SÜLEYMAN SOYLU: 61 VE 82 ANAYASALARI AYIPLI ANAYASA

logo

SÜLEYMAN SOYLU: 61 VE 82 ANAYASALARI AYIPLI ANAYASA

SÜLEYMAN SOYLU: 61 VE 82 ANAYASALARI AYIPLI ANAYASA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “61 anayasası ve 82 anayasası ayıplı anayasadır. İkisi de hayırsız anayasalardır. Birisi rahmetli  Menderes’in idamı ve kanı üzerinden inşa edilmiştir, ötekisi de darbecilerin ‘ne olacak canım, darbenin olgunlaşması için bu çocukların birbirlerini öldürmesini bekledik’ diyenlerin inşa ettikleri hayırsız anayasalardır.” dedi.

İçişleri Bakan Süleyman Soylu,  Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde Sarıyerlilere hitap etti.16 Nisan’da sadece 18 maddeyi değiştirecek bir anayasa değişikliği için referanduma gitmediklerini belirten Soylu, “Biz aslında yıllardan beri bu ülkeyi terbiye etmeye çalışan, her gelişmesine ‘hayır’ diyenlere, şu millete yukarıdan aşağıya bakıp ‘biz efendiyiz biz ülkeyi yönetiriz, siz kimsiniz? Siz ancak iktidar olursunuz, ancak muktedir olan biziz’ diyenlere karşı hep birlikte 16 Nisan’da büyük bir haykırışı ortaya koymak ve 16 Nisan’da sadece 18 maddelik bir referanduma değil, on yıllardır bu ülkenin çektiklerine karşı ‘bu ülke bizimdir, bu vatan bizimdir’ diye haykırmaya gidiyoruz.” ifadesini kullandı.

AYIPLI ANAYASALAR

“61 anayasası ve 82 anayasası ayıplı anayasadır.” diyen Süleyman Soylu, şunları kaydetti: “İkisi de hayırsız anayasalardır. Birisi rahmetli  Menderes’in idamı ve kanı üzerinden inşa edilmiştir, ötekisi de darbecilerin ‘ne olacak canım, darbenin olgunlaşması için bu çocukların birbirlerini öldürmesini bekledik’ diyenlerin inşa ettikleri hayırsız anayasalardır. Onların üzerinden kendilerine milletin iradesini bir tarafa itip daha sonra Yargıtayı başımıza patron yaptılar, Danıştayı başımıza patron yaptılar. Bir gün geldi Anayasa Mahkemesini başımıza patron yaptılar. Bir gün IMF’yi, bir gün değerlerimize, anne-baba sevgimizi, geleneğimizi itibarsızlaştırmaya çalışan medya baronlarını patron yaptılar. Bir gün bu ülkede uluslararası sermayeyi patron yaptılar, bir gün darbecileri patron yaptılar. 16 Nisan bizim için şu tarihin adıdır; onların atadığı patronlar değil, 16 Nisan’da bu millet sandığa gittiğinde haykıracak, ‘patron millettir’.”

AFRANIZ TAFRANIZDAN GEÇİLMİYOR

Teröre destek veren açıklamalarda bulunan ve tehditler savuran bazı siyasilerin tutuklandığına dikkat çeken Süleyman Soylu, şöyle konuştu: “Hatırlıyorsunuz değil mi? Yüzde 10’un üzerine çıkan bir siyasi parti vardı,  PKK’nın sözde partisi. Musluklardan kan akıttılar 7 Haziran’dan önce, ‘eğer oy vermezseniz gereğini yerine getiririz’ dediler oradaki kardeşlerimize. Okullara birilerini göndererek ‘annelerinize babalarınıza selam söyleyin, eğer oy vermezlerse gereğini yerine getiririz’ diye o çocuklara korku saldılar. Bir taraftan da ‘biz siyaset yapmak istiyoruz, artık silahı bırakacağız. Ne olursunuz bizi meclise sokun bundan sonra bu işlere karışmayacağız’ diye bir maskeyi de yüzlerine taktılar. Bu milleti aldatmak, bu ülkeyi bölmek ve parçalamak için her şeyi ortaya koydular. Birini de hatırlıyorsunuz değil mi? Dedi ki; ‘TC’yi tükürüğümüzle boğacağız’ dedi. Devlet gereğini yaptı, bizler gereğini yaptık. Şimdi nerede o? Kodeste, gereği yerine geldi. Bir tanesi de başka bir şey söyledi. Ne dedi? ‘Sırtımızı  PKK’ya, PYD’ye, YPG’ye dayıyoruz.’ Şimdi sırtını duvara yasla da görelim ne olduğunu. Bir tanesi de 16 yerde özerklik ilan edecekti öyle mi? Madem o kadar cesursunuz öyle mi? O gün afranızdan tafranızdan geçilmiyordu. Hadi bakalım bugün o cesaretinizden şu kadar gram görelim de, bir özerklik lafı edin de alalım boyunuzun posunuzun ölçüsünü bakalım.”

Bakan Süleyman Soylu‘nun konuştuğu sırada meydanda bir de dev Türk bayrağı açıldı. Süleyman Soylu‘ya miting sonunda, Sarıyer tribünler tarafından  Sarıyer Spor Kulübü forması ve atkısı hediye edildi.
http://www.sariyerposta.com

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
784 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.