OYUN ÇILGINLIĞI GÖZLERİNİ KÖR ETTİ, Sarıyer Posta

logo

OYUN ÇILGINLIĞI GÖZLERİNİ KÖR ETTİ

OYUN ÇILGINLIĞI GÖZLERİNİ KÖR ETTİ

Çin’de uzun süre akıllı telefonundan çevrimiçi oyun oynayan 21 yaşındaki kadın, gözlerinde oluşan zarar geçici kör oldu.

Akıllı telefonların hızlı yükselişiyle hayatımıza giren online oyunlar, insan sağlığını tehdit eden boyutlarda sorunlara yol açabiliyor. Çin’de yaşanan olayda 21 yaşındaki Wu Xiaojing, oyun bağımlılığının son kurbanlarından biri oldu. Akıllı telefonunda Honour of Kings isimli popüler online oyunu bir gün boyunca oynayan genç kadın, uzun saatler sonunda sağ gözündeki görüşünü kaybetmeye başladı. Finans sektöründe çalışan Xiaojing, farklı hastanelere teşhis için götürülürken, talihsiz kadının rahatsızlığı “Retinal Arter Tıkanıklığı” olarak tanımlandı. Daha çok yaşlı insanlarda görülen bu hastalık, tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda kalıcı körlüğe de neden olabiliyor.

200 MİLYONDAN FAZLA BAĞIMLISI VAR

Çin’de yayın yapan The Global Times’a röportaj veren Wu Xiaojing, çalışmadığı günlerde sabah 6’da kalktığını, kahvaltının ardından öğlen 4’e kadar aralıksız oyun oynadığını söyledi. Çin’in en popüler oyunu olan Honour of Kings’i 200 milyondan fazla insan oynuyor. Oyunun yapımcısı Tencent, bağımlılık ihtimalini önlemek için oyunu 12 yaş üzerindeki kişilerin, günde en fazla 1 saat oynaması yönünde uyarıda bulunmuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
564 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.