Sarıyer’in Tarihi Değerleri yaşatılacak

logo

Sarıyer’in Tarihi Değerleri yaşatılacak

Sarıyer’in Tarihi Değerleri yaşatılacak

 

Sarıyer Belediye Başkanlığı’nca hazırlanan SKEP (Sarıyer Kalkınma Eylem Planı) ve Sarıyer Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından ilçedeki kültür ve turizm değerlerinin tespiti, korunması ve yaşatılması amacıyla oluşturulan Turizm Master Planı, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde mahalle muhtarlarına sunuldu.

3 Sarıyer Belediyesi Etüt Proje Müdürü Serhan Bilgen’in sunumuyla gerçekleşen Master Planı ilk etap çalışmasının amacı; mahallelerdeki manevi mirasın korunması, turizme katkı sağlanması ve gelecek nesillere tarihi dokunun bozulmadan aktarılması olarak belirtildi.

Farklı kültürler gün yüzüne çıkacak

Kültürel miras kapsamında sadece yapılar değil bununla birlikte mahallelerde yaşamış veya yaşamaya devam eden farklı kültürlere sahip yurttaşların folklorik yapısı tespit edilerek Sarıyer’in kültür mutfağında hak ettikleri yeri almalarını sağlanacak.

Kültür Sempozyumu düzenlenecek

2Ekim Ayı sonlarına doğru düzenlenmesi planlanan Sarıyer Kültür Sempozyumu kapsamında bir araya gelecek olan Sarıyerli akademisyenler, sanatçılar, yazarlar, yerel yöneticiler, gazeteciler ve konusunda uzman birçok bilim adamı, bölgenin tüm tarihi değerlerini, unutulmaya yüz tutmuş kültürünü, terkedilmiş yapılarını yeniden gün yüzüne çıkaracak ve Sarıyer’i geçmişiyle yeniden buluşturacak.

Sarıyer Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından oluşturulan çalıştay grupları, Ekim Ayı sonunda düzenlenecek olan Sarıyer Kültür Sempozyumu’nun alt yapısını hazırlamak için şimdiden kolları sıvadı. Sumunu, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Sevim Yalınkılıç, Hayrettin Dereli ve Ali Görgülüer’de takip etti.

 

 

Etiketler: » »
1318 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.