Sarıyer Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci toplantısı yapıldı

logo

Sarıyer Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci toplantısı yapıldı

Sarıyer Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci toplantısı yapıldı

DSC_0263

Sarıyer Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Açılış ve yoklamanın ardından gruplardan meclis üyeleri gündem dışı konuşma için söz alarak görüş bildirdi.

AKP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Abdullah Akşahin, verdiği önergesinde “Belediyemize ait bazı yerlere baz istasyonu kurulduğu bilinmektedir. Hangi alanlarda kurulmuştur ve kaç

DSC_0245adat baz istasyonu bulunmaktadır. Baz istasyonu hangi firmalara ve hangi usule göre verilmiştir. Ne zamandan bu yana baz istasyonları faaliyet göstermektedir. Her bir istasyon için kaç lira ödenek ödenmektedir. Kullanım karşılığı ne kadarı tahsil edilmiştir. Bu konunun aydınlatılması ve tarafımıza bilgi verilmesi için önergemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz” diye konuştu.

Bozkır; “Sarıyer Belediyesi bu uygulama için ne düşünüyor”

AKP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Selçuk Bozkır ise, “Borç batağı içinde bulunan Sarıyer Belediyesi için önemli kaynak olacağına inandığımız konuları gider kalemlerine yapıcı muhalefet adına sürekli dile getirmeye gayret ediyoruz. Bugün de belki belediyenin gözünden kaçmış bir konuyu 100 milyonluk bir geliri Sarıyer Belediyesi’nin tekrar dikkatine sunuyoruz. TOKİ tarafından Maslak’ta yapılan projelerden kalan 15 dönümlük arazi Şişli Belediyesi’nin talebi üzerine Şişli Belediyesi’ne, belediye meclis binası ve sosyal kültürel tesis yapılması amacıyla bağış olarak bedelsiz olarak hibe edilmiştir. Bu bağışlanan arazi daha sonrasında Şişli Belediyesi’nce yine çeşitli taktiklerle kaçırılarak eminim ki Sarıyer Belediyesi’ne bırakılmamıştır. Şu soruların cevaplanmasını istiyoruz; Sarıyer Belediyesi bu uygulama için ne düşünüyor? TOKİ idaresinin vatandaş lehine yaptığı hizmeti çıkara çeviren Şişli Belediyesi’nin yaptığı yanlı tutumla ilgili dava açacak mısınız?” dedi.


DSC_0256
Çelikyay; “Karar alan yetkilileri de tebrik ediyorum”

AKP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Hicran Çelikyay da yaptığı gündem dışı konuşmasında “Muhalefet ağır bir sorumluluk gerektirir. Yapılanları denetlemek ve yapılması gereken icraatları da yönlendirmek görevimiz olmaktadır. Ak Partili meclis üyesi arkadaşlarımla Sarıyer’e değer katmak ve Sarıyer halkına hizmet için buradayız. Son günlerde ulusal arenada küreselleşmeyle birlikte ülkelerden çok kentler ön plana çıkmıştır. Sarıyer kentinin de uluslar arası platformda temsil edilmesi ve uluslar arası hizmetleri önceleyen bir şekilde hizmet vermesi ve dünya kentlerine yakışır bir biçimde olmalıdır. Ak Parti grubu olarak müspet girişim ve çalışmaları da bu kürsüden destekleyeceğimizi ifade etmiştik. Dün gerçekleşen AB Dış İlişkiler Komisyonu toplantısı esnasında strateji geliştirme müdürlüğü isminin Dış İlişkiler Müdürlüğü olarak değiştirildiği bilgisini edindik. Bu değişimin Sarıyer kentinin dış ilişkiler çalışmalarını olumlu yönde etkileyeceğini ve çalışmalara ivme kazandıracağını umuyorum. Karar alan yetkilileri de tebrik ediyorum. Ancak görevlerin dağılımı ve odak noktalarını farklılığını düşündüğümüzde meclis müdürlüğünün aynen bırakılıp yeni bir müdürlük olarak Dış İlişkiler Müdürlüğü oluşturulmasını daha etkin bir faaliyet olduğunu düşünmekteyim” ifadelerine yer verdi.

DSC_0260Zeybek; “İstanbul’un marka şehri olma konusundaki iddiasını canı yürekten biz de destekliyoruz”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in bulunmadığı meclis toplantısında CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi ve belediye başkan yardımcısı Gökan Zeybek söz alarak gündem dışı konuşma yaptı. Zeybek; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Sarıyer Belediyesi’ne ziyaretine de değinerek şöyle konuştu; “İçinde bulunduğumuz hafta Çevre Haftası. O nedenle de Sarıyer’imizin İstanbul’un marka şehri, İstanbul’un marka şehri olma konusundaki iddiasını canı yürekten biz de destekliyoruz. Hem kentin geleceğini hem de beldemizin geleceğini doğru projelerle, doğru kararlarla uygulanması gerektiği kararındayım. Burada şunu belirtmek istiyorum. Sarıyer Belediye’miz aynı zamanda bugün İstanbul Valimiz de belediyemizi ziyaret ettiğinde aynı konular gündeme geldiğinde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne geçiş sürecinde artık merkezi hükümetlerin dışında yerel yönetimlerin de çok ciddi biçimde önemli olduğunu ve yerel yönetimlerin de birbirlerine kurdukları ilişkilerin ülkenin tanıtımı ve Avrupa’da bu konu ile ilgili karar verecek ülkeler nezdinde önemli sonuçlar doğuracağına inanıyorum. O nedenle ben de Hicran hanımın gündem dışı yaptığı konuşmada pek çok konunun önemli olduğunu ve bu konuda yapılması gereken çok çalışma olduğunu belirtmek istiyorum.”

DSC_0253CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Zeybek sözlerine şöyle devam etti; “Sarıyer Belediyesi görev yaptığımız 62 ay içinde çalışanlarına maaşlarını düzenli olarak ödeyen bir belediyedir. TBMM’de bir yasa tasarısı görüşülüyor. Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri ile görüştük. Tahmin ediyorum bu yasa geçtikten ve Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra Sarıyer Belediyesi’nin borç batağında derken şunu da belirtmek istiyorum; Sarıyer Belediyesi’nin borcunun yüzde 90’ını devlete ait olan borç. Sarıyer Belediyesi’nin kapısında alacağını almak için bekleyen işçimiz yok düzenli olarak ödemelerini alıyorlar. Bir belediyenin borçlanmasının gelirleri ile alakalı olarak hesaplamak gerekir. Yani gelir gider dengesi ile bakmak gerekir. Geliri 10 birim olan belediyenin 40 birim borçlanması yüksektir. Ama geliri 200 birim olan belediyenin 100 birim borçlanması ekonomik parametrenin içinde ifade edilebilir ve doğrudur. Burada esas olan anlam borçlanmayı hangi amaç için yapıyorsunuz ve borçlanmanız sonucunda belediyenizin yatırımlarının toplam değeri nedir.”

Gündem dışı konuşmaların sona ermesinin ardından meclis tutanak özeti okundu.

Etiketler: » » » »
1156 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.