TRAFİK SORUNUNU BÖYLE ÇÖZÜYORUZ

logo

TRAFİK SORUNUNU BÖYLE ÇÖZÜYORUZ

TRAFİK SORUNUNU BÖYLE ÇÖZÜYORUZ

trafik 1

Ülkemizde trafik cezalarından elde edilen gelir olarak bütçede yer alan payın her geçen yıl artırılması sonucu, trafik memurları da ceza kesmek için üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yerine getiriyor. Yanlış yere park eden araçlar da bu kapsamda çekicilerle götürülüp, araç sahibine katmerli cezalar ödetiliyor 

Trafik sorunu ortadan kaldırmak yerine, sorundan gelir elde etmek gibi bir yöntem izlenen ülkemizde, yolları genişletmek, park yerleri yapmak, oto parklar açmak gibi düşünceler ne yazık ki ikinci planda kalıyor. Bu nedenle vatandaşlar park yapacak yer bulamadıkları şehir merkezlerinde işlerini görmek için uygun olmayan yere park edince devletin sopası başlarına iniveriyor.

TRAFİK’TE ÇEKİCİ ESNAFA SIKINTILI ANLAR YAŞATIYOR 

İstanbul’un her yerinde olduğu gibi Sarıyer de trafik çilesi ve oto park sorunu yaşayan talihsiz ilçelerden biri. Özellikle Merkez Mahallesi’ndeki esnaf kendi araçlarıyla dükkan, mağaza, lokanta ve benzeri işyerlerinin önündeki yol kenarlarını işgal ederken, yer bulamayanlar da ara sokakları park alanı olarak kullanıyor. Sonuçta alışveriş yapmak veya başka bir işini görmeye gelen vatandaşlar araçlarını park etmek için ya İBB’nin gelir kaynağı olan İSPARK’ın işlettiği cadde kenarındaki park yerlerini ücreti karşılığı kullanıyor ya da boş bulduğu bir yerde duruveriyor. Bu sırada oradan geçen ya da şikayette bulunulduğu için gelen trafik çekicileri aracı kaptığı gibi götürüyor. Bir süre sonra aracını bıraktığı yere gelen vatandaş ise arabasının yerinde yeller estiğini görünce başından aşağı kaynar sular dökülüyor.

trafik 2

Sarıyer’de devamlı yaşanan bu olay araç sahiplerini bıktırmış ve isyan ettirmiş durumda. Sorunu çözmek yerine para kazanmayı tercih eden uygulamalar vatandaşla devleti karşı karşıya getiriyor. İnsanlar trafik için hizmet beklerken ceza ödemek durumunda kalınca yöneticilere karşı olumsuz düşünceler giderek artıyor. Kısa bir süreliğine bile park eden araç sürücüleri, yanlış park cezası, çekici parası ve aracın götürüldüğü yerdeki parkın parasını ödeyerek, devlet bütçesine istemeyerek de olsa katkı sağlıyor.. Ama modern ve çağdaş Türkiye’ye bu durum hiç yakışmıyor..!

4513 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

#

TRAFİK SORUNUNU BÖYLE ÇÖZÜYORUZ” için 2 Yorum

  1. cevdet : diyor ki:

    Sarıyer’in trafik sorununu bu şekilde çaözmek artık kesinlikle mümkün değildir.Sarıyer trafiğinde son yıllarda meydana gelen başı bozukluk,kaderi,ne terk edilmişlik.trafik sorununundaki kötü manzaraı içinden çıkılmaz duruma getirmiştir.Bu sorununun çözümünü bulacaklar da görüldüğü kadsarı ile sorunu adeta akışına bırakmış gibiler.Hacı osman tüneli açılması ile birlikte trafik akışında rahatlama hyisedildikten sonrasında ne yazıkki,sanki bu açılış beknirmiş gibi,sarıyer merkez tamamen açık otopark haline döünşümüştür.Trafikle hiç bir yetkili kurum ilgilenmemektedir.Sarıyer merkez Garanti bankası öünden itibaren,Rumelikavağına kadar devam eden ana yol tamamen parka dönüşmüştür.Öyel bir boyuta varılmışki,Kabank yanında karşılıklı açlan piza salonları trafiği tamamen felç ettiği gibi,burada camiya kadar kurulan iSPARK park alanıda yolu tek şerite düşürmüş buna ilişkin cami önündeki usulsüz ve sorumsuzca yapılan parklanma Rumelikavağı hattını tamamen tıkamıştır.yeşil otobüsler bu yoldan geçişte adeta işkence çekmektedir.özellikle cami önünde yapılan parklanma hergün kavgalı tartışmalara neden olmaktadır.1.nci derece parklanma yasağı olan bu yolda yapılan parklanmaya nasıl müsade edilmektedir.bunada anlşam vermek mümkün değildir.Sarıyer Market ve yazıcıı market önleri artık iki sıra park haline getirilmiş ve tek şerit halinme gelmiştir.Kimse bu soruna dair bir çalışma içine girmemiştir.Sarıyer de yapılan böylesine parklanma i,şgalini başka bir yerde görmeniz mümkün değildir.Bu konuda yapılan yazılı şikayetlerde hiç dikkate alınmadığı da görülmektedir.Ne diyeceğiz bırakın sarıyerin merkezini trafiğe kapalı alan haline getirinki bu işi böyle çözülsünmü diyelim.