Sariyer'de konsolosluk önüne siyah çelenk

logo

Sariyer’de konsolosluk önüne siyah çelenk

Sariyer’de konsolosluk önüne siyah çelenk

4-sariyer-tarabyada-cin-protestosu-gergin-bitti

Sarıyer’de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğu önünde toplanan Doğu Türkistanlılar, Urumçi’de yaşanan katliamları protesto etti. Konsolosluğun önüne siyah çelenk bırakıp barikatları yıkan grup ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Sarıyer Tarabya’da bulunmakta olan Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu’na gelen Türkistan Maarif Dayanışma Derneği üyesi yaklaşık 100 kişi, 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın Urumçi şehirinde yapılan katliamı yıl dönümünde protesto etti. Polis istenmeyen bir duruma karşı konsolosluğun etrafında yoğun güvenlik önlemi aldı. Ellerinde ‘Şehitlerin kanı yerde kalmayacak’ yazılı pankart taşıyan grup sloganlar eşliğinde konsolosluğa yürüdü. Konsolosluğun etrafında kurulan polis barikatlarını yıkan grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polisin sakin olmaları konusunda uyarılarına uymayan grup tekbir getirerek barikatları yıkmaya devam etti. Grup üyelerinin konsolosluk önüne çelenk bırakmasının arkasından bazı eylemciler barikatlara yüklenmeye devam etti. Bu sırada bazı sivil polislerin zor anlar yaşadığı görüldü. Eylemciler ile polis arasında yaşanan gerginliğin arkasından basına çıklaması yapan grup, katliamda hayatını kaybedenler için dua etti.

Gerginliğin arkasından basın açıklaması yapan Türkistan Maarif Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, “5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın Urumçi şehirinde büyük bir katliam yapıldı. Bu kanlı olayda binlerce Müslüman katledildi. Kayıp olarak bilinen on binlerce kişiden 5 yıl geçmesinin ardından bir haber alınmadı. Çin’in Uygurlara yönelik tavırlarında 5 yılda bir değişim olmadı. Artan zulümlerin yükselmesiyle gerginlik devam ediyor. Bütün İslam dünyası bu mübarek ramazan ayında sevinç atmosferinde nefes alırken Doğu Türkistan halkı karanlık sıkıntılı günler geçirmekte. Çin Müslümanlara oruç ve teravi yasağı uygulamaktadır” dedi.
Açıklamaların ardından Çin Halk Cumhuriyeti bayrağını yakan grup, konsolosluk önüne siyah çelenk bırakarak ayrıldı.

Etiketler: »
778 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.