Sarıyer'de kadının sesi yankılandı

logo

Sarıyer’de kadının sesi yankılandı

Sarıyer’de kadının sesi yankılandı

Şef Zafer Gündoğdu yönetiminde kurulan ve Sarıyer Belediyesi’nde çalışan kadınlardan oluşan Sarıyer Belediyesi Kadın Halk Müziği Korusu, 2 aylık çalışma sonucunda kendileri için ayrılan bu özel günde 8 güzel türküyü Sarıyerliler için söyledi.

Sarıyer Belediyesi tarafından, 5-8 Mart tarihleri arasında düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri Türk Halk Müziği Konseri ile son bulurken Enka İbrahim Betil Oditoryumu’nda gerçekleşen halk müziği konseri, salonu tıklım tıklım dolduran Sarıyerli yurttaşlar tarafından yer yer coşku yer yer hüzünle izlendi.  Kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sahnede sadece kadınlar yer aldı.

Sevgi Atalay : Kadına yapılan yatırım aslında geleceğe yapılan yatırımdır

2Muhteşem gecede söz alan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay’ın, kadının toplumumuzdaki yerini ve her geçen gün artan kadına yönelik şiddetin artma nedenlerini anlattığı konuşması dinleyicilerden büyük alkış aldı. Başkan Yardımcısı Atalay; “ Bugün dünyanın pek çok ülkesinde kadınların toplumsal sorunları pek çok şekilde dile getirilmekte. Kadınlar özgürlük alanını genişletme mücadelesini yüzyıllarca sürdürdü. Bugün malesef kadın sorunu varlığını sürdürüyor. Her gün gazetelerden ölen kadınları okuyoruz, rakamlar her geçen gün ürkütücü oluyor. Çok şey beklendi kadınlarda ev kızı, eş , iyi bir anne. Konu karar vermeye gelince hep arkaya itildi kadınlar. Ülkemizde de kadınların pek çok sorunu var. Eğitimden uzak erkek, kadının bir çok hakkını ihlal etmektedir. Türk kadınının yerlerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde taşınmaya layıktır. Kadına yapılan yatırım aslında geleceğe yapılan yatırımdır. Bugüne kadar bu sorunların çözümü için çalıştık bundan sonra daha fazla çalışacağız.” diye konuştu.

Muhteşem performanslar izleyenleri büyüledi

Sarıyer Belediyesi birimleri tarafından ortaklaşa hazırlanan görkemli gece, Kadın Koordinasyon Merkezi’nin hazırladığı ve tarlada, fabrikada çalışan emekçi kadın fotoğraflarının yer aldığı slayt gösterisiyle başladı. Sarıyer Belediye Tiyatrosu oyuncularının muhteşem performansının yanı sıra Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun harika figürlerle sergilediği folklör gösterisi seyredenleri mest etti. Sarıyer Oda Orkestrası’nın mükemmel müziğiyle 8 güzel türkü seslendiren Sarıyer Belediyesi Kadın Halk Müziği Korusu, salonu dolduran yurttaşlara Anadolu’yu gezdirdi.

Oyuncu Meltem Yılmazkaya’dan bir ilk!

Ünlü tiyatro oyuncusu ve televizyon yıldızı Meltem Yılmazkaya, çocuk gelinler üzerine yazdığı ve kendi bestelediği “Kadın dediler” adlı duygusal türküyü ilk kez Sarıyerlilere okudu. Oldukça beğeni toplayan türkü, gecenin finalinde oyuncunun ağzından bir kez daha seslendirildi.

Başkan Şükrü Genç: Öyle mesajlar verildi ki; duymayana aşkolsun

4“Bu koro uzun bir zamanda olmadı” sözleriyle konuşmasına başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; “Zafer hocam ve ekibi gecesini gündüzüne kattı. Sanırım kadınlar bu çalışma sürecinde daha özgür oldular. Çünkü bu süre zarfında çocuklara bakma ve yemek yapma görevi beylere geçti… Genç sözlerini şöyle sürdürdü; “Sarıyer özgürlüğe ve kendi yakınına bu kadar yakınken ne kadar hasret kalmış, ne kadar özlem duymuş meğer… Bu gecenin daha da güzel olması için gelen sizlere de çok teşekkür ediyorum.” Başkan Genç daha sonra sahneye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, Sarıyer Belediyesi Kadın Halk Müziği Korosu Şefi Zafer Gündoğdu, Sarıyer Halk Eğitimi Merkezi eski Müdürü İsmail Çelik ve Sarıyer Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Gökhan Bulut’u çağırarak kendilerine teker teker teşekkür etti.

Kuvayi Milliye Destanı Başkan Şükrü Genç tarafından seslendirildi

Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kuvayi Milliye Destanı’nından bir bölüm okuyan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Türk kadınlarının milli mücadeledeki yiğitlik, mertlik ve korku bilmez taraflarını vurguladı. Koronun seslendirdiği ‘Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor’ türküsüyle hüzünlenen seyirciler oldukça duygulu anlar yaşarken Başkan Genç ve birçok vatandaş da göz yaşlarına engel olamadı.

Bir an olsun coşkunun azalmadığı, heyecanın düşmediği, duyguların tavan yaptığı muhteşem gece, salonu dolduran Sarıyerliler ve emeği geçen tüm kadınlar tarafından “Ey Özgürlük!” sloganlarıyla sona erdi.

 

 

Etiketler: » » » »
1035 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.