SEVGİ ATALAY: İADE YAZISINDA SIKINTILAR VAR

logo

SEVGİ ATALAY: İADE YAZISINDA SIKINTILAR VAR

SEVGİ ATALAY: İADE YAZISINDA SIKINTILAR VAR

İBB tarafından meclis gündemine alınmadan Sarıyer Belediyesi’ne iade edilen Islah İmar Planları ile ilgili olarak teknik değerlendirmede bulunan Belediye Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, “Gelen iade yazısında sıkıntılar var, Hukuki süreci söylemiyorlar, 60 gün içinde dava açılması gerekir, İBB Meclisinin haberi olmadan Bürokrat iade yazısı yazmış.”diye konuştu.

Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay bilgilendirme toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Islah İmar Planları’na ilişkin iade yazısını mevzuatlara göre değerlendirerek, yanlış olduğunu söyledi.

MAHALLELİ İSTEDİ BAŞKANIMIZ YAPTI

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Mahalle Dernek ve Kooperatifleri ile yapılan toplantıda konuşan Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, “Bize 2015 yılında önerge verdiler. Bu önerge içerisinde ‘Mülklerin Devri’ yani kamu mülkleri üzerindeki binalarının üstünde olan mülklerin devri ile ilgili karar alınmasını istediler. Mahalleli istedi ve Belediye Başkanımız yaptı. Mahallenin istediği bir şeyin arkasında durduk ve bu isteği yasal mevzuatları inceleyip olur – olmaz şeklinde bir duruma getirdik. İBB’de de bu iş olsaydı. Mutlaka durum daha farklı olurdu diye düşünüyorum.”ifadelerini kullandı.

SÜREÇLER İYİ TAKİP EDİLMEDİ

Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İBB Hukuk Müşavirliği mart ayının 1 ve 15’inde iki tane hukuki görüş vermiş. Bu iki görüş aslında referandumdan önce her şey belli imiş aslında bu süreçler iyi takip edilseydi nisan meclisinde orada olsaydınız eminim ki başka bir şey olacaktı. Belediye olarak mesuliyetimiz yaptığımız işin sonuna kadar gideceğiz.”

MECLİSİN HABERİ OLMADAN BÜROKRAT İADE YAZMIŞ

Sarıyer Belediye Başkanı Yardımcısı Sevgi Atalay İBB’den Meclis’e sunulmadan geri gönderilen Islah İmar Planları’nın mevzuata aykırı iade edildiğini belirtirken, “Gelen iade yazısında sıkıntılar var, Hukuki süreci söylemiyorlar, 60 gün içinde dava açılması gerekir, İBB Meclisinin haberi olmadan Bürokrat iade yazısı yazmış açıklaması ile mevzuat hatalarını açıkladı. 14. Madde deniliyor ! 14. Madde, ‘İBB Başkanı hukuka aykırı gördüğü belediye meclis kararlarını 7 gün içerisinde gerekçesini de belirterek yeniden görüşülmek üzere ilgili belediye meclisine iade edebilir.’ diyor. Hukuki bir süreci söylemiyor, kendi yorumunu söylüyor, bu yorumla ilgili bir hukuki süreç başlatacağız! Sarıyer belediyesi olarak takvim işlemeye başladı, bu evrak 60 gün içerisinde ya dava açılması gereken bir konu haline gelecek ya da İBB başkanlığının bu konuyu yeniden değerlendirecek, belki meclisi haberi yok, Bürokrat bunu iade etti, İBB Meclisi bürokratın bunu iade etme yetkisi yok meclis olarak ben iade edebilir diyecektir.”diye konuştu.

MECLİSTE 2 ŞEKİLDE KARAR İŞLER

Meclis’e gönderilen kararların işleyişi ile ilgili de bilgi veren Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Atalay, “Meclis’e iki şekilde karar geliyor hukuka uygun olanlar ve negatif görüş olanlar. Hukuka uygun olanlar zaten meclise geliyor. Hukuka uygun bir kararı da Meclis, reddedebiliyor. Ya da hukuka uygun olmayıp başka sorunlar olu negatif yorumlar ile İBB meclisine iletilen kararlar, bu kararlar bazen reddedilebiliyor  bazen kabul ediliyor, bizim yapmış olduğumuz işlem bu süreci yaşamadı.”dedi.

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » »
2684 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.