SAFİYA’DA RENKLİ AÇILIŞ!

logo

SAFİYA’DA RENKLİ AÇILIŞ!

SAFİYA’DA RENKLİ AÇILIŞ!

Geçtiğimiz ay hizmete giren Özbek kültürünü Sarıyer’e taşıyan Safiya Cafe ve Restaurant’ın düzenlenen bir törenle açılışı yapıldı. Özbekistan’ın yöresel kıyafetini giyerek açılış kurdelasını kesen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Özbek Pilavı’nın da tadına baktı. Genç, “Buraya gelen insan Özbekistan’a gitmeden Özbek mutfağını yerinde bilmiş olacak. Böyle yerler açıldıkça kopyaları da yer bulamayacak.”dedi.

Zekeriyaköy Kilyos Caddesi üzerinde geçtiğimiz ay hizmete giren Orta Asya Mutafığı’nın lezzetlerini Sarıyer’e taşıyan Safiya Cafe ve Restaurant için açılış töreni düzenlendi. Açılışa katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, önce Özbek kıyafeti giydi daha sonra davetlilerle birlikte kurdela kesti. Özbek pilavının tadına bakan Başkan Genç, “Sarıyer’de böyle bir yer açılması bizim için çok önemli. Buraya gelen insan Özbekistan’a gitmeden Özbek mutfağını yerinde bilmiş olacak. Böyle yerler açıldıkça kopyaları da yer bulamayacak.”dedi.

AÇILIŞ TÖRENİ DÜZENLENDİ

Özbekistanlı Jasur Abdurrakhmanov’un sahibi olduğu Safiya Cafe ve Restaurant resmen hizmete girdi. Geçtiğimiz ay hizmet vermeye başlayan ancak açılışı geçtiğimiz günlerde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından yapılan Safiya Cafe ve Restaurant’da Orta Asya Mutafığı’nın lezzetleri kültürel sunumlarıyla yapılıyor. Açılışa Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay ve çok sayıda davetli katıldı.

ÖZBEKLER GÖNÜL İNSANLARI

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Özbekistan’ın kültürel değerlerinden yerel kıyafeti çopan giyerek açılış yaptı. Genç’e çopanı bizzat işletme sahibi Jasur Abdurrakhmanov giydirdi. Jasur Abdurrakhmanov, giydiği çopanı Genç’e de hediye etti. Açılış kurdelasını kestikten sonra kısa bir konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Rusya’da çalışırken Özbekistanlı çalışanlarının olduğunu hatırlatarak, “Özbekistan’da bulunmadım ama Özbeklerle çalıştım. Kaliteli ve gönül insanları hepsi! Anadolu insanına o kadar benziyorlarki, tek beklentileri sevgi. Başka bir beklentileri yok.”dedi.

SARIYER’DE BÖYLE BİR YERİN AÇILMASI ÇOK ÖNEMLİ

Sarıyer’in çok farklı kültürlerin merkezi olduğunu hatırlatan Başkan Genç, şunları kaydetti: “Böyle bir yerin bölgemize açılıyor olması Sarıyer için çok önemli. Bunu çok daha işler hale getirmek bizim görevimiz. Ben onun için dostlarımıza böyle bir girişimde bulunmalarından ötürü çok teşekkür ediyorum.  Birilerinin çok basit yüzeysel bilgilerle bir mutfağı öğrenip gelip bu mutfağın adına bir yer açması çok faydalı olmuyor, zararlı oluyor. Çünkü oranın temel geleneğini dejenere etmiş oluyorsun. Yani buraya gelen insan Özbekistan’a gitmeden Özbek mutfağını yerinde bilmiş olacak. Bu anlamda burası çok önemli! Böyle gerçek yerler açıldığında kopyalarda yer bulamayacak. Bu nedenle bizim arkadaşlarda önem verdiler. Ruhsatı ile iskanı ile açılmış olması önemli. Sarıyer’de her şeyi ile tam olarak açılan böyle yerleri teşvik etmek lazım. Genel anlamda kaçak yapılaşma çok fazla bölgemizde, bu tür yerlerle beraber bunların sonuna gelinmiş oluyor. Bu açıdan da bizim için önemli.”

ÖZBEK PİLAVI YEMEDEN GİTMEDİ

Belediye çalışmaları nedeniyle yoğun programı olduğunu söyleyen Başkan Genç, açılış sonrası başka bir programa katılmak üzere hemen ayrılacağını belirtmesine rağmen Özbek pilavı yemeden gitmedi. Özbek mutfağının harika lezzetlerinden olan Özbek pilavı, Özbek mantısı ve lagman (Et çorbası) açılışta davetlilere ikram edildi.

FARKLI LEZZETLER TATMAYA NE DERSİNİZ

Jasur Abdurrakhmanov , Sarıyer’de hizmete açtığı Safiya Cafe ve Restaurant, Orta Asya mutfağının tüm lezzetlerini müşterilerine kültüründen hiçbir şey kaybetmeden sunmak için bu işletmeyi Sarıyer’e kazandırdıklarını belirtti. İşletme hakkında kısa bilgiler veren Jasur Abdurrakhmanov, “Özbek mutfağı ile birlikte Orta Asya’nın önemli mutfaklarından yüze yakın çeşit sunuyoruz. Yöresel çayı, salatası, kebaplar, tandır ekmeği birbirinden leziz çorbalar ve özenle hazırlanan tandırda pişen etlerim Özbekistan’ı aratmıyor. Yemeklerimizde kullandığımız malzemeleri de yemeklerimizdeki kültürel özelliğin kaybolmaması için  Özbekistan’dan getiriyoruz.”diye konuştu.

Kilyos Cad. Aksak Sk. No:3 D:1-2

(Zeytindalı Konakları Yanı) Zekeriyaköy-Sarıyer

www. Safiyaistanbul.com – safiya.rest@gmail.com

Paket Servisi: 0212 201 60 90 – 0534 580 81 80

 

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
2417 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.