Özkaya: Sınırlarımızla oynamayın

logo

Özkaya: Sınırlarımızla oynamayın

Özkaya: Sınırlarımızla oynamayın

Uskumruköy Mahalle Muhtarı Halil Özkaya, Sarıyer Belediyesi tarafından hazırlanan yeni planla Uskumruköy-Zekeriyaköy sınırlarının değiştirilmek istenmesine sert tepki gösterdi.

Sarıyer’de bulunan 8 köy içinde bulanan ve bu köylerin en büyüğü olan Uskumruköy’ün sınırlarının değişmesine Mahalle Muhtarı Halil Özkaya ve vatandaşlar tepki gösterdi.

Muhtarlardan karar tepki

IMG_3754Hem nüfus hem de sınır olarak Sarıyer’in en büyük köyü olan Uskumruköy’ün bir bölümünün Sarıyer Belediyesi tarafından Zekeriyaköy’e bağlanmak istenmesi, her iki mahalle muhtarını da harekete geçirdi. Uskumruköy Mahalle Muhtarı Halil Özkaya ve Zekeriyaköy Mahalle Muhtarı Semra Özkaya ortak bir dilekçe hazırlayarak, sınırlarla oynanılmamasını istedi.

Özkaya: Bize sorulmadan böyle bir karar alınmış

Özkaya, karardan haberlerinin olmadığını dile getirerek, “ Sarıyer Belediyesi buralarda çalışma yaparak böyle bir karar almışlar. Bu karardan ne benim ne de Zekeriyaköy Mahalle Muhtarı Semra Özkaya’nın bilgisi var. Konuyu öğrendiğimizde Sarıyer Belediye meclisine dilekçe vererek, bu karara tepkimizi ortaya koyduk. 400 yıllık sınırlarımızın değişmesini istemiyoruz” dedi.

Sınırların değişmesi büyük bir karmaşaya neden olur

Sınırların değişmesi büyük bir karmaşaya neden olacağını dile getiren Özkaya, bu kararın kimse için bir faydası olmadığı gibi aksine büyük bir karmaşaya neden olacağını söyledi. Özkaya, 400 yıllık olan sınırların vatandaşa sorulmadan değiştirilmek istendiğini dile getiren Özkaya, bu yanlıştan vazgeçilmesini istedi.

“Nedir bu Zekeriyaköy aşkı”

2Sarıyer’in en büyük köyü olmasına rağmen, Uskumruköy’ün birçok bölümünün Zekeriyaköy olarak bilinmesine veryansın eden Özkaya,  Zekeriyaköy’ün popülerliğinin daha fazla olmasından dolayı Uskumruköy sınırları içinde bulunan bir çok yerin Zekeriyaköy olarak gösterilip rant sağlandığını söyledi. Vatandaşların bu konuda dikkatli olmasını gerektiğini belirten Özkaya, “Bir Zekeriyaköy aşkıdır başını almış gidiyor. Özellikle arazi, emlak, ev ve arazi alım satımlarında Uskumruköy arazisi Zekeriyaköy olarak gösteriliyor. Zekeriyaköy olarak bilinen birçok yer aslında Uskumruköy’ün sınırları içinde bulunuyor. Belli kesimler tarafından oluşturulan bu yanlış algının düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

Özkaya: Eğer hala köy olmuş olsaydık çoktan okulu bitirmiş olurdum

Köyüne yapılacak okul mücadelesinden ısrarla vazgeçmeyen Özkaya, “Yaklaşık 10 bin nüfusu olan Uskumruköy’de bu tür sorunların yaşanması oldukça üzücü.  Böyle bir okul Anadolu’nun hiçbir yerinde yok. İstanbul’da Sarıyer’de olması bizlerin ayıbıdır. İmardan okul yeri için ayrılmış, ödeneğimiz de var ama yapılmıyor. Mevcut okul yetmiyor. 6600 metre kare imarlı okul alanımız var, ama okulumuz yok. Taşımalı sistemin vatandaşları maddi olarak sıkıyor. 5 trilyon (milyon) belediyeye devredilmesi, belediyenin yer ile ilgili sıkıntısı vardı. Şimdi okul yapılabilecek iki yerimiz var. Yer sıkıntısı da çözüldüğüne göre okulun yapılmaması için hiçbir neden yok. Eğer hala köy olmuş olsaydık çoktan okulu bitirmiş olurdum” dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
2666 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.