Pembe Sağlık Tır'ı Sarıyer'de

logo

Pembe Sağlık Tır’ı Sarıyer’de

Pembe Sağlık Tır’ı Sarıyer’de

Sarıyer Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte Sarıyer Meydanı’nda kurulan Pembe Sağlık Tırı’nda kanser taraması başladı.

Sarıyer Meydanı’nda, gezici sağlık ekibi tırında bulunan mamografi cihazıyla meme kanseri ile ilgili radyolojik görüntüleme yapılırken, rahim ağzı kanseriyle ilgili bulgular için de numuneler alınacak. Uzman doktorlar ve yardımcı sağlık elemanlarının görev yapacağı sağlık taramasının 3. gününe, Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, AK Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Asuman Kerem Şıralı, Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri ve çok sayıda Sarıyerli kadın katıldı. Kaymakam ve AK Parti’li Başkan Bayraktar, gezici sağlık merkezinin içinde ilgili uzmanlardan bilgi alıp, bu çalışmanın Sarıyerli kadınların sağlığı açısından önemli bir hizmet olacağını vurguladılar.

img_5781Türkiye’de yılda her 100 bin kadının 45’ine teşhis konuluyor. Tırda bulunan dijital mamografi, özellikleri açısından yüksek çözünürlüklü, kaliteli bir cihazdır. Yapılan mamografi çekimlerinin uzmanlar tarafından değerlendirilip, sonucun iki gün içinde sahibine bildirileceği belirtildi. Bir mamografinin en az iki radyolog tarafından değerlendirildiği, iki radyoloğun görüşü aynı olursa sonucun kesinleştiği, aksi takdirde üçüncü bir radyoloji uzmanının da incelemede bulunduğu ifade edildi.

3066 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.