzel işler yapmanız dileklerimizi yineliyoruz. Bugüne kadar kamu ile ilintili müşterek yapılabilecek tüm çalışmalarda çok iyi bir mesai işbirliği yürütüldü. Mülki idare, kaymakamlık, vilayet ve diğer kamu kurum kuruluşlarımızla münasebetler konusunda belediyemizin yaklaşımları her zaman bize güç verdi. Biz de bizim kaynaklarımızın imkânları ölçüleri bilgi paylaşımı konusunda her zaman Sarıyerlilerin belediyemizin yanında olacağız bundan evvel olduğu gibi. Önemli bir emanet aldınız halktan bunu inşallah hizmete dönüştürecek çalışmalar yapacaksınız. Sizi yürekten kutluyoruz hayırlı olsun diyoruz tekrar.”

DSC_0221Şükrü Genç’ten teşekkür plaketi

Başkan Genç de çalışma ekibi ve başkan yardımcıları adına ziyaretlerinden dolayı Mutlu’ya teşekkür etti. Sohbetin sona ermesinin ardından Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya bir teşekkür plaketi takdim etti. Genç, yapımı devam eden yeni belediye hizmet binasıyla ilgili de Mutlu’ya bilgi verdi.


 

DSC_0236 

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » »
1556 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.