Sarıyer’de arıcılığın boyutları giderek genişliyor

logo

Sarıyer’de arıcılığın boyutları giderek genişliyor

Sarıyer’de arıcılığın boyutları giderek genişliyor

1Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’ın girişimleri ile yaşama geçirildikten sonra her geçen gün üretim ve faaliyet yelpazesi genişleyen arıcılık çalışmaları önemli boyutlara ulaştı.

Geçtiğimiz günlerde Mali Genel Kurulu gerçekleştirilen Sarıyer Tarım Kalkınma Kooperatifi’nin Başkanı Mehmet Cabbar Karagöz, arıcılık eğitimi, bal üretimi, bal kalitesinin artırılması ve tıbben çaresi kalmamış hastalıkların tedavisi için arı iğnesi ve arı zehiri kullanılarak yapılan arıterapi tedavisi konularında birçok projeye imza attıklarını belirtti.

ARICILIKTAN BİRÇOK YARARLANILACAK

Genel Kurul’da üyelere bilgi veren Mehmet Cabbar Karagöz şunları söyledi:

2“Kooperatifimiz, hepimizin bildiği üzere, bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan amaçları doğrultusunda  faaliyetlerine devam etmektedir. Bu faaliyet yılında  halen kooperatifimizin merkezi olarak  kullanmakta olduğumuz  Özel İdare Mülkiyeti’ndeki  binaların  ihale yolu ile kiralaması yapılmış ve 3 yıllığına kontratı yapılmıştır. 3 binanın biri kooperatif  idare merkezi ve malzeme satış kısmı, 2. Kısım Arıcılık Eğitim Birimi, 3 bina ve  bahçede bal ve diğer arı ürünleri  ile  çevreden  temin edilebilecek olan  yöresel  doğal ürünler satış ve ikram kısmı olarak kullanmayı hedefliyoruz.

Arıcılık eğitimi için Arıcılar Birliği, İŞKUR ve Mesleki Eğitim Merkezi ile işbirliği  halinde Türkiye’de tek ve ilk uygulamalı arıcılık eğitim kursunu burada başlattık. Gerek arıcılık kursu ve gerekse de bölge arıcılarına teknik bilgilendirmede yardımcı olmak üzere Arıcılar Birliği’nden bir arıcılık danışmanı kooperatifimizde istihdam edilmektedir. Ayrıca Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı  iştiraki ile de aynı kursun devamını planlamaktayız. Arıcılar Birliği ile koordineli olarak burada ARGE Merkezi kurmak üzere anlaşılmış,  bu anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için gerek Kalkınma Ajansı ve gerekse de  AB  fonlarından yararlanabilmek için  projelendirme  çalışmalarına  başlanmıştır.

260620134606ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR

Bal dışı arı ürünlerinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi  konusunda  Koç Üniversitesi Sosyal Forumu ile  görüşülmüş,  ortak proje geliştirilmesi konusunda prensipte anlaşılmıştır. Ayrıca özellikle propolis  araştırma ve geliştirme konusunda  İÜ bünyesinde  çalışan SBS firması ve YTÜ ile ortak projeler konusunda görüşmeler yapılmaktadır. Arıterapi, arı iğnesi ve zehiri ile   tıbben çaresi kalmamış hastaların tedavisi ile ilgili çalışmalar ve uygulamalar yaptığını duyduğumuz  Filistinli Retep Semmur adlı arıcı mühendis Sarıyer’e davet edilmiş, yaklaşık 20’den fazla hastaya 10 gün boyunca uygulama yapılmıştır. Kendisinin bu konudaki bilgi ve tecrübelerinden bundan sonrada  yararlanabilmek için anlaşılmıştır. Bu şahsın  Filistin’de  arı ürünlerinden faydalanarak ürettiği  şampuan  ve  krem gibi  ürünlerin  burada ortak üretilmesi için prensipte anlaşılmıştır.

2012 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.