SGK'DA YENİ DÖNEM BAŞLADI

logo

SGK’DA YENİ DÖNEM BAŞLADI

SGK’DA YENİ DÖNEM BAŞLADI

1 Nisan itibariyle Genel Sağlık Sigortası sisteminde yapılan değişiklikler ile yeni dönem başladı. Yapılan değişiklikleri ve yeni uygulamayı SGK Sarıyer Şube Müdürü Gamze Pak, Sarıyer Posta’ya anlattı.

SGK Sarıyer Şube Müdürü Gamze Pak, 1 Nisan’dan itibaren değişen Genel Sağlık Sigortası Sistemi ile ilgili Sarıyer Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’na açıklamalarda bulundu.

SGK’DA TEK PRİM DÖNEMİNE GEÇİLDİ

6824 Sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile KHK’de değişiklik yapan Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte Genel Sağlık Sigortalarına çok önemli kolaylıklar sağlandı. Kanuna göre memur, Bağkurlu, SSK’lı çalışan veya bunların bakmakla yükümlüsü olmayanlar ayda 53,33 TL ödeyerek sağlık güvencesine sahip olacaklar. Üstelik sadece kamu sağlık tesislerinden değil, aynı zamanda özel sağlık hizmet sunucularından ve üniversite hastanelerinden yararlanma imkanlarına da sahip olacaklar.

GELİR TESTİNDEN GEÇENLER HİÇ ÖDEME YAPMAYACAK

SGK Sarıyer Şubu Müdürü Gamze Pak, “Herhangi bir gelir testi yapılmaksızın çalışmayan herkesin yararlanacağı bu uygulamada aylık 53,33 TL’yi de ödeyemeyecek olan sigortalılarımız ise gelir testine başvurarak aile içindeki gelirlerinin brüt asgari ücretin 3’te 1’inin altında olduğu tespit edilmesi halinde, herhangi bir prim ödemesi yapmadan sağlıktan yararlanabilecekler.”dedi.

BORCU OLANLAR DA SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANABİLECEKLER

1 Nisan tarihine kadar olan borçlarında bu tarihten itibaren yapılacak sağlık işlemlerine engel teşkil etmeyeceğini belirten SGK Sarıyer Şube Müdürü Gamze Pak, “Bugüne kadar ödenmemiş olan GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borçları ise yeni prim oranı üzerinden güncellenecek ve gecikme cezaları silinerek yapılandırılacak. Aynı zamanda nisan ayına kadar olan borçlar sigortalılarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanmasına engel olmayacak. Eski GSS prim borcu olsa da yapılandırıldığı için aylık primlerini ödeyen sigortalılarımız da sağlıktan yararlanabileceklerdir.”dedi.

SGK OLARAK EV ZİYARETLERİ YAPIYORUZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun talimatıyla ocak ayından itibaren ev ziyaretlerine başladıklarını hatırlatan Sarıyer SGK Müdürü Gamze Pak, “Çat kapı ev ziyaretleri yaparak Sarıyerlilere, SGK hizmetlerini anlatıyoruz ve kurumla ilgili yaşadıkları sorunlara çözüm arıyoruz. Kurumsal beklentileri nedir, öğreniyoruz. Engelli, şehit-gazi, asgari ücretli, mavi yaka-beyaz yaka, ev hanımı gibi vatandaşlarımıza sosyal güvenlik haklarını anlatıyoruz. Vatandaşlarımıza ulaşmak için ev ziyaretlerimizle ilgili olarak muhtarlarımızdan da yardım alıyoruz” dedi.

Etiketler: » » » » » » »
1503 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.