Sarıyer'den barış sesleri yükseldi

logo

Sarıyer’den barış sesleri yükseldi

Sarıyer’den barış sesleri yükseldi

Sarıyer Belediyesi, Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’nin sekizincisini, bu yıl TİM Maslak Show Center’da  düzenledi. Etkinliğe, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyer Belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, çok sayıda davetli katıldı.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Sarıyer’den bir kez daha”İnadına barış, inadına birlik beraberlik, inadına sevgi” çığlığı yükseldi. Onur konuğunun Zülfü Livaneli olduğu gece, ünlü tiyatrocu Altan Erkekli’ nin okuduğu barış şiirleriyle başladı. Sarıyer Belediyesi her yıl olduğu gibi; çok sayıda yabancı misyon şefini, farklı din ve mezheplerin temsilcilerini, kanaat önderlerini ve değerli sanatçıları bir araya getirdi.

nüket duruÜnlü Sanatçılar barış için söylediler 

Sevilen sanatçılardan Nükhet Duru, Işın Karaca, Grup İmera, Cem Belevi, Buray, Rojin, Yunan Sanatçı Natalia, Tarık Sezer Orkestrası’nın sahne aldığı Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’nde Şef Zafer Gündoğdu yönetiminde, Sarıyer Belediyesi Korosu ve Sarıyer Oda Orkestrası,  Ceren Gündoğdu Sarıyerlilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Genç:Boğazdan Barış çığlığı atıyoruz

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, coşkulu bir kalabalığın katıldığı etkinlikte söze, “Biz her yıl 1 Eylül’de burada siz dostlarla bir araya geliyor, Dünya Barış Günü’nü kutluyor, Boğaz’dan Barış çağrısı yapıp Barış çığlığı atıyoruz” diyerek başladı.

DSC_4800Vedat Türkali’nin “Bekle bizi İstanbul” dizeleriyle Zülfü Livaneli’yi sahneye davet eden Başkan Genç konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu sene 8’inci senemiz ancak hala savaş var ve hala tüm acımasızlığıyla devam ediyor. Her gün bir başka evde ağıtların yakıldığı, anaların evlat acısıyla yandığı, yıkıldığı bir ülkenin çocukları olarak bugün Barış çağrımızı daha bir gür sesle yapmalıyız, ıslığımızı, çığlığımızı daha kuvvetli atmalıyız. Kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya, insanı insana vurdurmaya çalışanlara inat birlik ve beraberlik türküleri söylemeye devam edelim.”

barış 2Barış için tek yürek oldular

Karanfillerin dağıtıldığı, şiirlerin barış ve kardeşlik için hep bir ağızdan, alkışlar eşliğinde seslendirildiği gece, Zülfü Livaneli’nin “Ey özgürlük” şarkısına Nüket Duru ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in eşlik etti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
1564 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.