RUHSATLI FIRINLARDA OLMAZ!

logo

RUHSATLI FIRINLARDA OLMAZ!

RUHSATLI FIRINLARDA OLMAZ!

Sarıyer’de 23 yıldır ekmek üreten MC Royal Taş Fırın işletmecisi Murat Yıldız, ekmekte katkı maddesi tartışmalarıyla ilgili, “Un, tuz ve maya dışında ekmeğe hiçbir şey katılmaz. Bunu ruhsatlı fırınların yapacağını düşünmüyorum.”diyerek ruhsatsız işletmelere karşı denetimlerin sıklaşması halinde bu tartışmalarında sona ereceğini söyledi.

Son dönemlerin ekmekteki büyük tartışmayı Sarıyer’de işin ehline sorduk. 23 yıldan beri Sarıyer merkezde fırıncılık yapan MC Royal Taş Fırın-Cafe işletmecisi Murat Yıldız, baba mesleğini yaparken, önemli bir hususun altını çizdi. Yıldız, ekmeğin un, tuz, su ve maya dışında hiçbir katkı maddesine ihtiyaç yok. Ruhsatlı hiçbir fırın başka katkı maddesine tevessül etmez. Denetimler sıklaşırsa, katkı maddesi tartışması da olmaz.”dedi.

23 YILDIR HERHANGİ BİR KATKI MADDESİ KULLANMADIK

Adana’da bir firma tarafından üretimi yapılan ve ekmeği olduğundan hacimli gösteren ve geç bayatlatan ‘ekmek katkı maddesi’nden GDO’lu soya çıkmasının ardından tüm Türkiye’de ekmek tartışma konusu olmuştu. Sarıyer’de katkı maddeli ekmeği işin ehline sorduk. MCRoyal Taş Fırın-Cafe işletmecisi Murat Yıldız, “Günde 4 bin civarı ekmek çeşidi üretiyoruz. Bizim ekmeğimizde un, tuz ve maya dışında başka bir madde bulunmaz. Tabii bir de su! 23 yıldır bu işi yapıyoruz. Bugüne kadar herhangi bir katkı maddesi ekmeğimize girmedi.”dedi.

KALİTELİ UN VE HİJYEN OLMAZSA OLMAZ
Un seçimine özen gösterdiklerini vurgulayan Yıldız, “Unu kaliteli ve marka seçiyoruz. Birinci sınıf un kullanırsanız, herhangi bir katkı maddesi şüphesi de olmaz. İşletme olarak ilk önce un konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Daha sonra hijyen bizim için olmazsa olmaz. Sağlıklı ekmek üretimi için işletmemizde üretim alanlarımızın temizliği çok önemli. Ayrıca çalışanlarımızda hijyen konusunda hassas. Çalışırken, giyim kuşamlarına dikkat ederler. Zaten Sarıyer halkı bizi iyi tanıyor.”dedi.

RUHSATLI FIRINLARDA OLMAZ

Ekmek dışında günlük olarak pasta çeşitleri ve tatlı üretimi de yapan MC Royal işletmecisi Yılmaz, katkı maddesi ile ilgili sözlerini, “Bir de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bizlere tebliğ edilen kurallara harfiyen uyuyoruz. Ruhsatlı fırınlarda ekmeğe herhangi bir farklı katkı maddesi kullanılacağını düşünmüyorum. Çünkü, ilgili kurumlar denetim yapıyor. Ruhsatsız yerlerde bu tür şeyler olabilir. Denetimler daha sıkı olursa, bu tür tartışmalara da ekmekte olmaz.”diye tamamladı.

 

Sarıyer Deresi Sok. No:22A / SARIYER

Tel: 0212 242 67 50- 0212 242 41 65

http://www.sariyerposta.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
2599 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.