Sarıyerli öğrencilerin büyük başarısı

logo

Sarıyerli öğrencilerin büyük başarısı

Sarıyerli öğrencilerin büyük başarısı

DSCF7228SAĞLIK MESLEK LİSESİ’NİN 90 KİŞİLİK KONTENJANIN YARISINI SARIYERLİ GENÇLER DOLDURDU……

Bu eğitim-öğretim döneminde ilk kez öğrenci kaydı yapan Hüseyin Kalkavan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin 90 kişilik kontenjanının yarısını Sarıyerli öğrenciler doldurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla kontenjanı 70’den 90’a çıkarılan okullar arasında yer alan Hüseyin Kalkavan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde bu yıl yalnızca Hemşirelik Bölümü açıldı. SBS ile Türkiye’nin her yerinden öğrencilerin yaptığı tercih sonucu ile de bu bölüme 77 kız, 13 erkek kayıt yaptırma hakkı kazandı. Aralarında Konya, Kastamonu, Tekirdağ gibi illerden gelenlerin de bulunduğu öğrencilerin 45’inin ise Sarıyerli olduğu belirtildi.

HEMŞİRELİK BÖLÜMÜNDE EN YÜKSEK PUAN ERKEK ÖĞRENCİNİN

Hüseyin Kalkavan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin bu yılki puan sıralamasını ise tercih yapan öğrencilerin aldığı puanlar belirledi. Okula kayıt yaptırma hakkı kazanan öğrenciler arasında ilk üç sırayı Sarıyer’deki ortaokullardan mezun olan öğrencilerin alması ise büyük başarı olarak görüldü. Buna göre Kazım Karabekir Ortaokulu’ndan Burak Kuş 393.024 puanla birinci, Kocataş Barbaros Ortaokulu’ndan Sümeyye Şimşek 387.810 puanla ikinci, Sarıyer Ortaokulu’ndan Hatice Nur Ekinci ise 383.170 puanla üçüncü sırada kayıt hakkı kazandı.

DSCF7218İstanbul’un Şişli, Beşiktaş ve Kağıthane gibi değişik ilçelerdeki okullardan mezun olan öğrencilerin de kayıt yaptırdığı Hüseyin Kalkavan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Faruk Genç, “Okulumuza bu eğitim-öğretim döneminde başka yerlerden de öğrenci kayıt yaptırdı ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar gereği gelecek yıl sadece Sarıyer ilçesi sınırları içinde yaşayan öğrencilerin tercih hakkı olacak. Bu da daha fazla Sarıyerli gencin kendi ilçesindeki okuldan mezun olup, meslek sahibi olmasına imkan tanıyacak” dedi.

MEZUNLARIN İSTİHDAM SORUNU YOK

Hemşirelik bölümünün sağlık kuruluşlarına eleman yetiştirmek açısından önemli olduğunu da belirten Faruk Genç, “Bir hastanenin hizmete girmesi için öncelikle belli sayıda doktor ve hemşirenin orada görev yapması gerekir. Sarıyer’de de yakın bir zamanda hizmete girecek birkaç hastane var. Kısacası mezunlarımızın istihdam edilmesi için hiçbir sıkıntı olmayacak” dite konuştu.

Faruk Genç, bu yıl dışarıdan öğrenci alındığı için pansiyon ve yurt sıkıntısı yaşanacağını, öğrencilerin bunu birlikte ev kiralayarak aşmaya çalıştığını ancak gelecek yıldan itibaren böyle bir sorunla karşılaşılmayacağını sözlerine ekledi.

Öte yanda Hüseyin Kalkavan Lisesi’nin Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne dönüştürülmesi için Sarıyer Posta’da yayınlanan ‘Sağlıkçı yetiştirelim’ başlıklı haber de kamuoyu yaratılması konusunda etkili olmuş ve ilgililerin devreye girerek, bu yönde karar alınmasına katkı sağlamıştı.

Bu arada Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılan açıklamada Anadolu Sağlık Meslek Liseleri’nden mezun olan öğrencilerin hemşire yardımcısı ünvanı alacakları belirtildi.

 

 

3458 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.