Sarıyer Belediyesi önünde işçi eylemi

logo

Sarıyer Belediyesi önünde işçi eylemi

Sarıyer Belediyesi önünde işçi eylemi

DSC_0063Sarıyer Belediye binası önünde toplanarak eylem yapan grup slogan atarak seslerini Sarıyer Belediyesine duyurmaya çalıştı.  Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün taşeron firmasında çalışan işçiler diğer taşeron firmalarda çalışan işçilerle aynı haklara sahip olmak istiyor.

Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü işçileri, hakları verilene kadar eyleme devam edeceklerini söyledi. 19 Mayısta haklarını istemek için çadır kurup eylem yapan işçiler, Başkan Yardımcıları Mustafa Tok, Yüksel Tutak ve Çayırbaşılı C.H.P. li esnaflar tarafından işe geri alındıklarını, maaş artışıyla ilgili DSC_0068görüşmelerin bir hafta içinde başlayacağının sözünü verdiklerini iddia ettiler. 3 hafta geçmesine rağmen verilen sözlerin tutulmadığını söyleyen işçiler,  ‘’sadece eylemden vazgeçirmek amaçlı verilen bir sözmüş’’ dediler.

4 yıldır Sarıyer Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nde görev alan Güven Darcanlı, çalıştığı taşeron firmanın, yemek ve yol giderlerinin ödenmediğini gerekçe göstererek mahkemeye başvurdu. Darcanlı, “ Davayı kazandım fakat iş çıkışım verildi. Sebebi ise daha iyi maaş bağlayacaklarını söylediler. Ben bunu kabul etmedim. Çünkü bu davranış arkadaşlarıma da örnek oluyor. Diğer taşeron firmalar hangi haklara sahipse bizde o haklara sahip olalım dedim. Fakat devamlı bana rüşvet teklif ettiler. Senin maaşını düzeltelim fakat arkadaşlarınla paylaşma dediler. Bu hakları kabul etmediğim için işten çıkarıldım. Burada 19 Mayıs’ta eylem yaptık. 20 Mayıs ta tekrar işe alındık. Fakat sigorta girişim yapılmadı. Yasak bir işlem yapıyorlar. Şuan çalıyorum fakat sigortam yok. Kaçak çalışan işçi konumuna düştüm. Hem sigorta girişimin yapılmasını hem de diğer taşeron firmalarda çalışanlar hangi haklara sahipse aynı haklara sahip olmak DSC_0080istiyoruz. Belediye de söz verip tutmazsa eğer oturma eylemimiz devam edecek“ dedi.

Sarıyer Belediyesi taşeron firmalarda çalışan diğer işçilerle aynı hakka sahip olmak isteyen Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanları, isteklerinin resmi yazılı bir belgeyle sunulması kaydıyla eyleme son vereceklerini söylediler.DSC_0076

Etiketler: » »
2537 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.