SARIYER YENİ ANAYASA'YI TARTIŞTI!

logo

SARIYER YENİ ANAYASA’YI TARTIŞTI!

SARIYER YENİ ANAYASA’YI TARTIŞTI!

Sarıyer Belediyesi, Önce Demokrasi Girişimi ve Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği işbirliği ile Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde ‘Sarıyer Anayasa Tartışıyor’ paneli düzenledi.

Yeni Anayasa tartışmaları ile birlikte Sarıyer Belediyesi de harekete geçti. Anayasa Araştırmaları Derneği işbirliği ile Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yeni anayasa hazırlanmasında katkı sağlamak amacı ile bir panel düzenlendi. Anayasa değişikliği hakkında bilgi sahibi olmak, tartışmak ve OHAL kapsamındaki hukuki konularda bilgilendirilmek için yapılan ‘Sarıyer Anayasa Tartışıyor’ başlıklı paneli CHP eski İstanbul Milletvekili Melda Onur yönetti.

SİYASET TOPLUMSAL EŞİTLİĞİ ÜRETMİYOR

Moderatörlüğünü Melda Onur’un yaptığı panelde ilk olarak Genç Hukukçular Sözcüsü Pınar Dikmen, konuştu. Dikmen, yaptıkları çalışmaları bir slayt ile anlatarak, anayasal bir kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti. Daha sonra panelistlerden Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, bilgi verdi. Oder, siyasetin geleneksel olarak eşitlikçi olmayan erkek egemen bir alan olduğunu dile getirerek, “Türkiye’de kadınlara karşı toplumsal eşitsizlikler var. Bu soruna karşılık çok az sayıda politika üretiliyor. Hükümet anayasal düzenin yerine getirilmesinden kaçınıyor. 2004 yılında anayasal düzenleme ile kadın erkek hak eşitliği anayasaya girdi. Ama buna rağmen kadınlara seçim listelerinde son sıralarda yer verildi. Gerçek toplumsal eşitliği Türkiye siyaseti üretmiyor” ifadelerini kullandı.
EKOLOJİK KRİZİN NEDENİ VAHŞİ KAPİTALİZM

Panelde son olarak, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Serkan Köybaşı konuştu. Köybaşı, ‘Ekolojik Anayasa’ konusunda konuşma yaptı. Ekolojik krizin nedeninin vahşi kapitalizm olduğunu söyleyen Köybaşı, “Ekolojik yeni bir düzene ihtiyacımız var. Bu yüzden doğanın haklarını koruyan yeni bir hukuksal alt yapı oluşturulmalı” diye konuştu.

Programın sonunda panelistler katılımcıların sorularını da cevapladı.

 

 

Etiketler: » » » » » » »
936 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.