Betül İstanbullu Sarıyer'i İstanbul'un gözbebeği yapmak için yola çıktı

Betül İstanbullu Sarıyer'i İstanbul'un gözbebeği yapmak için yola çıktı

24 Ekim 2013 Perşembe 09:48
2043 Okunma
Betül İstanbullu Sarıyer'i İstanbul'un gözbebeği yapmak için yola çıktı
444Sarıyer Belediye Başkanlığı için CHP’den aday adayı olan Betül İstanbullu, yöneticilikle ilgili görüş ve düşünceleriyle öne çıktı.

Sarıyerliler tarafından tanınıp, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Betül İstanbullu gazeteci-yazar Tuncay Dağlı’nın sorularını cevaplarken, belediye başkanı olduğu takdirde Sarıyer’i İstanbul’un gözbebeği yapacak hizmetleri üretmek istediğini söyledi.

Kadınlara verdiği önemi kendine ait ‘kadınelihaber.com’ ve ‘kadınelisiyaset.com’ adlı internet gazetelerinde yayınladığı haber, röportaj ve düşünce yazıları ile ifade edip, hemcinslerinin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda daha da güçlenmesi için çaba harcayan Betül İstanbullu, belediye başkanlığın görevini de kadınca bir yaklaşımla yorumladı ve “Öncekiler toz aldı, biz ince temizlik yapacağız” diyerek, Sarıyer’in insanına, hayvanına, ağacına, çiçeğine, böceğine, taşına, toprağına kadar sahip olduğu her değere ilgi gösterilip, dokunulacağını ima etti.

Sarıyer ve Şişli Belediyelerinin evlendirme dairesi ve değişik birimlerinde 20 yıl süresince yaptığı memurluk sayesinde binlerce gencin kurduğu yuvanın altına imzasını atan Betül İstanbullu, başkan olduğu takdirde çok daha fazla çiftin geleceğe mutlulukla yelken açmasına olanak tanıyacağa benziyor.

İstanbullu sorularımızı şu şekilde cevapladı:

“ÖNCEKİLER TOZ ALDI BİZ İNCE TEMİZLİK YAPACAĞIZ”

-Belediye Başkanı olma fikri nasıl doğdu, amacınız nedir?

20 yıl boyunca yerel yönetimlerde çalıştım. Önce Sarıyer Belediyesi ardından Şişli Belediyesi. Belediyeciliğin mutfağında yetiştim. Tüm sorunları, eksikliklerin nasıl çözüleceğini neler yapılması gerektiğini  bizzat yerinde inceledim. Sosyal projelerde bulundum. Hep kendime ‘neden olmasın’ sorusunu soruyordum ve tecrübelerimi ekip arkadaşlarımla birlikte çok sevdiğim Sarıyer için kullanmak üzere ‘Sarıyer Aşkına’ diyerek, hem bir kadın, hem de bir anne olarak Sarıyer’e farklılık ve geniş bir vizyon getirmek üzere yola çıktım.

-Kadın gözüyle baktığınızda Sarıyer’de değişim ve gelişimin nasıl olması gerekiyor?

Tek bir cümle ile söyleyebilirim, şimdiye kadar herkes iyi işler yapmak için yola çıkmıştır, herkesin öncelikli amacı elbette budur, ancak bugüne kadar yöneticilik yapanlar toz aldı, biz ince temizlik yapmaya geliyoruz. Kadın ve anne gözü ile farklı bir bakış getirerek, pırıl pırıl, canlı, çevreye duyarlı, bambaşka bir Sarıyer için çalışmaya geliyoruz.

-Siz nasıl bir belediye başkanı olmak istiyorsunuz?

Belediye personeli, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları, tüm belediye meclisi ile ve parti örgütleri ile barışık, onlarla uyumlu hareket eden ve halkın sorunlarına hızlı bir şekilde cevap veren kavgacı değil barışçı, herkesin rahatlıkla ulaşabileceği çalışmaktan ve iş yapmaktan asla ve asla yorulmayacak, çevreye duyarlı,hayvan haklarına duyarlı, onların da dünyamızda yeri olduğunun bilinciyle, tabiki sevgili hanımlarla sabah kahvemizi içmeye devam eden bir başkan olmak istiyorum.

3“EKİBİM BIKMADAN USANMADAN SARIYER’İN SORUNLARINI ANALİZ EDİYOR”

-Sarıyer’in çözüm bekleyen sorunlarına nasıl yaklaşıyorsunuz, bu sorunlara yeteri kadar vakıf mısınız?

Ben Sarıyerliyim. Tüm Sarıyerlilerle aynı havayı soluyor ve sorunları da güzellikleri de hep beraber yaşıyorum. Sarıyer’in sorunları benim sorunlarım. Harika bir ekibim var. Bıkmadan usanmadan çok detaylı bir şekilde Sarıyer’in tüm sorunlarını ve fırsatlarını projeler üreterek analiz ediyor, Sarıyerlilere sunmak üzere hazırlığını yapıyoruz. Aday olduğumuz takdirde projelerimizi, fikirlerimizi halk ile birlikte oluşturacak ve eksiksiz bir şekilde tüm sıkıntılara yönelik projeler ve çözümler geliştireceğiz. Zaten yeni Belediye yasasında tüm sorunları çözmek için belediye başkanına yetki verilmiştir. Her türlü yardım yapmak (dernek, sivil toplum kuruluşları spor kulüpleri, ibadethaneler, okullar) belediye başkanının yetkisindedir

-Sarıyer, sosyal ve kültürel alanlarda ilerlemek yerine neden geri kalıyor?

Bu büyük ölçüde vizyon, bakış açısı ve Dünya’yı algılama biçimi ile alakalı bir eksiklik. Eğer yaşadığınız yeri seviyorsanız, onun daha güzel, hatta kusursuz bir yer olması için hayaller kuruyorsanız mutlaka farklılıklarla ortaya çıkacaksınızdır. Biz bu noktada oldukça iddialı geliyoruz. Ekibim ile tüm Dünya çapında Sarıyer’e benzer yerleri inceliyor, daha önce hayata geçirilmiş Birleşmiş Milletler ve benzeri kuruluşlar tarafından ödüllendirilmiş birçok projeyi ve fikri Sarıyer’e uyarlamaya çalışıyoruz.

RÖP FOTO“HERŞEY ŞEFFAF VE AÇIK OLACAK; SARIYERLİ ÖNÜNÜ GÖRECEK”

-Mülkiyet sorunu sizce nasıl çözüm bulabilir?

Öncelikle bu sorun Sarıyer halkı için ciddi önem taşımaktadır. Biz halktan yana bir tavır ile meselenin tüm detaylarını, tüm bilgilerini Sarıyer’e özel bir şekilde halkımıza sunmak istiyoruz. Sonuç itibarı ile karmaşık süreçler içeren bir konudur. Açık ve şeffaf bir şekilde vatandaşları bilgilendirmek ve imkanlarımız el verdiği müddetçe onlara bu konuda destek olmayı kendimize misyon edinmiş bulunuyoruz. Bizim belediyemizde vatandaşın kafası karışık olmayacak, herşey şeffaf ve açık olacak; Sarıyerli önünü görecek.

-İnsanlardaki Sarıyerlilik bilincinin gelişmesine ne gibi katkı sağlamayı düşünüyorsunuz?

Sarıyer zaten bu açıdan çok iyi durumda. Sarıyerli Sarıyer’e aşıktır. Sarıyer ile barışıktır. Ancak bu bağlarını daha da sıkılaştırmak için gönülden gönüle barış ve sevgi zincirleri kuracak ve gerçekten kendini ‘Sarıyerliyim’ diye tanımlayabilecek, Sarıyer esnafı, yaşlısı, genci, kadını ve çocuğu ile mahallelisi ile barışık bir anlayışı geliştirmek için elimden geleni yapacağım.

“2014 TÜRKİYE BİZİM, İSTANBUL BİZİM SARIYER BİZİM”2

-Rakip adaylara karşı şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Rakip diye bir şey tanımıyorum. Cumhuriye Halk Partisi, demokratik ve özgürlükçü bir anlayışa sahiptir. Hepimiz aynı çatı altındayız, bu demokratik bir yarıştır. Halkımızın takdiri geçerli olacaktır. Bizde rakip yoktur. Bir kişi aday olur, seçimi kazanmak için hep beraber el ele kol kola omuz omuza çalışır ve seçimleri kazanırız. Onun için 2014 Türkiye bizim, İstanbul bizim, Sarıyer bizim…

“ ASGARİ ÜCRETİN YARISI KADAR SOSYAL YARDIM YAPACAĞIZ”

-Betül İstanbullu yönetici anlayışı olarak nasıl bir kişiliğe sahip?

Bir insanın kendini anlatması çok zordur. Bunu yapamam. Ancak bunu halka, beni tanıyan binlerce Sarıyerliye sorduğunuzda size beni büyük bir zevkle anlatacaklardır.

-Kadın, çocuk, engelli ve öğrenciler için özel projeler yaşama geçirmeyi düşünüyor musunuz?

Kadınlarımız başta olmak üzere.. İhtiyaç sahibi ev hanımlarımıza, engellilere, öğrencilere asgari ücretin yarısı kadar sosyal yardım yapacağız. Ev hanımlarımıza yönelik meslek kazandırıcı ve hobi kurslarını başlatacağız. Kadınlarımızın kahve, kabul günleri ve toplantılarını rahat yapabilecekleri lokaller yapacağız. Yeni annelerimizin bebeklerini çok daha bilinçli bir şekilde büyütebilmeleri için belediyemizce yeni annelere yönelik çocuk doktoru ve çocuk psikoloğu desteği verilmesini sağlayacağız. Sürekli hizmet görebilecek bir kadın sığınma evi hayata geçirileceğiz ve tüm ihtiyaçları evrensel haklara uyumlu bir şekilde karşılayacağız.

1“ÇALIŞAN ANNELER İÇİN KREŞ SAYISININ ARTIRILMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Engelli vatandaşlarımız için bir koordinasyon merkezi kuracağız. Enegllilere bakım kursları düzenleyecek ve engellilerimizin sorunlarına ve ihtiyaçlarına öncelikli olarak cevap vereceğiz.  Bu çerçevede belediyenin tüm alt yapı ve üst yapı çalışmaları koordinasyon merkezimiz aracılığı ile engellilerin gündelik ihtiyaçları dikkate alınarak yapılmasını sağlayacağız.

Öğrenci miniklerimiz için kreş sayısını artıracağız. Çalışan anneler için kreş sayısını artırılmasını sağlayacağız ve okul sonrası etüd merkezleri açılmasına öncü olacağız. Ayrıca öğrencilerimiz için okulları yenileyeceğiz. Her okula kültür merkezi, toplantı ve konferans salonları yapılmasını sağlayacağız.

“KADIN ZERAFETİNİN, ANNE ŞEFKATİNİN OLDUĞU BİR SARIYER”

-Eklemek istediğiniz görüş ve düşünceleriniz nelerdir?

Canım Sarıyer’i çok seviyorum. Bu yüzden de “Sarıyer aşkına” diyerek Sarıyer’i marka ilçe yapmak için yola çıktım. Sarıyerin sembolü haline gelen balıkçılar çarşısını açacağım. İstanbulun en büyük plaj alanına sahip (Kilyos’dan Kısırkaya’ya) yerleri Sarıyerlilerin kullanması için çalışacağım. Bu konuda projeler geliştiriyoruz. Turistlerin yoğun ilgisini çeken, çözümlerin üretildiği sevgi ve barışın, kadın zerafetinin, anne şefkatinin olduğu bambaşka bir Sarıyer hayal edin… Çünkü kendime ve ekip arkadaşlarıma,  kadınlarımıza ve tüm Sarıyerlilere güveniyorum. Başaracağız…

-Teşekkür ederiz..
Son Güncelleme: 24.10.2013 09:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.