Sarıyer’de yapılan resim sempozyumunun eserleri sergilenecek

logo

Sarıyer’de yapılan resim sempozyumunun eserleri sergilenecek

Sarıyer’de yapılan resim sempozyumunun eserleri sergilenecek

ASarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı Uluslararası Resim Sempozyumu Irak, Cezayir, Tunus, Almanya ve Türkiye’den 20 resim sanatçısını bir araya getirdi.

UNESCO tarafından desteklenen resim sempozyumu için Sarıyer’e gelen sanatçıların, Maden Mahallesi’nde hizmete girecek olan Atatürk Yaşam ve Kültür Evi’nde yaptıkları resimler 5 Şubat Çarşamba günü saat 14:30’da Belediye Kültür Merkezi’nde sergilenecek. Serginin açılışına tüm Sarıyerliler davet edildi.

6 Şubat’a kadar devam edecek olan Uluslararası Resim Sempozyumu’nun organizasyonunu yapan Panaqiotis Zervas, Sarıyer Belediyesi’nin yabancı kültürler ile olan çalışmalara fazla önem verdiğini duydukları için Sarıyer’i tercih ettiklerini belirtti.

 BSarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Ayber dün akşam saatlerinde Sarıyer’de görev yapan bazı basın mensuplarını sempozyumun yapıldığı Yaşam ve Kültür Evi’ne götürüp sanatçılarla tanıştırdı.

Proje hakkında bilgi veren UNESCO Türkiye Üyesi Serap Doğan, “Bu proje Sarıyer Belediyesi, UNESCO ve Zervas Art Galerisi işbirliğiyle gerçekleştirildi. Farklı ülkelerden katılımlar oldu.  Bu sempozyum İstanbul’da ilk kez gerçekleştirildi. Kültürel bir ortam yaratmak ve bunu uluslararası bir düzeyde gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Sanatın kendi dilini oluşturabilecek insanları bir araya getirdik. Burada olmaktan çok memnun olmalarının yanı sıra, projeye destek olan Sarıyerlilerin ilgisinden de son derecek mutlular. Sarıyer Belediyesi’nin çok kısa zamanda projeye destek vermesi nedeniyle Irak Belediyesi ve UNESCO iyi dileklerini ilettiler” dedi. 

DFarklı ülkeden gelen ressamları ortak bir çalışmada buluşturan organizasyonu düzenleyen UNESCO Achaia Kulübü Başkanı ve Zervas Art Sanat Galerisi’nin sahibi Panagiotis Zervas, Sarıyer Belediyesi’nin göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı mutluluk duyduklarını belirtirken, “Sarıyer Belediyesi’nin tutumundan çok memnunuz. Bize son derece yardımcı oluyorlar ve iyi bir şekilde ağırlıyorlar. Bize verdiği destekten dolayı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Başkan Yardımcısı Adnan Ayber’e çok teşekkür ediyorum. Bu çalışma için Sarıyer’i tercih etmemizin en önemli nedeni Sarıyer Belediyesi’nin uluslararası etkinliklere ilgili, yabancı kültürlere bir araya gelme konusunda hassas olduklarını düşünmemiz oldu. Sarıyer’in kültür sanatla daha alakadar olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan coğrafi konumu da çok önemli” şeklinde konuştu.

CSempozyumun farklı kültürler arasında ortak bir dil oluşturduğunu ifade eden Bağdat Belediyesi Kültür Sanat ve İnsan İlişkilerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Hassan Qusay, Türkiye’ye gelmekten çok memnun olduklarını belirtti. Qusay, “Irak’tan gelen ressamlarımız serbest stilde çalışıyorlar. Sarıyer’in doğası da çalışmalarda sanatçılarımıza ilham veriyor. Burada her şey çok güzel organize edildi. Türk ressamları da Irak’a davet ediyoruz. Böylece Türkiye ve Irak arasında sanat köprüsü kurmak istiyoruz” dedi.

 

981 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.