Sarıyer’de sanatçılar barış ve dostluk duyguları yaşadı

logo

Sarıyer’de sanatçılar barış ve dostluk duyguları yaşadı

Sarıyer’de sanatçılar barış ve dostluk duyguları yaşadı

ASarıyer’de gerçekleştirilen Uluslararası Resim Sempozyumu’na Irak, Cezayir, Tunus, Lübnan, Yunanistan ve Türkiye’den katılan resim sanatçıları eserlerini Kültür Merkezi’nde sergiledi. Sergide düzenlenen törende sanatçılara katılım sertifikaları verildi.

Sarıyer Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Irak Konsolosu Shahrayar Aljaf, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Zervas Art Galerisi’nin sahibi ve sempozyumun organizatörü Panagoitis Zervas, Bağdat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler DMüdürü Hassan Qusay, Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Adnan Ayber, UNESCO Türkiye Üyesi Serap Doğan ve Sarıyerliler katıldı. 

Sempozyuma katılan 14 resim sanatçısına sertifikalarını veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaptığı konuşmada “Savaş ortamında da olsa, kargaşa da olsa birilerinin o ülke üzerinde farklı planları da olsa, sanat her zaman sanattır. Bu kardeş ve dostluğun daim olmasını, kültür birlikteliğinin bozulmamasını canı gönülden istiyorum. Bugün kardeş olanların da yarın düşman olmayacağı ortamlar diliyorum” dedi.

HIrak’ın Bağdat Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hassan Qusay ise, Sarıyer’de kardeş ortamında karşılanmaktan buyük mutluluk duyduğunu söyledi. Sarıyer Belediyesi’nin misafirperverliğinden duydukları memnuniyeti dile getiren UNESCO Achaia Kulübü Başkanı ve Zervas Art Sanat Galerisi’nin sahibi Panagiotis Zervas,“UNESCO ve Zervas Art işbirliği ile buradayız. Katılımcılar ve federasyon adına teşekkür ediyorum. Sarıyer Belediyesi sanata ve sanatçıya değer bir belediye. Türkiye’nin bir komşu ülkesi olarak demokratik gelecek için, Türkiye ve tüm kültürlerle çalışıyoruz. Başkanımız Şükrü Genç, çok güçlü bir başkan ve kendisine gelecek için iyi dileklerimizi iletiyoruz. Sanat cevabı sorusuz bir şekilde veriyor. Sanatın böyle bir misyonu var. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve çalışma arkadaşları da burada sanatımızı icra ederken sorgusuz sualsiz bize destek oldular” dedi. 

BYUNANLI SANATÇIYA TÜRK YAZARDAN ARMAĞAN

Öte yandan sempozyum sırasında gazetemizin Haber Müdürü Tuncay Dağlı ile tanışan Zervas Art Galerisi’nin sahibi ve sempozyumun organizatörü Panagoitis Zervas, Dağlı’nın aynı zamanda yazar olduğunu öğrenince kendisine hediye olarak kitaplarından vermesini istedi. Dağlı da sergi sırasında imzaladığı kitabına Atatürk’ün ünlü sözü ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’, Yunanlı sanatçı arkadaşımıza dostluk duygularıyla” yazdı. Zervas ise aldığı armağandan dolayı Dağlı’ya teşekkür edip, kitapları Türkçe’yi az bilse de okumaya çalışacağını söyledi.

 

957 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.