Şükrü Genç, Tarihi Kentler Birliği Toplantısı’nda

logo

Şükrü Genç, Tarihi Kentler Birliği Toplantısı’nda

Şükrü Genç, Tarihi Kentler Birliği Toplantısı’nda

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yönetiminde bulunduğu Tarihi Kentler Birliği toplantısına katılmak için Gaziantep’e gitti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Tarihi Kentler Birliği toplantıları öncesi, Şükrü Genç meslektaşlarıyla şehir turu yaptı. Gaziantep Sanat ve Kültür Merkezi (Eski Adliye), Hamam Müzesi, Hışvahan, Kültüryolu ve Antep Kalesi çevresinde bir dizi gezi yaptı. Ayrıca Sarıyer’deki yaptıkları çalışmalar hakkında da meslektaşlarına bilgi verdi.

ffffffffff“Belediyeciliğin okulunun olması gerekir”

Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve aynı zamanda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yusuf Ziya Yılmaz, “Bana göre Tarihi Kentler Birliği, büyük bir okul ve üniversitedir. Biz bu okulda sadece kadimin değerlerini korumayı öğrenmiyoruz. Bu okulda aynı zamanda belediyeciliği de öğreniyoruz. Belediyeciliğin okulunun olmaması büyük bir eksikliktir. Bundan 15 sene öncesinden devraldığımız belediyecilik örneği hakikaten çok gurur duyacağımız örnekler değildi. Biz bu örneklerden çok fazla nasiplenemedik ve o bakımdan şanssız bir nesiliz. Ama bizden sonraki nesil inanıyorum ki bizden daha şanslı bir nesil olacaktır. Allah’a şükürler olsun biz geçtiğimiz bu 15 yılı çok iyi değerlendirdik. Bu yılları tarihi kentler birliği olduğu için çok iyi değerlendirdik. Bu kurumun başka bir özelliği daha var. Kurulduğu 2002 yılından bu yana birimizin bıraktığı bir noktadan birimiz devraldık en önemli özellik o. Bizim amacımız, tarihi değerlere sahip, klasik ve modern kültürü taşıyan şehirler oluşturmaktır.” dedi.

“Çirkinleştirmeye dönük bir özgürlük alanı olmasın”

Şehirlerin estetik güzelliğini ön plana çıkarmak için yoğun çaba gösterdiklerini ve bunun için yurt dışında çeşitli belediyeler ile temas halinde olduklarının altını çizen Yılmaz şöyle devam etti: “Kentlerde turizm açısından en önemli olan, kent girişlerinin estetiğidir. Bütün şehirlerimizin şehrin girişini güzelleştirmeye dönük bir çalışmayı başlattıklarını buradan gururla söylemek istiyorum. Eğer bunun farkında olmayan arkadaşımız varsa hepinize buradan söylemek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın da özellikle bize talimatıdır. Arkadaşlar ne olur şehirlerimizin giriş kapısının etrafındaki bütün yapılaşmaları o koridordaki bina ve çevreyi çirkinleştirmeye dönük bir özgürlük alanı olmasın. Buranın herkese ait olduğunu ve şehrin tanıtımında ve kimliğinin oluşmasında, şehrin turizm itibarının güçlenmesinde en önemli koridor olduğunu söylemek istiyorum. Buradaki cephe görüntülerin ve çevre kirliliğinin asla kabul edilemez olduğunu burada anlatmamız ve burada bunu konuşmamız lazım. Özellikle dünyanın bizim üzerimizde gözünün bu kadar eleştirel bakış açısının bulunduğu bu dönemde herhalde daha önemlidir diye düşünüyorum.”

“Tarihi ve turistik değerlere sahip çıkıyoruz”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, kentin kadim bir medeniyet üzerine kurulduğunu anlatarak şunları söyledi: “Şehirde olan tarihi ve turistik değerlere sahip çıkıyoruz. Biz bu birliğe üye olduğumuz için gerçekten kendimizi çok şanslı hissediyoruz. 15 yıl önce Gaziantep’te bulunan tarihi değerlerin gün yüzüne çıkması ve onlara sahip çıkılması yönünde harcanan çaba ile şimdi arasında gerçekten çok ciddi bir fark var. Bizler bu toplantılar sayesinde değerlerimizi daha fazla tanıtıyor ve onlara daha çok sahip çıkıyoruz. Bunların karşılığını elbette alıyoruz.”

Etiketler: » » » » » » » » » »
1810 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.